Kalle Randalu on Beethoveni kohta öelnud:
"Beethoven oli suur isiksus, tema muusikas jääb meid kõnetama sügav inimlik sisu".
Sama saame väita ka Kalle Randalu kohta.
Kalle Randalu kodus ei olnud klaverit ega tema vanemad polnud muusikud. Sellegipoolest lõpetas ta Tallinna Muusikakeskkooli 1975. aastal (Tiina Kuriku klass) ning Tallinna Riikliku Konservatooriumi 1980. aastal (Bruno Luki klass).
1980ndate esimeses pooles täiendas Randalu end Moskva Konservatooriumi assistentuuris Lev Vlassenko juures.
Kalle Randalu on pälvinud kõrget tunnustust mitmetel rahvusvahelistel konkurssidel ja kogus tuntust ja tunnustust Mozarti interpretatsiooniga juba 1980ndatel aastatel.
Alates 1988. aastast elab ja töötab Kalle Randalu Saksamaal Karlsruhes, kuid esineb sageli ka kodupubliku ees.
Kalle Randalu on soleerinud mitmete maailmaorkestrite ees (Baieri Raadio Sümfooniaorkester ja Baieri Riigiooperi orkester, BBC Sümfooniaorkester, Peterburi, Moskva ja Hamburgi Filharmoonikud, Berliini Sümfooniaorkester, Mannheimi Ooperiteatri orkester, Soome Raadio Sümfooniaorkester, Bratislava, Peterburi, Kesk-Põhjamaa ja Berliini Kammerorkestrid).
Randalu repertuaari kuulub üle 40 klaverikontserdi, silmapaistval kohal on tema esitatud klassikalise muusika tippteosed, aga kavadesse kuuluvad ka Saksa romantikud ja uuem Eesti muusika ning mitmed teosed on talle pühendatud.
Palju õnne, Kalle Randalu!
Klassikaraadio toob esiplaadile kaks vinüülplaati Randalu muusikukarjääri algusaastatest.
Neid tutvustab Johanna Mängel.
Neljapäeval, 25. novembril kell 19
Eesti klassikaplaat. Kalle Randalu. Mozart
Pianist Kalle Randalu soleerib Melodija 1985. aastal ilmunud vinüülplaadil W. A. Mozarti Klaverikontserdis nr. 25 C-duur KV 503.
Leningradi vana- ja kaasaegse muusika kammerorkestrit juhatab dirigent Eduard Serov. Mozarti klaverilooming on pianist Kalle Randalu repertuaaris olnud alati tähtsal kohal.
Selles avastab ta pidevalt uusi nüansse, mida varem ei ole märganud.
"Mozarti muusika on mu elu suur armastus," on Randalu öelnud. Randalu õpetaja professor Bruno Lukk on aastakümneid tagasi kirjeldanud noore pianisti lähenemist Mozarti loomingule aga järgmiselt:
"Spontaanselt, erksa vaimuga läheneb ta geniaalse helilooja muusikale, osates seda adekvaatselt kõlama panna."
Reedel, 26. novembril kell 11
Eesti klassikaplaat. Kalle Randalu & Boris Björn Bagger
1988. aasta Melodija vinüülplaadil mängivad pianist Kalle Randalu ja kitarrist Boris Björn Bagger.
Albumi esimesele poolele on jäädvustatud Carl Maria von Weberi Divertisment kitarrile ja klaverile G-duur, op. 38.
Vinüülplaadi teisel küljel kõlavad Austria helilooja ja kirjastaja Anton Diabelli suur sädelev sonaat op. 102 ning kuus pala tsüklist "Väga lihtsad palad".
Kalle Randalu ulatuslikus ja mitmekesises repertuaaris kuulub eriline koht saksa muusikale. Soolokontsertide kõrval on Randalu jaoks oluline musitseerimine erinevates kammerkoosseisudes.
Ta on salvestanud muusikat enam kui 13 LP ja 40 CD jaoks.
Boris Björn Bagger on sündinud Karlsruhes, Saksamaal. Sidemed Eestiga algasid 1985.aastal, kui teda kutsuti Tallinnasse esinema.
Sealt said alguse tihedad kontakti siinsete muusikutega.
1992. aastal oli Bagger Eesti kultuuripäevade kunstiline juht Karlsruhes. Ta on salvestanud muusikat enam kui 20 heliplaadile.
Kalle Randalu muusikaline jälg raadio arhiivis on aukartustäratav, pakume kuulamiseks:
- Kalle Randalu andis sünnipäeva eel Klassikaraadiole intervjuu.
Ta rääkis muusikas elamisest ja interpretatsioonikunsti mõiste ulatuslikkusest.
Saatejuht on Nele-Eva Steinfeld.
https://klassikaraadio.err.ee/1608385709/delta-11-novembril-kalle-randalu-sound-plasma-vive-le-roy/1414817 - Kalle Randalu tähistas juubelisünnipäeva piduliku kontserdiseeriaga juba eelmisel nädalal.
Kahe õhtu jooksul sai koos ERSO ja dirigent Juha Kangasega ette kantud kõik Beethoveni klaverikontserdid.
Kuula Beethoveni kolme esimest klaverikontserti:
https://klassikaraadio.err.ee/1608385733/tana-kontserdisaalis-kalle-randalu-ja-beethoven-i - Kuula Beethoveni neljandat ja viiendat klaverikontserti Kalle Randalu esituses:
https://klassikaraadio.err.ee/1608386945/tana-kontserdisaalis-kalle-randalu-ja-beethoven-ii - Mida arvas dirigent Juha Kangas Beethoveni muusika esitamisest Kalle Randaluga?
https://klassikaraadio.err.ee/1608386921/delta-12-novembril-juha-kangas-muriaadfest-britta-soll-ja-teele-parn/1416419 - Randalu on ennegi kõik Beethoveni klaverikontserte järjepanu esitanud.
Kommenteerib professor Matti Reimann:
https://klassikaraadio.err.ee/1608385709/delta-11-novembril-kalle-randalu-sound-plasma-vive-le-roy/1414817 - Pianist Martti Raide kuulas kahel õhtul Beethoveni klaverikontserte ja arvustas kuuldut:
https://klassikaraadio.err.ee/1608394874/helikaja-20-novembril-kalle-randalu-65-paris-rannap-uus-juri-reinvere/1424651 - Kalle Randalu esituses saab Eesti heliloojate klaverimuusikat kuulata siit:
https://klassikaraadio.err.ee/1608172783/eesti-klassikaplaat-eesti-klaverimuusika-iii-kalle-randalu - Albumil Franz Liszt. Via Crucis (Ondine 2019) on Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja Kalle Randalu esituses muusikaloo üks märgilisemaid teoseid.
Tegemist on Liszti hilisemast loomeperioodist pärit tsükliga, kus avaneb helilooja sügavalt religioosne elufilosoofia.
Dirigent on Kaspars Putninš.
https://klassikaraadio.err.ee/1608340109/album-franz-liszt-via-crucis-ondine-2019
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.