Beethoveni arengust heliloojana saab suurepärase ülevaate tema 32 klaverisonaadi kaudu, sest klaverisonaate kirjutas ta kogu loometee vältel. Beethoveni sonaadid on maailm, millesse süvenemine annab mõtteainet muusikule kogu eluks.
Paljud kuulsad pianistid on salvestanud kõik Beethoveni 32 sonaati terviktsüklina mitmel korral.
Näiteks Daniel Barenboim tegi seda 2020. aasta kevadel juba viiendat korda.
Põnev on arutleda ja võrrelda, kuidas tõlgendati neid sonaate 20. sajandi keskpaigas ja millisesse suunda liiguvad kontsertettekanded ja salvestused praegu.
Väljapaistvate Beethoveni-tõlgitsejate seast leiab selliseid meistreid nagu Artur Schnabel, Wilhelm Kempff, Claudio Arrau, Svjatoslav Richter, Andras Schiff, Murry Perahia, Paul Lewis, Alfred Brendel jt.
Emeriitprofessor Matti Reimann on tunnustatud eesti pianist, kes on tegutsenud kammermuusiku ja soolopianistina ning õppejõuna Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.
Ta lõpetas Tallinna Riiklikus Konservatooriumis 1967 Bruno Luki klaveriklassi. 1967–1969 täiendas end Leningradi Konservatooriumis klaveri erialal Nadežda Golubovskaja ja dirigeerimise erialal Nikolai Rabinovitši juures.
Õpinguid jätkas Reimann Moskvas Gnessinite nimelises Muusikapedagoogikainstituudis kammeransambli erialal Valeri Samoljotovi juhendamisel.
Alates aastast 1963 on Reimann andnud kontserte paljudes riikides ja astunud üles solistina klaverikontsertide ettekannetel, dirigentideks Jüri Alperten, Karl Eliasberg, Neeme Järvi, Eri Klas, Peeter Lilje, Roman Matsov, Nikolai Rabinovitš, Saulius Sondeckis jt.
Saatesarja esimeses osas kõlavad Ludwig van Beethoveni sonaadid nr 1 f-moll (Svjatoslav Richter) ja nr 2 A-duur (Andras Schiff).
Sarja esimene saade on eetris esmaspäeval, 6. septembril kell 19.
Saadete toimetaja on Nele-Eva Steinfeld.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.