RAMi salvestustusi ja albumeid saab kuulata terve nädala jooksul.
Argipäeviti kell 11 on eetris "Album", pärastlõunal mängivad rahvusmeeskoori lauljad muusikat oma lemmikplaatidelt (kell 14).
Õhtuti kell 19 kuuleb kontserdisalvestisi, lisaks arhiivisaated ja suur meeskoori(volbri)öö 1. mail.
Esmaspäev, 27. aprill
Kell 11
Album
Veel ilmumata uue albumi eksklusiivne ühekordne raadio-esitlus: Juste Janulyte ja Erkki-Sven Tüüri teosed.
Kell 13
Plaadikohver. Arvo Aun
Kell 19
Kontserdisaalis
Eduard Tubina "Reekviem langenud sõduritele", helilooja olulisim vokaalsuurteos.
Teos on kirjutatud meeskoorile, aldile, orelile ja löökpillidele, esitavad RAM, solist Iris Oja, Indrek Vau (trompet), Madis Metsamart ja Anto Õnnis (löökpillid), orelil Piret Aidulo.
Dirigent on Mikk Üleoja.
Kontserdisalvestus aastast 2016.
Kell 20
Kontserdisaalis
Giovanni Bonato "Vana vale" esiettekande salvestus (2016).
"See on minu isiklik lugupidamisavaldus kõigile neile, kes selles kohutavas sõjas võitlesid," ütleb helilooja.
Itaalia nüüdishelilooja Giovanni Bonato teos tähistab 100 aasta möödumist Esimesest maailmasõjast ja räägib sõjaga seonduvast julmusest ja silmakirjalikkusest.
Esitavad Eesti Rahvusmeeskoor, Annaliisa Pillak ja Eesti Riiklik Sümfooniaorkester.
Dirigent Mikk Üleoja.
Teisipäev, 28. aprill
Kell 11
Album
RAM ja Dmitri Šostakovitši 13. sümfoonia "Babi Jar" (Deutsche Grammophon 1996).
Eesti Rahvusmeeskoor osales 1996. aastal dirigent Neeme Järvi juhatusel Göteborgi Sümfooniaorkestri salvestusel, mil albumile talletati Šostakovitši legendaarne Sümfoonia nr 13 op. 113 b-moll.
Teos on loodud vene luuletaja Jevgeni Jevtušenko luuletekstidele.
Dmitri Šostakovitši 13. sümfoonia valmis 1962. aastal ning on oma ajastu peegliks.
Kell 14
Plaadikohver. Roland Viilukas
Kell 19
Kontserdisaalis
Eesti Rahvusmeeskoori juubelikontserdil "Sügav rahu" kõlas nõudlik repertuaar: Mendelssohn-Bartholdy, Matsushita, Maimets, Reger, Janulytė ja Bonato.
RAMi kunstiline juht ja peadirigent on Mikk Üleoja.
Salvestatud novembris 2019.
Kell 21
Nyyd-muusika. Festivalil ISCM World Music Days 2019 toimunud kontsert "Pikse litaania".
Tallinna Kultuurikatlas esineb Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent Mikk Üleoja.
Kolmapäev, 29. aprill
Kell 11
Album
Kogumikul "Küll ma laulaks" (Eesti Raadio 1997) esitab Eesti Rahvusmeeskoor Ants Sootsi juhatusel eesti koorimuusika meistriteoseid.
Kell 14
Plaadikohver. Rasmus Erismaa
Kell 19
Kantserdisaalis
Salvestis heliarhiivist, kus Kuno Areng juhatas RAMi ees enda jaoks olulisi teoseid Konstantin Türnpu, Eduard Tubina, Carl Orffi, Francis Poulenci, Samuel Barberi ja Tarmo Lepiku loomingust.
Kuno Areng tegutses RAMi dirigendina aastail 1966–1990 ning juhatas ligi tuhat kontserti.
Neljapäev, 30. aprill
Kell 11
Album
Max Reger – Kümme meeskoorilaulu op. 85.
Erakordselt harva kõlav saksa hilisromantiline muusika.
Veel ilmumata albumimaterjali eksklusiivne ühekordne raadio-esitlus.
Kell 14
Plaadikohver. Jaan Krivel
Kell 19
Kontserdisaalis
Peeter Vähi teos "Supreme Silence"
50-minutiline teos naishäälele, meeskoorile ja kellade ansamblile, millele aeg-ajalt lisanduvad Tiibeti budistlikud pillid ning äärmiselt diskreetne elektroonika.
Esinevad Eesti Rahvusmeeskoor, Kadri Voorand, Arsise kellade ansambel, Peeter Vähi (live-elektroonika, budistlikud instrumendid), dirigent Mikk Üleoja.
Salvestatud 2013.
