UNESCO algatusel 1954. aastast toimuv rahvusvaheline heliloojate rostrum (International Rostrum of Composers) on maailma üks olulisemaid ja pikima ajalooga nüüdisheliloomingu konkursse, mis tutvustab ja levitab uut muusikat raadioeetri vahendusel.
Sündmusel osalevad raadiojaamad üle kogu maailma. Rostrumi peakorraldaja on rahvusvaheline muusikanõukogu (International Music Council), kelle partneriks on tänavu Alessandro Scarlatti nimeline konservatoorium Palermos.
Rostrumil esitletud teoste salvestusi aitab levitada Euroopa Ringhäälingute Liit (EBU).
Tänavu osaleb rostrumil 25 riiki.
Nädala jooksul kuulavad ja hindavad raadiote ja ringhäälingute delegaadid umbes 40 uut helitööd, mille komponeerimisaeg jääb viimase viie aasta sisse.
Nädala lõpus kuulutatakse välja silmapaistvaimad teosed põhikategoorias ning noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategoorias.
Rostrumi tulemused avalikustatakse pressikonverentsil reedel, 3. juunil Alessandro Scarlatti konservatooriumis. Esiletõstetud teoseid tutvustavad oma kuulajatele järgmise hooaja jooksul kõik rostrumil osalevad raadiojaamad.
Lisaks teoste rahvusvahelisele levikule raadioeetris pälvib võidutöö autor tellimuse rahvusvaheliselt muusikanõukogult ja Portugali Rahvusringhäälingu kanalilt Antena 2.
Noortekategooria võitja saab kirjutada uue teose Rootsi nüüdismuusika ansamblile Norbotten Neo.
Klassikaraadio saadab tänavusele rostrumile Eestit esindama kaks teost, mis on salvestatud aprillikuus festivalil Eesti muusika Päevad.
Rostrumil, Palermos esitleb teoseid Klassikaraadio toimetaja Johanna Mängel.
- Põhikategoorias osaleb Eestis elava Iraani juurtega helilooja Arash Yazdani kooriteos "Hurreh".
12 häälele kirjutatud teose inspiratsiooniks on autori varases lapsepõlves kodukandis kuuldud emotsionaalsed leinalaulud.
Hurreh on laulutüüp, mida laulavad mehed. Gā Geriv'iks nimetatakse matuselaule, mida laulavad luri/kurdi rahva naised. Tekstid, nagu ka laulud ise, luuakse kohapeal, vastavalt sellele, mis sündmuse puhul lauldakse.
Yazdani on oma teoses kombineerinud luri dialektis erinevate Luri hõimude leinalaule ja pärsiakeelset luulet. Iraani poeedi Nima Yooshij värsid on kohati keeratud tagurpidi, luues nii erineva tähendusega sõnu, uusi foneeme ja vahelehüüdeid.
Esiettekande tegi Eesti Filharmoonia Kammerkoor Lodewijk van der Ree juhatusel 21. aprillil 2022 Eesti Arhitektuurimuuseumis. - Noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategoorias osaleb Madli Marje Gildemanni "Transpiration".
Kammerorkestrile kirjutatud teose aluseks on transpiratsiooni ehk taimaurumise kujutamine, luues helilise rännaku läbi meie meeltele mitte tajutava sündmuse tõlkimise muusikalisse keelde.
Teos kuulub tsüklisse "Three Studies on Plant Biology", mille iga osa keskendub ühe konkreetse bioloogilise protsessi kujutamisele taimedes.
Teose esmaettekanne toimus 24. aprillil 2022 Mustpeade majas Tallinna Kammerorkestri ja dirigent Andres Kaljuste esituses.
Klassikaraadio on rostrumil osalenud alates 1994. aastast ning Eesti autorite teosed on saavutanud konkursil korduvalt edu.
Rostrumi põhikategooria on võitnud Helena Tulve teosega "Sula" 2004. aastal.
Noorte, alla 30-aastaste heliloojate kategoorias on esikoha pälvinud Mari Vihmand (1996), Jüri Reinvere (2000), Ülo Krigul (2007) ja Maria Kõrvits (2016).
Rahvusvahelise heliloojate rostrumi vahendusel on eesti autorite looming kõlanud iga-aastaselt rahvusvahelises raadioeetris ja viimastel aastatel ka rostrumi veebikeskkonnas toimuval ainulaadsel kuulamisnädalal (Streaming Week).
Tänavusel rostrumil osalevaid Eesti teoseid tutvustab Klassikaraadio saade "NYYD-muusika" 7. juunil kell 21.
Osavõttu rahvusvahelisest heliloojate rostrumist toetas EV Kultuuriministeerium, Music Estonia ja Eesti Autorite Ühing.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.