Tagasivaade kontserdisarjale HELIjaKEEL

Märtsikuu teisipäeviti kell 19.05 saab kuulata muusikalis-kirjandusliku sarja HELIjaKEEL hiljutisi kontserte. Kavas on Eesti ja Soome heliloojate looming - Kristjan Kõrver, Markku Klami, Kaija Saariaho, Jüri Reinvere, Helena Tulve.

Kontserdisari HELIjaKEEL alustas hooajal 2012/2013 ning igal aastal on selle muusikalis-kirjandusliku sarja teema olnud omalaadne: perekondlikud sidemed, kirjaniku ja helilooja loominguline lähedus ja vastastikune inspireerimine ning ka side Eesti ja välismaiste (ka väliseesti) autorite vahel.

Sel hooajal lisandus sarjas HELIjaKEEL helikunsti ja sõnakunsti kõrvutamisele ka naabermaade Eesti ja Soome heliloojate helikeele kõrvutamine.
Hooaja avakontserdil oli kavas Eesti helilooja Kristjan Kõrveri ja Soome helilooja Markku Klami muusika ning Eesti noore autori Marko Veinbergsi luuletused.
Veebruarikuus toimus hooaja aukülalisele Kaija Saariahole pühendatud festival, kus Soome tuntuima nüüdishelilooja looming kõlas kõrvuti Jüri Reinvere, Arvo Pärdi ja Helena Tulve muusikaga.
 
Sarja HELIjaKEEL kontserdid:

Teisipäeval, 15. märtsil kell 19.05:
“Plastiidsed Psalmid”
Kristjan Kõrver, Marrku Klami, Marko Veinbergs

Hooaja avakontserdil “Plastiidsed psalmid” olid kavas Eesti helilooja Kristjan Kõrveri ja Soome helilooja Markku Klami kammermuusika vaheldumisi Eesti noore autori Marko Veinbergsi luulega.
Need kolm noort loojat kohtusid esmakordselt. Kontserdi üheks eesmärgiks oli tekitada dialoog naabermaade samaealiste loomeinimeste vahel.
Samas oli projekt ka autoritele loominguliseks platvormiks, kus kõrvutus nii individuaalsus kui koostöö: kontserdil kõlas Kristjan Kõrveri uudisteos, mis on jätk tema varasemale loomingule. Inspireerituna mõlema helilooja muusikast kirjutas noor luuletaja spetsiaalselt selle kontserdi jaoks uued tekstid.
Kontsert oli omakorda stardipinnaseks ka Markku Klamile, kes hakkab loodud luule põhjal komponeerima uudisteost 2016. aasta kevadeks.

Marko Veinbergs kontserdi alapealkirjast “Plastiidsed psalmid”:
Midagi iidset ja plastiidset – elu aluse ja alguse pisikesed ehituskivid. Väikesed vormid, mis vermisid kõige elava ja ilusa.
Plastiid on liikuva energia kuju. Lisaks on see ruum, mis peidab endas olnu, oleva ja tuleva koodiks krüpteeritud lugu – plastiidset psalmi, mis saab aimatavaks läbi sünesteesia.

Markku Klami ja Kristjan Kõrveri loomingut esitavad:
Tarmo Johannes (flööt), Leonora Palu (flööt), Linda Vood (flööt), Ann Õun (flööt), Kristi Mühling (kannel), Ene Nael (klavessiin), Diana Liiv (tšelesta, klaver), Leho Karin (tšello), Markku Klami (elektroonika). Luulet loeb Marko Veinbergs.

Kontsert salvestati 20. novembril 2015 Tallinnas, Kirjanike majas.
Helirežissöör Teet Kehlmann, toimetaja Johanna Mängel.

Teisipäeval, 22. märtsil kell 19.05:
“Igatsus”
Kaija Saariaho ja Jüri Reinvere
 
Saariaho festivali kontserdil “Igatsus” oli rõhuasetus elektroonilisel muusikal, mis on olulisel kohal mõlema autori – nii Soome helilooja Kaija Saariaho kui ka Eesti helilooja Jüri Reinvere loomingus.
Saariaho ja Reinvere loomingut esitasid muusikud Eestist ja välismaalt:
Camilla Hoitenga (flööt, USA), Arianna Savall (sopran, Hispaania), Triin Ruubel (viiul), Egert Leinsaar (viiul), Olga Voronova (viiul), Laur Eensalu (vioola), Andres Kaljuste (vioola), Theodor Sink (tšello), Leho Karin (tšello), Diana Liiv (klaver), Tammo Sumera (elektroonika), Liina Olmaru (eelsalvestatud tekst).

Kontsert on salvestati 14. veebruaril 2016 Tallinnas, Kanuti Gildi SAALis.
Helirežissöör Aili Jõeleht, toimetaja Johanna Mängel.

Teisipäeval, 29. märtsil kell 19.05:
“Mäng”
Kaija Saariaho ja Helena Tulve
 
Kaija Saariahole pühendatud festivali lõppkontserdil “Mäng” kõlas Soome tuntud nüüdishelilooja Saariaho muusika kõrvuti Eesti helilooja Helena Tulve loominguga. Kahe autori kõlamaailmades võib leida ka teatud lähedust.

Saariaho ja Tulve loomingut esitasid muusikud Eestist ja välismaalt:
Arianna Savall (sopran, Hispaania); Kadri Tegelmann (metsosopran); Camilla Hoitenga (flööt, USA); Toomas Vavilov (klarnet); Harry Traksmann, Olga Voronova, Triin Ruubel, Egert Leinsaar (viiul); Laur Eensalu, Andres Kaljuste (vioola); Leho Karin, Theodor Sink (tšello); Jaan-Eik Tulve (dirigent); Taavi Kerikmäe, Diana Liiv (klaver); Kristi Mühling (kannel); Liina Olmaru (eelsalvestatud tekst); Tammo Sumera (elektroonika).

Kontsert salvestati 14. veebruaril 2016 Tallinnas, Kanuti Gildi SAALis.
Helirežissöör Aili Jõeleht, toimetaja Johanna Mängel.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar