Argipäeviti kell 16.30
Jutujärg
Sel nädalal saab saates "Jutujärg" kuulata Juhan Smuuli enda häält heliarhiivist.
Aastast 1967 pärinevad kolm Mihkli monoloogi ja "Kuidas sündis laul hallipüksi hiidlasest", Smuuli meenutus "Paar kildu sõjapäevilt" on helisalvestatud 1963. aastal.
- Kuula saateid Jutujärg:
https://klassikaraadio.err.ee/1608488885/jutujarg-tuulevaikuse-lugu
Reedel, 18. veebruar kell 14
Saates "Delta"
Juhan Smuuli sünniaastapäeval kuulame saadet Eesti Raadio arhiivist, kus Juhan Smuul räägib inimestest, kes on tema loomingu värvikate tegelaste prototüübid.
Samuti meenutab ta oma kohtumist kirjanik Villem Grünthal-Ridalaga ja selle mõjust enesele, kõne all on ka kodusaare pitserist tema loomingule.
Smuul võrdleb saates ka optimismi ja pessimismi ja jutustab naljaka seiga, kuidas ta kaluritega merel käis ja aeruga mööda kukalt sai.
Saate "Raamatud, inimesed, kohtumised" reporter on Peeter Hein (1970).
Laupäeval, 19. veebruaril kell 22
Saade "Luuleruum"
Saates "Luuleruum" kõlab Juhan Smuuli luule, Mari Tarandi mõtted kirjaniku loomingust ja tema ajast ning arhiivsalvestis 1962. aastast, kus Smuul ise räägib oma kirjanikutee algusest.
Saate koostab Miina Pärn.
Pühapäeval, 20. veebruaril kell 15
Raadioteatri esietendus
Juhan Smuuli teoste ainetel valminud kuuldemängu "Hea meremeeste Hoidja" idee sai alguse Damir Salimzjanovi mononäidendist "Kapten Mihkel", mida teatris R. A. A. A. M esitas näitleja Argo Aadli.
Nüüd debüteerib Argo Aadli Raadioteatris lavastajana ja tema kutsus vana kapteni rolli Vanemuise teatri näitleja Aivar Tommingase.
Helirežissöör on Külli Tüli.
Juhan Smuulile omaselt saavad tekstis kokku traagika ja huumor, elujaatus aga on ikka tugevam.
Nagu ütleb Mihkel: "Ainult lollid lasevad rõõmul ja naerul enda juurest ära minna."
Näidend põhineb Juhan Smuuli monoloogidel "Tuulevaikuse lugu", "Mare Tüürimees ja tema abikaasa Konstantin", "Hea meremeeste Hoidja".
Ka saade "Järjehoidja" oli pühendatud Juhan Smuulile.
Kuulasime mõtteid tema raamatutest, seiku eluloost ja valikut Smuuli tekstidele loodud lauludest.
Saate autor on Tiia Järg.
Juhan Smuul sündis 18. veebruaril 1922. aastal Muhu saarel Koguva Toomal oma isa üheteistkümnenda lapsena.
Temast pidi saama talu pärija ja põllumees, kuid sai hoopis merekirjanik, publitsist ja ühiskonnategelane.
1941. aastal mobiliseeriti ta Punaarmeesse, tervise tõttu demobiliseeriti 1944. aasta alguses.
Temast sai kirjanduslik kaastööline nõukogude tagala-ajalehe "Rahva Hääl" toimetuses, seal algas ka tema lähem tutvus oma kaasaegse eesti kirjanduse-kirjanikega.
Pärast sõda tahtis Smuul astuda merekooli, kuid sinna teda ei võetud. Siis töötas väiksemat aega ajakirjanduses ning alates 1947. aastast oli ta vabakutseline kirjanik.
Loomingu olulisim lähtepunkt ja inspiratsiooniallikas oli talle kodusaar, ka pikemad merereisid (heeringalaevaga Põhja-Atlandile 1955, polaarekspeditsioonilaevaga Antarktisesse 1957–1958, uurimislaevaga Jaapani merele 1959 ja Teravmägedele 1960).
Juhan Smuul suri 13. aprillil 1971 Tallinnas.
Juhan Smuuli loomingu olulisim osa on tema näidendid, millest kolm kuulsamat on "Lea", "Kihnu Jõnn ehk Metskapten" ja "Polkovniku lesk ehk Arstid ei tea midagi".
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.