Pimedus valguse võidu eel – kristliku maailma tume, lootuse poole sirutuv aeg on seotud Kristuse kannatustega.
Rahvusmeeskoor laulab kannatusaja muusikat kolmapäeval Estonia kontserdisaalis.
Eesti rahvakalendris on märts paastukuu, mis tuleneb Kristuse ülestõusmispühade-eelsest paastuajast.
Kannatusi on inimestel alati, lisaks paastuajale jääb märtsi mitu ajalooliselt kannatusterohket aega ka meie lähiminevikust: 9. märtsil oli Nõukogude Liidu armee Tallinna ja Narva linnade pommitamise aastapäev, 25. märtsil möödus pea 80 aastat märtsiküüditamisest ja rohkem kui kuu oleme olnud kaaskannatajad Ukraina sõjas.
Inimese kannatustele lõppu näha ei ole ja seda läbi kogu inimkonna ajaloo.
Rahvusmeeskoori peadirigent Mikk Üleoja tunnistas intervjuus Klassikaraadiole, et tänavu on kannatusaeg väga hästi mõistetav ka neile, kes ise kirikukalendriga paralleelselt oma igapäevaelu ei säti.
"Kõik siin maailmas on paratamatult omavahel seotud," ütles Üleoja.
Martin Luther on ühes oma 1519. aasta jutluses öelnud: "Sest Kristuse kannatuse tegelik, olemuslik mõju on see, et see teeb inimesed selle kannatuse sarnaseks, et nii nagu Kristust meie pattude eest ihu ja hinge poolest armetult vaevatakse, nii peab ka meid südametunnistuses meie pattude eest Kristusele kohaselt vaevatama. See aga ei juhtu mitte rohkete sõnadega, vaid sügava järelemõtlemisega ja suure tähelepanuga pattudele."
Nõnda on Lutherist alguse saanud reformatoorne põhimõte, et ülestõusmispühadele eelneval paastuajal pole peatähelepanu mitte paastul ega pattude kahetsemisel, vaid Kristuse kannatuse meenutamisel, selleks sobib hästi tekstiga kirikumuusika, sest see ühendab luule kui kontrollitud sõna vahetult meeltele mõjuva muusikalise väljendusega. (Mart Jaanson, "Muusikast Kristuse kannatusajal").
Kannatusaeg on otseselt seotud Kristuse kannatuslooga ja selle igal aastal uuesti läbi elamise eesmärk on suunata inimese mõtted meeleparandusele.
Kannatusaja tekstid on heliloojaid köitnud aastasadu ja just sellele kirikuaasta perioodile on kirjutatud väga palju imelist muusikat.
Rahvusmeeskoori kavas põimuvad kahe erineva ajastu heliloojate teosed omavahel missavormiks kõrvutades samale tekstile pea poole sajandi pikkuse vahega sündinud muusika.
Itaalia lautomängija ja helilooja Carlo Gesualdo (1560 või 1562) – 1613) teoste kõrval sekundeerib Pärt Uusbergi looming.
Helilooja Uusberg kommenteerib: "Kristuse kannatused on mõistetavad kõigile, sest need on nii inimlikud."
Kontserdi "Tenebrae" kava:
- Feria Quinta
- Pärt Uusberg (*1986) – Responsoorium I: "In monte Oliveti" (2011); Responsoorium II: "Tristis est anima mea" (2020, esiettekanne)
- Feria Sexta
- Carlo Gesualdo (1560–1613) / meeskoorile seadnud Aare Kruusimäe (*1972) – Responsoorium II: "Velum templi" (1611/2022, seade esiettekanne); Responsoorium III: "Vinea mea electa" (1611/2022, seade esiettekanne)
- Pärt Uusberg – m Responsoorium V "Tenebrae factae sunt" (2020, esiettekanne)
solist Grigori Rutškin - Carlo Gesualdo / meeskoorile seadnud Aare Kruusimäe – Responsoorium IX: "Caligaverunt oculi mei" (1611/2022, seade esiettekanne)
- Sabbato Sancto
- Pärt Uusberg – Responsoorium II: "Ierusalem surge" (2020, esiettekanne)
- Carlo Gesualdo / meeskoorile seadnud Liisa Hirsch (*1984) – Responsoorium III: "Plange quasi virgo" (1611/2012)
- Pärt Uusberg – Responsoorium V: "O vos omnes" (2019); Responsoorium VI: "Ecce quomodo moritus iustus" (2019)
solist Ott Indermitte - Carlo Gesualdo / meeskoorile seadnud Aare Kruusimäe – Responsoorium VII: "Astiterunt reges" (1611/2022, seade esiettekanne)
- Pärt Uusberg – Responsoorium VIII: "Aestimatus sum" (2019)
- Carlo Gesualdo / meeskoorile seadnud Aare Kruusimäe – Responsoorium IX: "Sepulto Domino" (1611/2022, seade esiettekanne)
- Carlo Gesualdo / meeskoorile seadnud Aare Kruusimäe – "Benedictus" (1611/2022, seade esiettekanne)
Esineb Eesti Rahvusmeeskoor, dirigent on Mikk Üleoja.
Solistid on Grigori Rutškin ja Ott Indermitte.
Seaded Carlo Gesualdo teostest meeskoorile on teinud Liisa Hirsch ja Aare Kruusimäe.
Intervjuu Mikk Üleoja ja Pärt Uusbergiga on saates "Delta" kolmapäeval, 30. märtsil kell 13.
Otseülekanne rahvusmeeskoori kontserdilt algab kolmapäeval, 30. märtsil kell 19.
Vahendab Marge-Ly Rookäär.
- Kuula ka teisi kontserte:
https://klassikaraadio.err.ee/1608529435/kontserdisaalis-erso-gerts-ja-reinvere-uudisteos
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.