BBC Proms on suvise muusikakalendri keskne sündmus olnud mitte üksnes Suurbritannia, vaid ka muu maailma jaoks juba enam kui sada aastat.
Festivali järjepidevus ei katkenud isegi erakordsel 2020. aastal, kui kontserdid toimusid tühjadele saalidele.
Traditsiooniliselt mitu kuud kestev festival sai sel aastal alguse 30. juulil ja tähistab mõnes mõttes kultuurielu tagasipöördumist normaalsuse juurde, sest Royal Albert Hall'is on tagasi publik, lisaks saavad kontserdist osa paljud televaatajad ja raadiokuulajad üle maailma.
127. korda toimuva BBC Promsi viimasel õhtul on laval BBC Symphony Chorus ja BBC Singers, BBC sümfooniaorkester ja dirigent Sakari Oramo, Austraalia tenor Stuart Skelton ja Läti akordionist Ksenija Sidorova.
Kavas on muuhulgas pärsia juurtega USA helilooja Gity Razaz'i teose, festivali tellimustööna valminud "Mother" maailma esmaettekanne, Samuel Barberi populaarne "Adagio for Strings" ja ka tangokuningaks peetud Astor Piazzolla loomingut, kelle sünnist tänavu möödus 100 aastat.
Programmist ei puudu ka brittides patriootlikke tundeid tekitavad isamaalised lood, sealhulgas "Rule, Britannia", mille ümber varem on olnud ohtralt vastuolulisi diskussioone.
BBC Proms on jäänud läbi aastate truuks oma algsele eesmärgile: esitleda laiale auditooriumile võimalikult mitmekülgset muusikavalikut tippinterpreetide esituses.
Pearõhk on alati olnud populaarsetel klassikateostel, Briti heliloojate muusikal ja tähtpäevadega heliloojatel.
"Proms" on lühend "promenaadikontserdist", mis algselt viitas vabaõhukontsertidele Londoni aedades, kus publik võis orkestri esinemise ajal vabalt ringi liikuda.
Kontserdi vaheajal räägib oma kogemustest BBC Promsi külastajana tšellist ja Eesti Kontserdi peaprodutsent Maarit Kangron ja BBC Proms rollist Suurbritannia kultuurielus räägib Eesti saatkonna kultuurinõunik Londonis Kersti Kirs.
Otseülekanne ligi kolm tundi kestvalt kontserdilt algab laupäeval, 11. septembril kell 21.30.
Sündmust vahendab Ivo Heinloo.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.