- Karl Martin Sinijärv on oma viimases kogus "Irdtriiv" (kirjastus Näo Kirik), kasutanud keelt justkui maagilist tööriista, mis võib lugeja jaoks saada suisa initsiatsiooniks alkeemilistele otsingutele.
- Alkeemia on vaimline praktika, Paavo Matsini sõnul "Lääne spirituaalsus" ehk "õige Lääne tee", kus üks kulla otsimise võimalusi võib avalduda ka kirjandusega tegelemises:
"On olemas ka kirjanduse alkeemiline tee, kus raamat pühitseb lugeja. Kui on õige raamat, siis raamat pühitseb lugeja, ainult et lugeja peab olema ka teatud seisundis, valmis seda vastu võtma." - Arutelu menuromaani "Gogoli disko" (kirjastus Lepp ja Nagel, 2015) järje "Lenini valss" (samas, 2022) prohvetlikkuse, eluläheduse või -kauguse üle keerdub üha lähemale alkeemilise Tartu salatuumadele, nii et appi peab tõttama festivali Hullunud Tartu pealik doktor Lill, kelle juhatusel jõuame alkeemilise Tartu keskpunkti ja väravasse.
"Gogoli" sümboolseks teenäitajaks on ukraina-vene kirjanik Nikolai Vassiljevitš Gogol, kelle näidendid ja jutustused on veel kakssada aastat pärast autori surmagi ärksamatele mõtlejatele eeskujuks.
Nii püüab uus saadegi tegeleda nii päevakajalisemate kui ajatumate teemadega. Sõna saavad autorid, tõlgendajad ja tõlkijad, praktikud ja teoreetikud, kõlavad analüüsid ja arvamused, aga ka spekulatsioonid ja ennustused.
Kohtuvad kõrge ja madal, kusjuures võimalust mööda püütakse vältida surmtõsidust.
Saatejuht on Kaisa Ling ja toimetaja Maia Tammjärv.
Info ja tagasiside: [email protected]
"Gogol" on eetris laupäeval, 19. märtsil kell 10
Kordub esmaspäeval kell 14.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.