Hispaanlasest preester Püha Dominicus (sündinud pärast 1170, surnud 1221) asutas enne oma surma dominiiklaste ordu, mis tegutseb tänaseni.
Püha Dominicus (Domingo de Guzmán) sündis Kastiilias suursuguses perekonnas. 14aastaselt astus ta Palencia ülikooli, kus õppis kauneid kunste, filosoofiat ja teoloogiat.
Pärast ülikooli lõpetamist pühitseti Dominicus preestriks ja temast sai Osma linna augustiinlaste koguduse kanoonik.
Aastal 1203 läks piiskop Diego Taani, reisil oli kaasas ka Dominicus. Tagasiteel Hispaaniasse peatuti Montpellier' linnas, kus nad kohtusid paavsti saadetud kolme tsistertslaste ordu saadikuga, kes tõid Lõuna-Prantsusmaale käsu ketserlus sunniviisiliselt välja juurida.
Dominicus oli vastu ketserite sunniviisilisele usupööramisele, arvates, et seda on võimalik saavutada manitsuste ja pühakirja mõistliku tõlgendamisega.
Pärast piiskopi ootamatut surma kuulutas Dominicus jumalasõna mitme aasta jooksul ja asutas 1215. aastal Toulouse'is esimese vendade-jutlustajate kloostri. Juba paar aastat hiljem siirdusid esimesed dominiiklased Pariisi, Rooma, Madridi ja teistesse linnadesse, mitmetesse neist rajati ka kloostrid.
Püha Dominicus suri 1221 Bolognas ja juba 1234. aastal kuulutati ta pühakuks.
Pärast tema surma kasvas dominiiklaste ordu mõju kiiresti, jumalasõna kuulutamise kõrval keskenduti peamiselt akadeemilistele teaduslikele õpingutele-õpetamisele.
Ei ole küll teada, kas esimesed jutlustajavendade ordu preestrid ja mungad saabusid Eestisse juba koos Taani kuninga Waldemar Teise vägedega (1219), aga on teada, et lisaks religioonile tõid ordu liikmed kaasa ka väärtuspõhimõtted, mis on hoitud ka tänapäeva Tallinnas.
Dominiiklaste Püha Katariina kloostri püsivaks asukohaks saanud ala all-linnas (praeguse Vene tänava ja Müürivahe tänava vahel) on katoliikliku kiriku keskuseks kogu Eestis.
Dominiiklaste roll Eesti kultuuriloos on seotud eelkõige nende jutlustamis- ja haridustegevusega.
Dominiiklased jutlustasid eesti keeles, neil olid rikkalikud raamatukogud ning konventide juures tegutsesid lektorid.
Tänapäeval tegutseb dominiiklasi viiel mandril 107 riigis – jutlustajavennad pühenduvad evangeeliumi sõnumi kuulutamisele kõikvõimalikul moel.
Dominikaani nunnad moodustavad palveketi, mis ühendab ligikaudu 180 kloostrit.
Muide, keskaegses maalikunstis on Dominicust sageli kujutatud tõrvikuga koera saatel.
See tuleneb legendist, et enne Dominicuse sündimist olevat tema ema näinud unes, et sünnib koer, kes hakkab maailma valgustama oma hammaste vahel hoidva tõrvikuga.
Nii said orduliikmed endile hüüdnimeks Issanda koerad, mis ladina keeles kõlab domini canes (dominikaanid).
Kasutatud kultuuripäevade trükimaterjale ja Allan Espenbergi artiklit.
Klassikaraadio vahendab Dominiiklaste kultuuripäevade programmist kaks õhtut:
2. september kell 20.30
Jumalik komöödia Theatrumis
Itaalia poeedi Dante Alighieri surmast täitub 700 aastat.
Theatrumi näitlejad Lembit Petersoni juhendamisel loevad katkendeid Dante geniaalsest suurteosest "Jumalik komöödia".
Ettekanne põhineb peamiselt teose teisel osal – "Puhastustulel".
Varasemalt on Kloostri Aidas Theatrumi näitlejate poolt esitatud kolmel järjestikusel õhtul terviklikult teose esimene osa – "Põrgu".
Otseülekanne Theatrumi saalist, helirežissöör Teet Kehlmann, toimetaja Ivo Heinloo.
4. september kell 20.30
Vox Clamantise kontsert, kus kõlab Pärt Uusbergi uudisteos.
Vox Clamantise (kunstiline juht Jaan-Eik Tulve) seekordne kava kutsub kuulajad teekonnale, kus kõrvutuvad dominiiklaste liturgias igapäevane gregooriuse laul, dominiiklaste vaimsusega tugevalt seotud Guillaume de Machaut missa ning nüüdisheliloojad Pärt Uusberg, Arvo Pärt, Helena Tulve ja Tõnis Kaumann.
Pärt Uusberg uudisteos "Mon ame a soif" on Dominiiklaste kultuuripäevade tellimus.
Otseülekanne Niguliste muuseum-kontserdisaalist, helirežissöör Siim Mäesalu, toimetaja Marge-Ly Rookäär.
- Kultuuriteadlane Daniele Monticelli rääkis saates Delta maailmakirjanduse kõigi aegade ühe suurima poeedi Dante Alighieri peateosest "Jumalik komöödia":
https://klassikaraadio.err.ee/1608310229/delta-31-augustil-dante-poeesia-tallinnas-kumu-dokumentaal/1359203 - Intervjuu Pärt Uusbergiga on aga saates Delta 3. septembril kell 13.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.