Nyyd-muusika: Musta muusika varjundid

Ameerika musta muusika varjundid. Ameeriklase Bill McGlaughlini sari avab tagamaid. Vahendab Kaur Garšnek. Kordame saatesarja suvistel laupäevadel kell 16

Ameerika musta muusika mitut värvi varjundid ja vahetoonid. Ameeriklase Bill McGlaughlini saatesari avab tagamaid. Vahendab Kaur Garšnek. Eetris teisipäeviti kell 21.

Kümneosalises saatesarjas teeb USA raadiohääl Bill McGlaughlin kaasahaarava läbilõike afroameerika muusika kirevast arenguloost.

Ülevaade hõlmab nii traditsioonilisi töölaule ja varajasi spirituaale kui ka euroopaliku kõlapildiga süvamuusikat, millel on seos musta muusikaga. Ning mõistagi ei pääse me mööda jazzist ega bluusist.

Klassikaliselt poolelt võetakse vaatlusse heliloojad nagu Scott Joplin, John Williams, George Gershwin, Aaron Copland, Giacomo Puccini, Giuseppe Verdi, Antonin Dvorak jt.

Kergemalt poolelt aga saab kuulda selliseid suurepäraseid muusikaloojaid nagu James Brown, B. B. King, Duke Ellington, Charlie Parker, Stevie Wonder, Taj Mahal ja Michael Jackson.

Muusikat on erisugust, kuid maailm on üks ja ainus.

Saatejuht Bill McGlaughlin on ise professionaalne trombonist ja mitme orkestri dirigent ning tänu praktilisele kogemusele ja avarale silmaringile oskab käsitleda teemat eelarvamustevabalt ning leida musta muusika mõjusid ka sealt, kust neid esmapilgul otsida ei oskakski.

Sarja vahendab Kaur Garšnek.

Saatesari on eetris laupäeviti kell 16 alates 12. juulist.

1. osa

Laupäeval 12. juulil kell 16

Afroameerika muusikat tutvustava sarja "Musta muusika varjundid" esimene osa.

Saatesarja avaosas on spirituaalid kõrvuti klassitsistliku esteetikaga. Muusikaline rännak algab Ghana traditsionaaliga, kuuleme spirituaale vokaalsolistide ja gospelkooride esituses --– saate keskmes aga on klassikalise kõlaga looming 18. sajandil elanud kariibi-prantsuse heliloojalt Joseph Boulogne (Chevalier de Saint-George), keda on nimetatud ka “mustaks Mozartiks”.

2. osa.

Laupäeval 19. juulil kell 16

Kuuleme spirituaale selliste legendaarsete mustanahaliste lauljate esituses nagu Leadbelly ja Henry T. Burleigh, pikemalt aga peatume Kuuba päritolu helilooja José White’i loomingul ning kuulame ka Scott Joplini ragtime’e.

3. osa

Laupäeval 26. juulil kell 16

Lisaks traditsionaalidele kuuleme teoseid heliloojatelt nagu Stephen Foster, James Bland, Sidney Lambert, fookusesse aga võtame jällegi Scott Joplini, sedapuhku ooperiloomingu nurga alt.

4. osa

Laupäeval 2. augustil kell 16

Seekord keskendume suurvormidele. Teeme tutvust Robert Nathaniel Detti klaveritsükliga “In The Bottoms” ning kuulame William Grant Stilli Sümfooniat nr 1 (tuntud kui “Afro-Ameerika sümfoonia”), mida esitab Detroidi Sümfooniaorkester Neeme Järvi juhatusel.

5. osa

Laupäeval 9. augustil kell 16

Siiani oleme tutvustanud meeste loodud muusikat.

Selle nädala saates on aga fookuses naishelilooja Florence Price’i Üheosaline klaverikontsert ja Sümfoonia e-moll.

Lisaks kuuleme, kuidas jazzpianist Art Tatum esitab Dvorakit, ja veel palju muud.

6. osa

Laupäeval 16. augustil kell 16

Sel nädalal on huvi keskmes bluusi kirev traditsioon, alates krabisevatest välisalvestustest ning lõpetades keerukate seadetega bigbändile.

Kuuleme heliloojaid ja esitajaid nagu Taj Mahal, William C. Handy, Son House, Johnny Moore, Lightnin’ Hopkins, Albert King, B. B. King jt.

7. osa

Laupäeval 23. augustil kell 16

Fookuses on mustanahalised lauljad, kelle esituses kuuleme klassikuid nagu Puccini ja Verdi, kuid ka kaasaegsemat muusikat George Gershwini ja Aaron Coplandi sulest.

Samuti teeme tutvust Duke Ellingtoni jazz-sümfooniaga “Black, Brown and Beige”.

8 osa

Laupäeval 30. augustil kell 16

Sedapuhku võtame kuulata instrumentaalset muusikat heliloojatelt nagu Jeffrey Mumford, Hale Smith ja “Aafrika Mahleriks” tituleeritud Samuel Coleridge-Taylor.

Eraldi tähelepanu pöörame aga klaverikunstniku André Wattsi interpretatsioonile Franz Liszti Klaverikontserdist nr 1 Es-duur.

9. osa

Laupäeval 6. septembril kell 16

Sarja eelviimane osa on enamjaolt klassikalise kõlaga. Brahmsi, Händeli ja Straussi muusika kõrval kõlab kaasaegne muusika heliloojatelt nagu Olly Wilson, Roberto Sierra, Anthony Davis ja John Williams.

10. osa

Laupäeval 13. septembril kell 16

Sarja viimane osa lõhnab jazzi järele. Üles astuvad Louis Armstrong, Bessie Smith, James P. Johnson, Duke Ellington, Count Basie, Mary Lou Williams, Big Joe Turner, Charlie Parker, Miles Davis, John Coltrane, Stevie Wonder jt.

Muusika nimekiri
{{music.Info.STARTTIME | substringtwo}}
{{music.meta.AUTHOR1}} - {{music.meta.SONGNAME}} ({{music.meta.PERFORMER}})