La Scala hooaja avab Beethoveni ainus ooper

Pühapäeval 7. detsembril saab Klassikaraadio osa Euroopa ühe kuulsaima ooperimaja hooaja algusest. Beethoveni “Fideliot” dirigeerib Daniel Barenboim.

Pühapäeval 7. detsembril saab Klassikaraadio osa Euroopa ühe kuulsaima ooperimaja hooaja algushelidest. Beethoveni “Fideliot” dirigeerib Daniel Barenboim (pildil).

Pühapäeval on Milaanos pidupäev, sest maailmakuulus ooperimaja avab uue hooaja Beethoveni lavateosega “Fidelio” oma kunstilise juhi, Argentiina dirigendi Daniel Barenboimi juhatusel.

Laulavad parimad solistid: Anja Kampe (Leonore), Klaus Florian Vogt (Florestan), Kwangchul Youn (Rocco), Falk Struckmann (Don Pizarro), Peter Mattei (Don Fernando), Mojca Erdmann (Marzelline) ja Florian Hoffmann (Jaquino).
Ooperi lavastaja on Deborah Warner, lava- ja kostüümikunstnik Chloe Oblensky ja valguskunstnik Jean Kalman.

Beethoveni saksa stiilis kõnedialoogidega ooper “Fidelio” ehk “Leonore” on lugu vangivalvur Fidelioks maskeerunud Leonorest, kes päästab oma poliitvangina surma mõistetud abikaasa Florestani.
Nagu ka helilooja vokaalsümfoonilises muusikas, nõuavad peaosad eriti kõrget vokaalset meisterlikkust ja vastupidavust.
Teadagi oli Beethovenil kombeks oma teoseid ikka ja jälle ümber kirjutada. Tänavu möödub 200 aastat päevast, kui ilmavalgust nägi ooperi kolmas versioon – praeguse “Fidelio” nime all.
Selle esiettekandel 23. mail aastal 1814 Kärntnertortheateris viibis ka 17-aastane Franz Schubert, kes pileti lunastamiseks oli müünud maha oma kooliraamatud; ettekannet “juhatas” juba täiesti kurdistunud Beethoven.
“Fidelio” oli ka Arturo Toscanini esimene tervikooper, mille kandis üle NBC raadiokanalite võrk detsembris aastal 1944 – täpselt 70 aastat tagasi.

La Scala avaõhtu jõuab kuulajateni 150 kinos ja ka telekanalite vahendusel Itaalias, Prantsusmaal, Saksamaal ja Jaapanis ning raadiokanalites üle kogu Euroopa.

Eesti kuulajad saavad Milaano ooperimaailma tippsündmusest osa pühapäeval kell 19 Klassikaraadios.

Ülekannet vahendab toimetaja Anne Prommik.
 

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})