Arvo Pärdi sünnipäevakontsert

Otseülekanne neljapäeval 11. septembril kell 19. Dirigeerib Tõnu Kaljuste, solistid on sopran Patricia Rozario ja Marrit Gerretz-Traksmann.

Arvo Pärdi sünnipäevakontserdil tulevad ettekandele kaks monumentaalset teost solistile ja sümfooniaorkestrile.
Londoni galerii Tate Modern tellimusel loodud “Lamentate” solistiks on pianist Marrit Gerretz-Traksmann, teoses “Como cierva sedienta” (“Otsekui hirv igatseb”) aga India juurtega Inglise sopran Patricia Rozario, kelle unikaalne hääl ja artistlikkus on inspireerinud paljusid nüüdisheliloojaid.
Dirigeerib Nargenfestivali kunstiline juht Tõnu Kaljuste.

Klaverile ja orkestrile loodud “Lamentate” (ehk “LamenTate”) sündis Londoni Tate Modern galerii tellimusel ning inspireerituna India päritolu Briti skulptori ja multimeediakunstniku Anish Kapoori (sünd 1954) hiiglaslikust skulptuurist “Marsyas”. Selle järgi kannab teos ka alapealkirja “Homage to Anish Kapoor and his sculpture “Marsyas””.
Kapoori installatsioon oli mõeldud toimima visuaalse-ruumilise ja helimaailma koosmõjus.
Helilooja komponeeris teose Kapoori skulptuuri eksponeerimiskoha – vana turbiinihalli – spetsiaalset akustikat silmas pidades.
Samas toimus ka teose esiettekanne London Sinfonietta ja Helene Grimaud’ esituses Alexander Brigeri juhatusel.

“Como cierva sedienta” (“Otsekui hirv igatseb”) sopranile ja orkestrile on kirjutatud 15. Kanaari saarte muusikafestivali tellimusel.
Teose maailma esiettekanded toimusid samal festivalil Tenerifel ja Gran Canarial 1999. aasta veebruaris Patricia Rozario ja Kopenhaageni Filharmooniaorkestri esituses Okko Kamu juhatusel.
Teos on loodud arvestades Patricia Rozario häält – Arvo Pärti inspireeris India päritolu Inglise soprani nüansirohke tämber ja lai hääleulatus.

Ülekande toimetaja on Nele-Eva Steinfeld.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})