Lood Estonia legendidest lähivaates

Juunikuu laupäeviti kell 14 on taas eetris hooaja esimesel poolel valminud saated sarjas ‟Estonia legendid”. Jüri Kruus räägib Rahvusooperi omaaegsetest kuulsustest ja legendidest. Külvand, Krumm, Kodanipork ja teised.

Estonia teatri kauaaegne etenduse juht Jüri Kruus räägib neis saadetes Rahvusooperi omaaegsetest kuulsustest ja legendidest.
Kruus on Estonia teatriga olnud seotud kogu oma teadliku elu, lapsepõlvest tänapäevani, aastast 1970 aga etenduse juhina.
Poole sajandi jooksul on ta olnud kursis teatris toimuvaga kõigis žanrites – nii ooperis, operetis kui balletis. Peamine ja vääramatu side Estoniaga on aga tema suur armastus koduteatri ja nende inimannete vastu, kes on seal läbi aastate tegutsenud.

Saatesarja toimetab Kersti Inno.

4. juunil kell 14
Meeta Kodanipork ja Gerda Murre

Fookuses on kaks sopranit: kauaaegne särav ooperi- ja operetiprimadonna Meeta Kodanipork ja traagilise saatusega Gerda Murre, kes vahistati 31. detsembril 1940 enne ‟Nahkhiire” etendust, saadeti vangilaagrisse ja kes pärast seitsmeteistaastast eemalolekut kutselisest lavast tegi võimsa come backi Rosalindena samas ‟Nahkhiires”.

11. juunil kell 14
Kalju Karask ja Paul Mägi

Tenor Kalju Karaski tee draamanäitlejast ooperilauljaks on Eesti teatriloos pretsedenditu. Moskva GITIS-e lõpetanud näitlejast sai armastatud ooperi- ja operetiartist. Paul Mägi alustas aga lauljana ja sai lavastajaks, kellle ajastute kultuuride valdajana ja peene stiilivaistuga loodud lavastusi meenutatakse tänini. Mägi visuaalsed metafoorid harmoneerusid eriti hästi Eldor Renteri loodud lavakujundustega. Mägi kasutas julgelt peapartiides noori lauljaid.

18. juunil kell 14
Aino Külvand ja Aleksander Püvi

Dramaatilise soprani Aino Külvandi lavaelu kestis 34 aastat (1944-1978). Ta oli üks nendest, kes alustas varemeis olevas teatris koorilauljana.
1957. aastal, kui oli juba tuntav Estonia tõusu algus, sündis tema Tosca, mida on läbi aegade hinnatud lauljatari esimese tõelise suurrollina. T
enor Aleksander Püvi täiendas end Bulgaarias pärast õpinguid Aleksander Arderi juures ja võitis 1951. aastal esikoha Berliinis ülemaailmsel noorsoo- ja üliõpilasfestvalil.

25. juunil kell 14
Hendrik Krumm

Saaremaa juurtega tipptenori Hendrik Krummi lauljatee kestis ligi 30 aastat, tema repertuaaris oli poolsada juhtivat tenorirolli.
Lisaks esines ta sageli suurvormide ettekannetel. Suurt tähelepanu Eesti heliloojate loomingule pööranud Krumm esitas meeleldi ka kammermuusikat (Mart Saar, Eduard Tubin ja Eugen Kapp) ning salvestas muusikat Eesti Raadiole.
Krumm oli ka üks vähestest artistidest, kes esines solistina välismaal ning ta oli alati oodatud Moskva Suure Teatri laval.

Saated on järelkuulatavad Klassikaraadio kodulehel.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar