András Schiffi lavakarjäär, mis paisus rahvusvahelistesse mõõtmetesse juba ligemale viiskümmens aastat tagasi, alates ajast, mil ta osales konkurssidel Leedsis ja Moskvas, on kulgenud imetlusväärselt tõusujoones tänase päevani. Selline kestev edu glamuurijanuses maailmas ei saa kindlasti mitte püsida ainult interpreedi andekusel, sidemetel või ekstravagantsetel maneeridel. Pigem eeldab selline publikuhuvi seda laadi sisu olemasolu, mis peab vastu ajaproovile ja tõstab mängija võimalikult lähedale nendele meistritele, kelle muusikat ta esitab.
Oma kõige olulisemaks õpetajaks on Schiff nimetanu György Kurtági, sõnades, et tema juures õppis ta muusikateosele lähenema sootuks uue nurga alt, tehes seda nii, nagu teevad heliloojad. Tänu Kurtágile hakkas ta heliteose sisemist struktuuri tajuma ja mõistma suuremal määral kui see interpreetidele harilikult omane on.
Schiff rändab maailma kontserdisaalides, kandes kaasas omaenda kontsertklaverit, mille kõlaomadustes ta peensusteni kindel saab olla, et pakkuda publikule alati tipptasemel elamust.
Kava:
* Joseph Haydn - Klaverisonaat g-moll Hob. XVI:44
* Ludwig van Beethoven - Klaverisonaat nr 21 S-duur ("Waldstein")
* Franz Schubert - Klaverisonaat nr 21 B-duur
Stuudios on Nele-Eva Steinfeld.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.