Tiia Kriisa tähistas septembris 2021 oma 80. sünnipäeva.
Elukogemus on tal valatud raamatukaante vahele, mälestused ja üleelamised ulatuvad aga aastate taha.
1949. aasta märtsis küüditati Tiia Kriisa koos ema Armanda-Aliise ja isa Kusta Kriisaga Siberisse. Tiia oli küüditamise päeval seitsmeaastane.
Isal oli Siberis hoolikalt kodust kaasa pakitud Philipsi raadio, elektrit anti aga ainult vähesteks tundideks. Väike Tiia istus, kõrv vastu raadiot, kuulas Kõzilli jaamast kostuvaid ragisevaid inimhääli ja hellitas eneses lootust naasta kunagi Eestisse.
Tartu poole asus ta ihuüksi teele, kui oli 12-aastane, kaasas pearätikusse seotud kompsuke paari riideeseme ja ühe raamatuga.
Siberis elatud ajast meenutab Tiia Kriisa, kuidas ema jõulude aegu üksinda hiigelvaikselt laulis armastatud jõululaulu "Püha öö".
Kuidas see laul kõlab täna?
Tiia Kriisa oli kauaaegne Endla teatri näitleja ning tema sulest pärineb hulk autofiktsionaalseid teoseid, mis kõik on ilmunud kirjastuses Ilmamaa.
Need räägivad ühe naise elu loo: "Tüdruk" (1997), "Võõras" (2001) ja "Naine" (2009), mis jõudsid koguteosesse "Moonika" (2011).
2021. aastal ilmusid Tiia Kriisa, ühe näitlejanna päevaraamatud trükis koondatuna teoseks "Oled lõpuklassi tüdruk igavesti".
Vestlus Tiia Kriisaga on salvestatud 10. detsembril 2021.
Saate autor on Kaisa Ling, helimontaaži tegi Helle Paas.
"Olemine" on eetris reedel, 24. detsembril kell 13.05.
Saade kordub 29. detsembril kell 21.
- Kuula ka teisi saateid "Olemine":
https://klassikaraadio.err.ee/1205353/olemine-spordipedagoog-hilja-jarv-jutustab-oma-loo
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.