Rahvusvaheline heliloojate rostrum (International Rostrum of Composers) on maailma üks tähtsamaid nüüdisheliloomingu foorumeid kaasaegse muusika tutvustamiseks ja propageerimiseks raadioeetri vahendusel. 1954. aastal alguse saanud pika traditsiooniga rostrumi 67. sessioon lükkus üleilmse pandeemia tõttu kolm korda edasi ja toimub 2021. aasta oktoobrikuus esmakordselt Serbia pealinnas Belgradis. Sündmuse peakorraldaja on rahvusvaheline muusikanõukogu, kelle partneriks on tänavu Serbia Raadio ja Televisioon ning Radio Belgrade. Rostrumil osalevaid teoseid aitab levitada Euroopa Ringhäälingute Liit.
2021. aasta rostrumist võtab osa 21 riiki neljalt erinevalt mandrilt. Eri maade raadiojaamade ja ringhäälingute delegaadid kuulavad ja hindavad ühistel kuulamissessioonidel 37 helilooja teoseid, mille komponeerimisaeg jääb viimase viie aasta sisse. Nädala lõpuks valitakse välja parimad helitööd põhikategoorias ning noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategoorias. Rostrumi tulemused avalikustatakse pressikonverentsil reedel, 15. oktoobril Radio Belgrade's.
Esiletõstetud teoseid tutvustavad oma kuulajatele järgmise hooaja jooksul kõik rostrumil osalevad raadiojaamad.
Klassikaraadio saadab tänavusele rostrumile Eestit esindama kaks teost:
Alisson Kruusmaa klaverikontsert "Justkui jõgi oleks laulnud …" on inspireeritud jõest ning lõpmatust voogamisest, mis läbib mägesid ja orge, pimedust ja valgust, saades viimaks piirituks ookeaniks. Oma igaveses kulgemises laulab jõgi ilust, rahust, avarusest. Klaverikontserdi ajendiks oli ühelt poolt helilooja kauaaegne unistus antud žanris muusikat luua, teisalt ka pikk koostöö pianist Johan Randverega. Teose esiettekanne toimus 28. jaanuaril 2021 Pärnu kontserdimajas, esitajateks pianist Johan Randvere, Pärnu Linnaorkester ja dirigent Kaspar Mänd.
"Justkui jõgi oleks laulnud …" avaldati hiljuti klassikalise muusika sündmuste andmebaasis Bachtrack ning ilmub peagi ka Pärnu Linnaorkestri instrumentaalkontsertide ja Eesti Muusika Infokeskuse orkestrimuusika albumil.
Lauri Jõelehe ansambliteos "Chant Harmonique" vioolale ja ansamblile tuli esiettekandele Garth Knoxi ja ansambel U: esituses 20. oktoobril 2020 Eesti Raadio 1. stuudios. Teose algidee tõukub 2014. aastal erakordsele vioolamängijale Garth Knoxile kirjutatud samanimelisest soolovioola teosest, milles helilooja keskendub naturaalflažolettidele. Ansambliteoses jätkab autor ülemhelimaailma avastamist. Soolovioola kõrgustesse pürgiv naturaalflažolettidest punutud meloodiajoonis, vaheldudes madala registri sugestiivse tämbriga, kandub üle teistele pillidele, mis samuti suures osas ülemhelisid esitavad ning seeläbi sulanduvad ühtseks tervikuks.
Rostrumil osalevaid Eesti teoseid tutvustab Johanna Mängel.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.