"Luukamber" uurib sel korral, kui suur torm tekkis meie koorimuusika-klaasis, kui 30. augustil ilmus arvamuslugu Vabariigi Valitsust nõustavalt viroloogilt Irja Lutsarilt.
Seal oli kirjas, et lapsed polegi nakkuse peamised levitajad ning inglise ja rootsi teadlaste uuringutele toetudes võib öelda, et ka õpetajate nakatumine pole suurem kui teiste elukutsete esindajatel.
Kirjutises oli aga muuhulgas öeldud, et laulukoorid võivad suurendada viiruse levimise riski, laulutundides oleks mõistlik hoida distantsi ja nakkuse kõrgperioodil tuleks kindlasti kaaluda laulukooride töö ajutist peatumist.
Jõuliselt reageerisid nii mitmedki kooljuhid, kes viiruse hirmus taganesid kooridega sõlmitud üürilepingutest ega luba kooliruumides enam lauluproove läbi viia.
Eesti Kooriühing ja Eesti Muusikaõpetajate Liit koostasid koostöös Terviseametiga juhendi, mis peaks aitama muusikaõpetajal, koorijuhil ja orkestrijuhil erinevate olukordade ajal käituda (juhendid on leitavad kooriühingu ja muusikaõpetajate liidu kodulehel).
Millistele uuringutele toetuvad oletused, et koorilaulja on teistest suuremas viirusega nakatumise ohus? Kas hirm on halvanud koorilauljad või sootuks dirigendid?
Kuidas kooli muusikõpetaja distantsõppes end tunneb?
Millistes oludes seeniorkoorid peaksid kindlasti oma tegevuse peatama?
Kui suurt tähtsust omab, et igal lauljal on isiklik noodimapp?
Kui kaua aevastusega lendu läinud viirus tegelikult õhus püsib ja kas inimestevaheline kahe meetrine distants on piisav?
Kuidas on viiruse levik seotud inimese hääle tugevusega ja kas siin on ka soolisi erinevusi või on vahet - millise muusikažanriga parasjagu on tegu?
Millal püsida kodus, kui sageli õhutada prooviruume, millal kasutada maski, mis on eneseisolatsioon ja kui suure riski – saada nakatunud – võtab endale kontserdipublik?
"Virtuaalsel koorilaulul on omad eelised, kuid inimlikku hingelist hoolimist, mida musitseerimiseks vaja on – seda ta ei asenda," ütleb Hirvo Surva.
"Mina kasutan oma kollektiivides kaasaegseid õppimislahendusi ja mitmed neist on viiruse ajal taunitud – nii näoga teineteise suunas laulmine kui ka ringis laulmine," räägib Veronika Portsmuth.
"Kindlasti on võimalik ka vähemate kontaktarvudega liikuda edasi loomingulisel teel, peab lihtsalt olema väga paindlik".
"Muusikaõpetajad koolis ei õpeta muusikat vaid võitlevad hommikust õhtuni viirusega," ütleb Jaanus Kann.
"See on viinud olukorda, kuis tunni ettevalmistuseks jääb paratamatult aina vähem aega."
"Viirus ei kao kusagile," teab Irja Lutsar.
"Me peame õppima sellega elama, aga hirmutamise ja ülereageerimisega ei saavutata midagi. Asju tuleb võtta pigem talupojamõistusega."
Lutsari sõnul on koorislaulmine emotsionaalselt ja sotsiaalselt väga oluline tegevus kümnetele tuhandetele eestlastele ning muusika on ühtaegu kosutav nii koorilauljatele kui kuulajatele.
"Koorislaulmine peab ilmtingimata edasi kestma," ütleb Lutsar.
Kas võimalus lauluproovis viirusnakkust saada on oluliselt suurem kui igapäevases eluolus?
Seda uurimegi.
Stuudios on Vabariigi Valitsust nõustav mikrobioloog ja viroloog, Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi professor Irja Lutsar; Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia kooridirigeerimise osakonna juhtivprofessor, Eesti Kooriühingu esimees, mitme koori dirigent ja laulupidude üldjuht Hirvo Surva; Eesti Muusikakoolide Liidu juht, üks viiruseperioodil kollekiividega töötamiseks loodud juhendi koostajatest, muusikakriitik ja kauaaegne koorilaulja Jaanus Kann ning Eesti Segakooride Liidu juht, omanimelise kooriakadeemia kunstiline juht, laulupidude üldjuht ja mitme koori dirigent Veronika Portsmuth.
Kommentaari kooride olukorrale Lätis annab segakoor Latvia kunstiline juht ja peadirigent Maris Sirmais.
Saatejuht on Marge-Ly Rookäär.
"Luukamber" on eetris laupäeval, 19. septembril kell 9,
Kordusena 20. septembril kell 12.
- "Luukamber" vaatas viirusele otsa ka selle alguspäevadel, sel teemal olid märtsis 2020 stuudiovestluseks kogunenud epidemioloog Kuulo Kutsar, Lääne-Tallinna Keskhaigla nakkushaiguste arst Kerstin Kase ja farmatseut-taimetark Maret Makko.
Kuula saadet:
https://klassikaraadio.err.ee/1062703/luukamber-kutsus-arstid-koorilauljale-appi - Kuula ka teisi saateid "Luukamber":
https://klassikaraadio.err.ee/1117515/luukamber-veljo-tormise-muusika-sunnihetked
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.