Kontserdi erikülaline vioolamängija Garth Knox on hea näide nüüdismuusikale spetsialiseerunud muusikutüübist, kelle muusikaline ampluaa on äärmiselt lai.
Lisaks kaasaegse muusika esitamisele paelub teda barokk ja folkmuusika ning ta on ka kirglik viola d'amore'i mängija.
Iirimaal sündinud, kuid Šotimaal üles kasvanud ning juba pikemat aega Pariisis elanud Garth Knox sattus pärast õpinguid Londoni Kuninglikus Muusikakolledžis 20. sajandi teise poole korüfee Pierre Boulez'i kutsel 1983. aastal mängima ansamblisse Ensemble InterContemporain.
1990. aastal liitus ta maineka Arditti keelpillikvartetiga.
Mõlema kollektiiviga on ta reisinud ja esinenud peaaegu kõikjal maailmas ning teinud koostööd tänapäeva olulisematest heliloojatega, sh Ligeti, Kurtág, Berio, Xenakis, Lachenmann, Cage, Feldman, Stockhausen.
Pärast Arditti kvartetist lahkumist 1998. aastal keskendus Garth Knox oma soolokarjäärile ning heliloomingule.
Knox on esinenud solisti ja kammermuusikuna laialdaselt Euroopas, Jaapanis ja Ameerikas ning toonud ettekandele kümneid uudisteoseid, sh heliloojatelt Hans Werner Henze, György Ligeti, Alfred Schnittke, Brian Ferneyhough, James Dillon, George Benjamin jpt.
Suur osa tema kompositsioonidest keskenduvad vioolale, näiteks tsükkel tänapäevastest kontsert-etüüdidest keelpillidele, mille esimene osa "Viola Spaces".
Eestis on Garth Kox esinenud varem kahel korral – aastal 2014 koos ansambliga Figura (Taani) Eesti Heliloojate Festivalil, kus ta tõi esiettekandele Lauri Jõelehe teose "Chant Harmonique" soolovioolale ning aastal 2017 solistina Gérard Grisey suurteose "Les espaces acoustiques" ettekandel, mis toimus Eesti Kontserdi, ERSO, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja ansambel U: koostöös.
Sellest ajast jäi idanema idee jätkata koostööd Lauri Jõelehe ja ansambel U:-ga ning äkitselt on kaua küpsenud plaan, osalt tänu COVID-19 tõttu tekkinud tõrgete ja ootamatuste õnnelikule kokkulangemisele, teoks saamas.
"Pandeemia pani mind teistmoodi looma ja muusika peale vaatama. Kui muidu oli kogu aeg väga kiire ja palju survet kontsertide osas, siis pandeemial on ka positiivne pool, mis on muusika ja selle kuulamise muutnud mõtestatumaks ja väiksemates seltskondades nauditavaks," rääkis Garth Knox Klassikaraadio saatele "Delta".
Kavas:
- Lauri Jõeleht (1974) – "Chant Harmonique" (2014/2020)
soolovioolale ja ansamblile (versiooni esiettekanne) - Garth Knox (1956) – "Wild Animals" (2011)
soolovioolale, flöödile, klarnetile, viiulile ja tšellole - Salvatore Sciarrino (1947) – "Codex Purpureus" (1983)
viiulile, vioolale ja tšellole - Morton Feldman (1926-1987) – "The Viola in My Life II" (1970)
soolovioolale, flöödile, klarnetile, viiulile, tšellole, tšelestale ja löökpillidele
Ansambel U: esineb koosseisus:
Tarmo Johannes (flööt)
Helena Tuuling (klarnet)
Merje Roomere (viiul)
Levi-Danel Mägila (tšello)
Taavi Kerikmäe (klaver)
Vambola Krigul (löökpillid).
Otseülekanne Eesti Raadio 1. stuudiost on eetris teisipäeval, 20. oktoobril kell 19.
Kontserdi helirežissöör on Ats Treimaa, toimetaja Johanna Mängel.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.