Reede, 1. mai
Kell 00 – 07
Suur meeskooriöö
Kell 11
Eesti klassikaplaat
Veljo Tormis – Kalevala XVII runo
Helilooja Veljo Tormis on öelnud, et kogu XVII runo üldmõte meie jaoks võiks olla sümboolne.
Väinämöisel õnnestus ellu äratada igipõlised algteadmised, muistse elutunde sügavamad arusaamad ja neist tarkust ja tugevust ammutada.
Tormise sõnul tahaksime selleni tänapäeval "Kalevala" või muu rahvaehtsa loomepärandi poole pöördudes ju meiegi jõuda.
ENSV Riiklik Akadeemiline Meeskoor dirigent Olev Oja juhatusel esitab Veljo Tormise "Kalevala" XVII runo.
Vinüülplaat ilmus 1987. aastal firmalt Melodija.
Kell 14
Plaadikohver. Mati Valdaru
Kell 20
Kontserdisaalis
RAM, ERSO ja Segerstam
Jean Sibeliuse "Kullervo-sümfoonia" on Soome rahvuseeposel "Kalevala" põhinev vokaalsümfooniline teos.
Juba esimestel ettekannetel pälvis teos erakordse edu ja publiku poolehoiu, ometi ei lubanud kriitilise meelega helilooja seda oma eluajal hiljem ette kanda ning teos kadus enam kui kuueks kümnendiks kontserdilavadelt.
Kaks kevadet tagasi esitasid teose Eesti Riiklik Sümfooniaorkester ja Eesti Rahvusmeeskoor karismaatilise dirigendi Leif Segerstami juhatusel.
Laupäev, 2. mai
Kell 9
Saade rahvusmeeskoori asutamisest ja Gustav Ernesaksa ajastust.
Räägivad asutajaliige Rudolf Zirk, laulja Raimond Alango ja koorijuht Uno Järvela.
Kell 10
Külaline
Stuudios on Eesti Rahvusmeeskoori laulja Ülo Krigul.
Räägime, kuidas meeskoor igapäevaselt töötab, mil moel RAM oli 1960ndatel uue muusika esitamisega kimpus ja kuidas on aastate jooksul muutunud repertuaar. Juttu tuleb ka koori välisreisidest, põlvkondadevahelisest seosest rahvusmeeskoori lauljate vahel ja loomulikult Gustav Ernesaksast. Saatejuht on Tarmo Tiisler. Intervjuu on salvestatud 12. novembril 2019.
Kell 11
Eesti helilood. Oma muusikasoovituse annab RAMi kauaaegne peadirigent Ants Soots
Veljo Tormis – dokumentaalkantaat "Hääled Tammsaare karjapõlvest".
Kell 14
Eesti klassikaplaat
Veljo Tormis. RAM ja Olev Oja
Veljo Tormise koostöö RAM-iga algas 1961. aasta jaanuarikuus, mil Gustav Ernesaksa juhatusel kõlas esmakordselt poeem "Rahupäev".
Sealtpeale on koori repertuaari kogunenud arvukalt helilooja teoseid, millest paljude puhul on RAM olnud ka esmaettekandjaks.
Riiklik Akadeemiline Meeskoor dirigent Olev Oja juhatusel laulab Melodija 1990. aasta vinüülplaadil helilooja Veljo Tormise koorimuusikat aastatest 1979-1987.
Enamik teostest on pühendatud väljapaistvatele isikutele või sündmustele Eestimaal.
Pühapäev 3. mai
Kell 12
"Hakkame, mehed, minema" on laululaeva RAM asutamisest ja tegevusest meeskoori usku kapteni juhtimisel.
RAMi asutamisest, Gustav Ernesaksa tööstiilist ja lummusest koorijuhina.
Saates räägivad Gustav Ernesaks arhiivilindilt, endised RAMi mehed Rudolf Zirk, Raimond Alango, Uno Järvela, Harald Uibo, Vello Mäeots, Kuno Areng ja Olev Oja.
Kell 20
Folgialbum
"Regiram" (Eesti Rahvusmeeskoor 2019)
2018. aasta hilissügisel toimunud kontserdid "Regiram" Celia Roose seadetega on hiljem stuudios salvestatud heliplaadile.
Meeshäälte sõnumit rikastavad ja seavad muusikalistesse mustritesse ansambli ämbientlikud kandle-, kitarri- ja elektroonikakõlad.
Eesti Rahvusmeeskoori juhatab Mikk Üleoja.
Kaasa teevad Celia Roose (laul, torupill, lõõts), Tuule Kann (kandled, laul) ja Robert Jürjendal (kitarr, elektroonika).
Eesti Rahvusmeeskooril on seljataga kolmveerandsajandipikkune ajalugu.
Gustav Ernesaksa poolt loodud meeskoor laulis algusaastail peamiselt a cappella rahvusromantilist muusikat kasvades publiku armastuse keskel ülipopulaarseks kollektiiviks nii siin- kui sealpool riigipiiri.
