Teejuhtideks kunstiajaloolane ja kirikukellade asjatundja Juhan Kilumets, Aleksander Nevski katedraali kirikuvanem ja kellalööja Andrei Nikolajevitš Zimarin, Haapsalu Toomkiriku kirikumees Heino Kahem, kes ametilt on elektrimehaanik, ning Sergei Petrenko, kes on kellalööja Liivalaia tänaval asuvas Kaasani kirikus, mille valmimisest möödub tänavu 300 aastat.
"Selge see, et kell – ta ju räägib sinuga. Ja siis sa lased selle jutu lihtsalt endast läbi. Mul on hea meel, eriti maal, kus kellahelin on muutunud haruldaseks. Kui kuskilt maakiriku tornist kaugelt kandub kellahääl – see teeb alati südame soojaks. Isegi siis, kui sa saad aru, et see on hingekell või matusekell. Mõtled kasvõi Suitsu peale – "nii rasselt kaibap, ikep kell" – kas saab veel ilusamini öelda?"
(Juhan Kilumets, kunstiajaloolane)
"Kella lüües mõtlen ainult rütmile. Enne ja pärast loen palvet, aga kellalöömise ajal palvetada ei saa."
(Andrei Zimarin, Püha Aleksander Nevski katedraali kirikuvanem)
"Haapsalu Toomkiriku legendaarne kellamees Arno jäi haigeks ja siis ma tulin tema asemele selle töö peale. Nii nagu praegugi, oli kellalöömine automaatne ja selle automaatika nimi oli Lible."
(Heino Kahem, Haapsalu Toomkiriku endine kirikumees)
"Kui inimene tuleb kirikusse ja kuuleb kella, siis ta tuju on võib-olla natuke rõõmsam või siis ta kuidagi juba valmistub palveks."
(Sergei Petrenko, Tallinna Jumalaema Sündimise Kaasani pühakuju kiriku kellalööja)
Saate toimetaja on Miina Pärn, helioperaator Katrin Maadik.
Helikaja on Klassikaraadio eetris vaikse laupäeva hommikul, 3. aprillil kell 9.
Kordub pühapäeval kell 12.





Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.