- Koreograaf Tiina Mölder ja dramaturg Andri Luup tutvustavad lavastust "Suur teadmatus".
Sõltumatu Tantsu Lava uuslavastus "Suur teadmatus" on füüsiline mõtisklus lahtilaskmisest, ärasaatmisest ja kohtumisest uue maailmaga.
Tegijate sõnutsi ei ole lavastus nii morbiidne, kui sõnad "surm" ja "suremine" võibolla meie kultuuriruumis inimeste jaoks on.
Samuti peavad nad oluliseks neil teemadel mõtiskleda.
"Kui esialgu tundus surm ja see suur teadmatus must ning sünge, siis see on lavastusprotsessi käigus läinud heledamaks," ütleb Tiina Mölder, üks lavastuse koreograafidest ja etendajatest.
Temaga nõustub ka dramaturg Andri Luup, kes kinnitab, et seni proovides ja läbimängudes nähtu annab teemast väga tasakaalustatud pildi ning seda ei peaks kuidagi pelgama.
Lavastuse loomist alustati erinevate rituaalide ja mütoloogia uurimisest, mis paljuski seostusid sellega, kuidas siiajääjad surmaga suhestuvad.
Ent järjest enam liiguti äramineja poole ning lõpuks ongi laval pigem ikkagi need, kes siit ilmast ära lähevad. Tegeldakse sellega, millest äraminejad lahti lasevad. - Veebruaris Theatrumis esietendunud Ivan Võrõpajevi näidendist "Iraani konverents" räägivad näitlejad Ott Aardam ja Andri Luup.
Näidendi tegevus toimub teaduslikul sümpoosionil, mis on pühendatud "ida" ja "lääne" kultuuride koostööle. Üksteise järel astuvad üles üheksa maailma intellektuaalide eliidi esindajat.
Ettevalmistatud ettekannetelt kaldutakse aga pidevalt kõrvale ning nendes kõrvalekaldumistes avalduvad märksa olulisemad küsimused inimese kohast siin maailmas ja elu eesmärgist.
Nii Ott Aardam kui Andri Luup tundsid esimest korda – kui lavastaja Lembit Peterson ja tõlkija Tiit Alte näitemängu neile vene keelest otse ümber tõlkisid – suurt soovi selles kaasa mängida.
Nende sõnutsi ärgitab Võrõpajev publikut pidevalt leidma omaenda seisukohti seoses käsitlevate küsimustega, mistõttu ei räägi ükski tegelane laval kogu aeg tõtt ega ole mustvalge.
"Kuulates üht tegelast, võid täiesti samastuda tema mõtetega. Siis hakkab rääkima teine, kes räägib täiesti vastupidist juttu ja temaga võid samamoodi samastuda," kirjeldab Ott Aardam tunnet, mis nii näitlejais kui vaatajais võib "Iraani konverentsi" juures tekkida.
Kolm ja pool tundi kestev lavastus on näitlejaile parajaks väljakutseks. Andri Luup võrdleb selles mängimist maratoni jooksmisega ning tõdeb, et nii rasket rolli, kus tuleb kogu aeg laval istuda, intensiivselt kuulata, kaasa mõelda ning olla samal ajal veel kellegi teisena publiku silme all, polegi tal varem olnud.
"See on niimoodi, et vaheajal ma lihtsalt lürbin vett ja söön midagi, et energiat taastada," ütleb Luup. - Stuudiokülalised on Endla teatrist - lavastaja Kaili Viidas ja dramaturg Ott Kilusk räägivad uuslavastusest "Noor jää".
Nikolai Baturini romaanil põhineva armastusloo teeb Viidase sõnul eriliseks, et autor käsitleb seal inimmoraali küsimusi.
Mis juhtub kui võõrasisa ja lapse vahel süttib armastus?
Kas meil on õigust liikuda oma armastuse poole tallates teiste südametel?
"Noore jää" dramatiseerinud Ott Kilusk toob välja Baturini enda sõnad – muidugi pole see armastusromaan.
Kilusk näeb seda teost nagu uurimust, et mis juhtub siis, kui armastus kõikehävitava jõuna peale tuleb.
"Noor jää" sarnaneb antiiktragöödiaga. Kõik, mis seal toimub on justkui ettemääratud ja paratamatu ning ka tegelased meenutavad oma iseloomult ja käitumiselt antiikkangelasi.
Lugu võiks tegijate arvates kõnetada nii noori kui täiskasvanuid.
Kui lavastaja Kaili Viidas pärast esietendust mõne saalis olnud noorukiga vestles, kuulis ta, et nad pidasid lavalugu väga pingeliseks ja elasid kaasa kõigile tegelastele.
Viidase sõnutsi olid noored kohati mõistvamadki kui täiskasvanud, kes kippusid kohe andma hinnanguid tegelaste käitumisele.
Saatejuht on Joonas Vatter.
"Teatrimaagia" on eetris laupäeval, 12. märtsil kell 10.
Kordub esmaspäeval kell 14.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.