RAMi ja Ernesaksa otsesel mõjul sündis üle Eesti meeskoore ning oma kooriliigi lipulaevaks RAM on jäänudki.
Tänaseks on RAM maailma kontserdisaalides oodatud esineja, ühelt poolt oma tähelepanuväärselt mahuka suurvormiteoste noodimapi pärast, teisalt kui üks väheseid (kui mitte öelda ainus) väga komplitseeritud partituuriga muusika esitaja.
Alates hooajast 2011/2012 on koori kunstiline juht ja peadirigent Mikk Üleoja.
Kuid meeskoori ees on pärast Ernesaksa valitsemisaega olnud Harald Uibo, Uno Järvela, Olev Oja, Kuno Areng, Ants Üleoja, Ants Soots, Kaspars Putniņš jt.
Rahvusmeeskoori repertuaar on hoomamatult suur ulatudes vararenessansist ja gregooriuse koraalidest 21. sajandi täppis-heliloojate loominguni.
Eesti heliloojate teoseid on alati esitatud suures mahus, palju on muusikat tellitud ning koorile on kodumaiste komponistide kõrval teoseid pühendanud Dmitri Šostakovitš, Otar Taktakišvili, Gavin Bryars, Giovanni Bonato jt.
Just RAM hoiab väga suurt vastutust, et Veljo Tormise muusika on elavas ettekandes laval nii sagedasti kui võimalik.
Oma peadirigendi perioodil salvestas Ants Soots helilooja valvsa pilgu all hulga Tormise muusikaga albumeid, mis on kunstiliselt täiuslikud.
Koor salvestab regulaarselt Eesti Rahvusringhäälingu Klassikaraadiole, koostööd on tehtud ka firmadega Deutsche Grammophon, Sony, Finlandia, Alba Records, GB Records, Virgin Classics ja Aurora.
2004. aastal võitis Rahvusmeeskoor koorimuusika kategoorias Eestile esimese Grammy (Sibeliuse kantaatide salvestus firmale Virgin Classics, kaastegevad tütarlastekoor Ellerhein, ERSO ja dirigent Paavo Järvi).
Viimase viie aastaga on valminud kolm heliplaati, millest Galina Grigorjeva autoriplaat "In paradisum" pälvis 2015. aastal Eesti parima klassikaalbumi tiitli.
2016. aastal firma Aurora välja antud plaat "Te lucis ante terminum" sisaldab Norra helilooja Henrik Ødegaardi loomingut ja Sony märgiga albumil kõlab Šostakovitši 13. sümfoonia (Dresdeni Filharmoonikud, dirigent Michael Sanderling).
Ilmumist ootavad kogumikud Giovanni Bonato, Giovanni Gabrieli, Erkki-Sven Tüüri, Pēteris Vasksi ja Justė Janulytė loominguga.
Eesti Rahvusmeeskoor on Eesti esinduskollektiiv, kelle esinemisgraafikud ulatuvad mitu kalendriaastat ette.
Suurtes muusikasaalides esinemiseks ja tähtsate festivalikülaliste sekka saamine tähendab aastatepikkust pühendunud tööd ja professionaalset repertuaaripoliitika kurssi.
Kui RAMi algusaastatel said kodumaised meeskoorid RAMi repertuaarist nii mitmedki laulud enda kontserdikavva võtta, siis juba aastaid on rahvusmeeskoor suurte sammudega astunud muusikamaastikule, kus kohta on vaid professionaalidele.
Eesti on uhke oma rahvusmeeskoori üle.
Ja kuigi sünnipäevahooaja sillerdavad kontserdiplaanid jäävad maailma halvatuse tõttu igaühe enda ette kujutada, on Klassikaraadios toimuva sünnipäevanädala jooksul RAMi albumid ja kontserdid suurepärane kuulamine ka kõige nõudlikuma kõrvaga kuulajale.
Eetris on hinnatud albumid ja unustamatud kontserdisalvestised; eksklusiivselt tuleb vaid kord esitamisele kaks albumitäit äsjasalvestatud ja veel ilmumata muusikat.
Uhked kontserdid sisaldavad nii aastatetaguseid unustamatuid heliülesvõtteid kui Eesti meeskooriklassikakavaga kontserti vahetult enne eriolukorra väljakuulutamist.
Sarjas Plaadikohver valivad muusikat rahvusmeeskoori lauljad ning ajast, mil koori oli veel noor ja tegutses Ernesaksa käe all. on eetris intervjuud raadio arhiivist.
Suur meeskooriöö (Volbriööl) annab võimaluse nautida RAMi parimaid plaate ja kontserte seitse tundi järgemööda.
On, mida kuulata!
Lugupeetud kuulajad, eetris on RAM!

Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.