Kell 13:
Saatekülaline on dirigent Martin Sildos, kelle käe all esitavad Pirjo Jonas ja Corelli Barokkorkester lähipäevil barokkmuusikat.
Alates aastast 2013 on Martin Sildos Tallinna Ülikooli Sümfooniaorkestri dirigent ning aasta hiljem alustas dirigendina Vanemuise teatris. Tihe koostöö seob teda ka Corelli Barokkorkestriga ning ees ootab koroona tõttu pausil olnud kontserdisarja "Kirikupühad Maarjamaal" jätkumine.
Räägime Martin Sildosega pandeemia tõttu tekkinud tööpausist, loominguliset küpsemisest, ettevalmistusõhinast kontsertide eel ja küsime tema arvamust kahe puhkpilliorkestri tegevuse lõpetamise teemal.
Kell 14:
Käimasolev nädal on toonud suurt arutelu Kaitseväe juhataja kindralleitnant Martin Heremi otsuse kohta seoses eelarvekärpega koondada Kaitseväe orkester täies koosseisus. Ettepanekut pole kaitseminister Kalle Laanet veel kinnitanud.
Kaitseväe orkester esineb riiklikel ning tsiviil- ja sõjaväelistel esindussündmustel ja edendab professionaalse puhkpillimuusika kultuuri. Mis saab edasi?
Stuudiokülalised on Kaitseväe peastaabi ülem brigaadikindral Veiko-Vello Palm, Kaitseväe orkestri kauaaegne peadirigent kolonelleitnant Peeter Saan ja Eesti Muusikanõukogu juhatuse liige, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia prorektor Henry-David Varema.
Kaitseväe peastaabi ülem brigaadikindral Veiko-Vello Palm leiab, et riigikaitse peab ka kärbete ajal arenema ja vajadusel saadakse hakkama harrastus-orkestritega. Samuti ei välista Palm ideed kahe (Kaitseväe orkestri ja Politsei- ja Piirivalveorkestri) kollektiivi põhjal luua üks uus orkester. Kaitseväe orkestri kauaaegne peadirigent kolonelleitnant Peeter Saan aga teab oma nahal, et orkestri loomine ja kokkumängimine võtab aastaid. Tema sõnul oleks orkestri laialisaatmisel Eesti esimene riik, kes kaitseväeorkestrit ei oma. Eesti Muusikanõukogu juhatuse liige, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia prorektor Henry-David Varema ütleb, et kahe professionaalse orkestri koondamist kultuuripildis laiemalt vaadeldes on tegemist juhtumiga, mis tunnistab professionaalse kunstitaseme allakäiku raha puudusel ja selline tendents on kõrgkultuurile hävitav.
Kaitseväe orkestri eelkäijaks peetakse 1918 loodud esimese jalaväepolgu orkestrit, mis likvideeriti 1940. aastal Nõukogude Liidu okupatsiooni ajal, taasloodi aastal 1993. 1996–2019 oli orkestri ülemaks kolonelleitnant Peeter Saan, 2019ndast aastast on orkestri ülem kapten Simmu Vasar. Praegu kuulub orkestrisse kolm dirigenti, orkestriveebel ja 36 orkestranti.
Saatejuht on Tarmo Tiisler.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.