Kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade žürii koosseisus Leo Luks, Maia Tammjärv, Mihkel Kaevats, Berit Petolai ja Made Luiga on nomineerinud kuus eelmisel, 2021. aastal ilmunud teost proosaauhinnale – Juta Kivimäe "Suur tuba", Loone Ots "Armastus", Dagmar Raudam "Paul", Peeter Sauter "Kana peni", Mait Vaik "Simulatsioon" ja Tõnu Õnnepalu"Palk. Talvepäevik" – ja kuus teost luuleauhinnale – Vahur Afanasjev "Tuulevaiksed aastad", Martin Algus "paranemine", Jüri Kolk "Hele täht", Hasso Krull "Ava", Mathura "Lahusolek", Natalja Nekramatnaja "Sinine pojeng".
Made Luiga toob välja, et teemana kerkivad esile reaalselt eksisteerinud ajaloolised isikud, kes on romaanides tegelasteks fiktsionaliseeritud; et kibe puudus on kogenud sisutoimetajatest; ning et Kulka aastaauhinnad peaksid saama rohkem tähelepanu, et preemia täidaks oma algset ülesannet – juhtida tähelepanu autoritele ja edendada teoste müüki.
Luuletaja Jüri Kolk loeb tekste oma nomineeritud luulekogust "Hele täht" (kirjastus EKSA, 2021) ning avab kogu tagamaid.
Lisaks arutleme intertekstuaalsuse, autoripositsiooni, auhindade, palga ja töö üle:
"Tänu millele meil on riik? Tänu kultuurile. Ka tänu kaitseväele, aga ikkagi tänu kultuurile. Ja kui me tahame, et see riik oleks ka saja aasta pärast, siis on vaja kultuuri."
"Gogoli" sümboolseks teenäitajaks on ukraina-vene kirjanik Nikolai Vassiljevitš Gogol, kelle näidendid ja jutustused on veel kakssada aastat pärast autori surmagi ärksamatele mõtlejatele eeskujuks.
Nii püüab saadegi tegeleda nii päevakajalisemate kui ajatumate teemadega. Sõna saavad autorid, tõlgendajad ja tõlkijad, praktikud ja teoreetikud, kõlavad analüüsid ja arvamused, aga ka spekulatsioonid ja ennustused.
Kohtuvad kõrge ja madal, kusjuures võimalust mööda püütakse vältida surmtõsidust.
Saatejuht on Kaisa Ling ja toimetaja Maia Tammjärv.
"Gogol" on eetris laupäeval, 19. veebruaril kell 10.
Kordub esmaspäeval kell 14.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.