"Dokumentaalse teatriga on vist ka nii, et kui teed otsa lahti, päriselt koged seda – istud inimesega vastamisi ja ta räägibki sulle kogu oma eluloo paari-kolme tunni jooksul – siis see on raputav kogemus. Tundsin pärast seda esimest protsessi, et mul oleks väga raske ilma selle eeltööta mingit järgmist teemat käsitleda," tunnistab Mari-Liis Lill saates.
Mari-Liis Lille sõnul tema jõudmine dokumentaalteatri žanri juurde ei olnud teadlik valik.
Lill tegi oma esimese dokumentaalsel ainesel põhineva lavastuse 2014. aastal ning kuni tänaseni on ta töötanud järjekindlalt just selles žanris.
Üheks dokumentaalteatri juurde suunajaks peab ta Merle Karusoo teatritöid ning märgib ära verinoores eas nähtud Karusoo lavastuse "Kured läinud, kurjad ilmad" (esietendus 1997).
"See lavastus oli mulle ilmutuslik," ütleb Lill.
"Ma mõistsin, et ka nõnda saab teatrit teha – võtad loo, mida inimene on rääkinud, paned selle sõna-sõnalt lavale ja – on justkui teater ja elu ühekorraga."
Teisalt oli tema enda tee dokumentaallavastuste tegemiseni ka mõnevõrra juhuslik.
Koos Paavo Piigiga taheti teha lavastust, mis käsitleks tollal (2014) põletavat ja ka mõnevõrra mahavaikitud depressiooni teemat. Kuna head näitemängu ei leitud, mis sellest Eesti kontekstis adekvaatselt kõneleks, otsustati dokumentaalse lähenemise kasuks.
Draamateatri väikeses saalis esietendub 20. novembril Mari-Liis Lille dokumentaallavastus "Samad sõnad, teine viis".
Loo alusmaterjaliks on intervjuud naistega, kes 30 aasta eest olid Eesti iseseisvuse taastamise protsessi juures.
Nagu teatris tihtipeale, juhtub ka selles lavastuses ühe minuti jooksul rohkem kui päris elus ja etenduse ajatelg ulatub 1991 aasta augustist tänasesse päeva.
Lille sõnul on toonaseid vastuolusid uurides üllatav tõdeda, et eestlased pole sugugi muutunud – ka täna räägitakse pidevalt ühiskonna lõhestumisest ning sageli tundub, et vastasleeride vahel kokkuleppe saavutamine on ilmvõimatu.
"Mitte midagi ei ole nagu võimalik kokku leppida, aga tõepoolest, kui tänast ühiskonnapilti analüüsida, siis tundub, et me olime selles samas punktis 19. ja 20. augustil aastal 1991," arvas Lill.
Lille sõnul me jõuame ühiskonnana iga kümne aasta tagant sarnasesse punkti ja ühiskonnas on alati olnud erinevad leerid ja vastasseisud, nõnda kinnitab ka ajalooteadus.
Erimeelsuste ületamine ja ühiskondlike kokkulepete saavutamine on tema arvates alati olnud võimalik ja on seda ka täna.
"Kogu saladus seisneb vaid selles, et tuleb maailma vaadata teise inimese pilguga," selgitab Mari-Liis Lill.
Tuleb püüda mõista inimest, kes on hästi kaugel oma teistsuguste maailmavaateliste seisukohtadega.
Ühiskondlike kokkulepete saavutamiseks tuleks jätta kõrvale isiklik vaatepunkt ning mõelda, mis on kasulik kõigile, kogu rahvale.
Teine salarelv kokkulepete saavutamisel on veel – mitte muutuda isiklikuks.
Saates räägiti ka kevadel Eesti Noorsooteatris Lille ja dramaturg Priit Põldmaga kahasse loodud lavastusest "Teises toas", mille peateema on lähisuhtevägivald.
Lill ja Põldma intervjueerisid nii ohvreid kui vägivallatsejaid, lavale seatud lood on kaasamõtlemiseks traditsiooniliselt erineval moel – esimest vaatust mängitakse korraga kahes erinevas saalis olenevalt vaataja vanusest.
Aastate jooksul tehtud eluloointervjuudele mõeldes kujuneb Lille kogemusel eestlastest pilt kui arenemisvõimelistest ja sitketest inimestest:
"Kuulates lugusid just neil keerulisematel teemadel, ei väsi ma imestamast ja imetlemast, kuidas inimesel jätkub nii palju hingejõudu. Ta on käinud sellises kohas oma elus, mille puhul ei suuda isegi ette kujutada, kuidas on sealt üldse võimalik jalule tõusta. Ometi on see neil õnnestunud."
Mari-Liis Lill oli saate "Teatrimaagia" saatekülaline 13. novembril.
Tema uuslavastus, Piret Jaaksi "Samad sõnad, teine viis" esietendub Draamateatri väikeses saalis 20. novembril.
"Teatrimaagia" teine külaline oli pärimuusik ja näitleja Maili Metssalu, kes rääkis rändteatrit Vaba Vanker tegemistest.
Samuti käis "Teatrimaagia" nukunäitleja Helle Laasi 80. sünnipäevapeol.
Saatejuht on Joonas Vatter.
- Kuula saadet:
https://klassikaraadio.err.ee/1608387458/teatrimaagia-dokumentaal-ja-parimusteater-helle-laasi-juubelisunnipaev/1417364 - Mari-Liis Lille uuslavastuse osatäitjad Teele Pärn ja Britta Soll olid stuudiokülalised saates Delta, toimetaja Lisete Velt:
https://klassikaraadio.err.ee/1608386921/delta-12-novembril-juha-kangas-muriaadfest-britta-soll-ja-teele-parn/1416422
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.