Ilmakaar: aprillis on fookus Etioopia muusikal

Aprillikuu laupäevade, algusega kell 22.05 mängib sarjas ‟Ilmakaar” Etioopia muusika. Iidse Ida-Aafrika riigi omalaadne muusikatraditsioon kõlab läbi mitme vaatenurga, nii kaasaegses kui ajaloolises plaanis. Tutvustab Ivo Heinloo.

Kui Aafrika riigid ritta seada, siis torkab silma, et seal, kus entsüklopeedias peaks olema riigi kohta käiv informatsioon, ei leia me Etioopia puhul tema iseseisvumise kuupäeva.
Seda põhjusel, et see riik polegi oma 2000-aastase ajaloo jooksul väidetavalt kunagi olnud ühegi võõrvõimu poolt vallutatud (kui üks lühike Itaalia okupatsioon II maailmasõja ajal välja arvata).
See on vaid üks põhjustest, miks Etioopia kultuur ja eriti muusika võlub ja hämmastab paljusid muusikasõpru siiamaani.
Etioopial on oma tähestik, aja-arvamine, religioon. Hästi teatakse Etioopia pikamaajooksjaid, kes sellele riigile palju olümpiamedaleid on toonud.
Ja muidugi tuleb märkida, et paljude arvates asub just Etioopias inimkonna häll.

Sarja esimeses saates 8. aprillil kõlab muusikat Etioopia lauljate kuldsest ajastust, 1960.-1970. aastatest.
Teeme tutvust legendaarsete häälte Bizunesh Bekele, Muluken Melesse, Tilahun Gessesse ja teistega.

Teine saade 15. aprillil jõuab tänapäeva ja vaatab, kuidas Etioopia muusika on inspireerinud paljusid läänemaailmas, eelkõige Euroopas tegutsevaid bände, mis võivad, aga ei pruugi koosneda Etioopia rohkearvulise diasporaa liikmetest.
Selliste ansamblite näited on Saksamaal tegutsev Woima Collective, Krar Collective Suurbritanniast, Prantsuse bänd Ethioda, Black Flower Belgiast ja lugematu hulk teisi.

Kolmandas saates 22. aprillil kõlab Etioopia reggae – omaette muusikastiil, mille kaudu üks kultuurinähtus on jõudnud ringiga oma juurte juurde tagasi.
Just keiser Haile Selassie külaskäik Jamaikale pani aluse rastafaride liikumisele, Jamaikal elanud Etioopia kogukonna tagasipöördumisele isamaale ja tegelikult ka reggae-žanri plahvatuslikule arengule kogu maailmas.

Saadete muusikavaliku koostab Ivo Heinloo.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar