Dominant
8. oktoobri õhtul tähistas Eesti Kontsert 80. aastapäeva piduliku kontserdiga.
Milline on olnud Eesti Kontserdi ajalugu ja positsioon Eesti muusikaelus, kuidas läheb Eesti Kontserdil täna ja millised eesmärgid on tulevikuks, räägib asutuse juht Kertu Orro. (Kaisa Jõhvik)
"Ma loodan, et Eesti Kontsert on 80 aasta pärast sama särasilme ja muusikat armastav ning saab veenduda selles, et muusikaarmastus ja selle väärtustamine Eesti ühiskonnas ei ole mitte kuskile kadunud, vaid jätkuvalt on palju inimesi, kes klassikalise muusika rolli ühiskonna jaoks ja inimeseks olemises väga kõrgelt väärtustavad," ütleb Kertu Orro.
Plaadinõel
Klassikalise muusika ajakiri Gramophone jagas hiljuti traditsioonilisi auhindu 11 kategoorias.
Parimaks orkestriplaadiks tunnistati Paavo Järvi ja Frankfurdi raadio sümfooniaorkestri album "Franz Schmidt Complete Symphonies" (Deutsche Grammophon 2020).
Ajakiri rõhutas, et salvestisega pööratakse Franz Schmidtile (1874–1939) ja tema neljale sümfooniale väärilist tähelepanu ning tegemist on suure tunnustusega Austria heliloojale, kelle tööd on taas suuremas huviorbiidis.
Franz Schmidti sümfooniaid ja võiduplaati kommenteerib muusikakriitik Igor Garšnek.
"Maailmas tegelikult ei tunta Franz Schmidti muusikat ja selle muusika väärtus on palju suurem kui me seda arvame. Kui tema teosed ühel plaadil kompaktselt koos on, tekib inimestel parem võimalus seda kuulata. See muusika on hästi dramaatiline, meloodiline, polüfooniline, helikeel on väga arusaadav ning selgelt tuleb esile saksa traditsiooniline sümfooniline mõtlemine," ütleb Paavo Järvi.
Resonants
Alanud kontserdihooaeg on Eesti muusikaelus lavale toonud mitmeid nimekaid välismaa pianiste ning samuti kodumaiseid klaverikunstnikke – näiteks Lukáš Vondráček, Ralph van Raat, Eva Gevorgyan, Mihkel Poll ja Maksim Štšrua.
Muusikakriitik Ia Remmel analüüsib nende esinemisi ning kõneleb ka sellest, mida kuulis Varssavis rahvusvahelisel Fryderyk Chopini nimelisel pianistide konkursil, kus käimas on praegu III voor.
"Konkurssidel on tavaliselt väga palju ühtlast ja head nivood, aga üpris vähe neid mängijaid, kes tõeliselt teistest eristuvad. Ja neid erilisi mängijaid tahes või tahtmata tahad kuulata, hakkad nende vastu huvi tundma ja Läti pianist Georgijs Osokins oli üks nendest, kes kahjuks kolmandasse vooru ei pääsenud. Tooksin välja veel Sloveenia-Itaalia pianisti Aleksander Gadjievi, kes on väga omanäolise mõttemaailmaga muusik. Jaapanlastest oli erilise muusikatunnetusega aga juba imelapsena tuntuks saanud Aimi Kobayashi," räägib Ia Remmel Chopini konkursil kuuldust.
Saatejuht on Nele-Eva Steinfeld.
Helimontaaži tegi Katrin Maadik.
"Helikaja" on eetris laupäeval, 16. oktoobril kell 9.
Kordub pühapäeval, 17.oktoobril kell 12.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.