Oslo esietendub Jüri Reinvere uudisooper

29. novembril on Norra Rahvuslikus Ooperi- ja Balletiteatris helilooja Jüri Reinvere ooperi “Peer Gynt” maailma esiettekanne. Kajastusi kuulete saates Delta.

 29. novembril on Norra Rahvuslikus Ooperi- ja Balletiteatris helilooja Jüri Reinvere ooperi “Peer Gynt” maailma esiettekanne.

Norra Rahvuslik Ooperi- ja Balletiteater tellis Berliinis elavalt Eesti heliloojalt Jüri Reinverelt ooperi Norra kuningriigi põhiseaduse 200. aastapäevaks.
Reinvere on ooperi heliloojana ühtlasi ka uue lavateose libretist. Henrik Ibseni näidend “Peer Gynt” aastast 1867 ja sellele kirjutatud Edvard Griegi muusika (algselt aastaist 1874-1875) on tuntud kogu maailmas.
Peer Gynti peetakse Norra kultuuri kõige tuntumaks rahvuslikuks sümboliks. Jüri Reinvere vaatleb sageli oma teostes üldisi maailma poliitilisi probleeme ühe inimese läbielamiste kaudu.
Seoses ooperi esiettekandega on Norras visiidil ka kultuuriminister Urve Tiidus ja Kultuuriministeeriumi välissuhete osakonna nõunik Reet Remmel.
Esiettekandele järgneval päeval, 30. novembril toimub Oslo ooperimajas kammerkontsert, kus Küberstuudio ning Eesti Filharmoonia Kammerkoori meeskvarteti esituses saab kuulata Jüri Reinvere, Kaija Saariaho ja Monika Mattieseni muusikat.
Ooperi “Peer Gynt” järgmised etendused toimuvad 1., 11., 14. ja 30. detsembril 2014 ning jaanuaris 2015.

Jüri Reinvere (sündinud 1971) õppis Muusikakeskkoolis Lepo Sumera käe all, edasi Poolas Chopini Akadeemias, Soomes Sibelius-Akadeemias, samuti peab ta oma oluliseks õpetajaks Käbi Lareteid.
Alates 2005. aastast elab ja töötab Reinvere põhiliselt Berliinis. 
Jüri Reinverele on “Peer Gynt” järjekorras juba teine ooper. Soome Rahvusooper tellis temalt ooperi Sofi Oksaneni “Puhastuse” (“Puhdistus”) ainetel. Teoses esietendus toimus 2012. aasta aprillis ja sai nii publiku kui ka rahvusvahelise kriitika poolt vaimustatud vastuvõtu osaliseks.
Norra Rahvusliku Ooperi- ja Balletiteatri uus maja avati 2008. aastal ning selle teatrilava peetakse Euroopas üheks paremaks.
Lähemalt saab ooperi kohta infot siit: www.operaen.no/en/Performances/Peer-Gynt

Klassikaraadiost sõidab esietendusele toimetaja Anne Prommik.
Värsked muljed otse Norra uuest ooperimajast jõuavad Klassikaraadio kuulajani teisipäeval, 2 detsembril Delta saates.

Soovitame lugeda ka Madis Jürgeni artiklit ooperi valmimisest:

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})