Lahkus Kuno Areng (23.07.1929 - 08.12.2017)

Kuno Arenguga lõppes suur peatükk Eesti koorimuusikas. Areng oli meie koorimuusika südametunnistus, pühendunud õppejõud ja laulupeoliikumise käilakuju. Klassikaraadio mälestab Eesti koorimuusika suurkuju mitme saatega.

Kuno Areng alustas muusikaõpinguid Rakveres, kus õppis klaverimängu vastavatud lastemuusikakoolis ning võttis eratunde Glafira Roi juures.
Pärast keskkooli lõpetamist asus Areng sõjaväeteenistusse Musta mere ääres ning 1952 lõpetas klaveri erialal Suhhumi muusikakooli.
1959 lõpetas ta Tallinna Riikliku Konservatooriumi koorijuhtimise erialal professor Gustav Ernesaksa käe all ja 1965 Leningradi konservatooriumi assistentuuri Jelizaveta Kudrjavtseva juhendamisel.

Eesti muusikaelus on Kuno Arengul olnud alati oluline roll, nii koorijuhitegevusega kui pedagoogina.
Arengu õpilaste seas on Risto Joost, Olari Elts, Toomas Kapten, Elo Üleoja, Laine Randjärv, Indrek Vijard, Lauri Sirp, Peeter Perens jun., Triin Koch, Veronika Portsmuth jpt.
Kuno Areng töötas õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias alates 1962. aastast, 1985–1992 oli ta samas koorijuhtimiskateedri juhataja, alates 1982. aastast professor ning 2003. aastast emeriitprofessor.

Kuno Arengu juhatusel on aastakümneid tegutsenud mitmed eesti tähtsamad koorid, kelle rohked esinemised on tutvustanud eesti laulukultuuri ning viinud eesti kooriteoseid laia maailma.
Aastatel 1966–1990 tegutses Areng RAMi dirigendina, 1961–2000 juhatas Areng Vabariiklikku Koorijuhtide Segakoori, 1989. aastast alates on ta olnud Eesti Meestelaulu Seltsi Tallinna meeskoori dirigent, ühtlasi Teaduste Akadeemia meeskoori peadirigent.
1962–1993 juhatas ta Tallinna Kammerkoori (1978–1993 peadirigendina) ning juba 1965. aastast on Kuno Areng olnud laulupidude üldjuht

Kuno Areng oli visionäär, kes noore koorijuhina tajus teravalt ühiskonnamuutustest johtuva uue muusika teket ja aitas sellel sündida – nii oli ta Veljo Tormis muusika sünni juures, samuti tema kaasaegsetel: Uno Naissoo, Lembit Veevo jt. 
Kuno Areng juhatas ka Eduard Tubina teose “Reekviem langenud sõduritele” esmaesitust Eestis (1989).

Luukambri erisaade – Kuno Arengu õpilaste meenutused.
Stuudios on Risto Joost, Olari Elts, Peeter Perens, Veronika Portsmuth, Laine Randjärv, Indrek Vijard.
Esmaspäeval, 11. detsembril kell 13.
Saatejuht Marge-Ly Rookäär.

Saates “Koorijuhi kõrvaga” räägib Kuno Areng koorijuhi tööst ja laulupidudest.
 
Laupäeval, 9. detsembril kell 10 räägib Kuno Areng oma tööst Eesti Rahvusmeeskoori juures

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})

Kommentaare veel ei ole. Ole esimene!

Vasta kommentaarile

+{{childComment.ReplyToName}}:
Vasta kommentaarile
Vasta

Laadi juurde ({{take2}})
Nime väli peab olema täidetud
Mitte rohkem kui 50 tähemärki
Kommentaari väli ei saa olla tühi
Mitte rohkem kui 1024 tähemärki
{{error}}
Lisa uus kommentaar