"Suure kunstniku elu oli pikk ja pingeline", ütleb Järg. Tormis elas 86 aasat, oli pool sajandit muusika looja ja õpetaja.
"Hundisõnad" on Tormise esimene kooriteos – valmimisaasta 1948 kevad. Sellest meeskoorile valminud teosest sai alguspunkt pikale ja käänuderohkele loometeele, mida raamistasid õppejõukohustused Tallinna Muusikakeskkoolis, Georg Otsa nimelises Tallinna Muusikakoolis, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias ja Viljandi Kultuuriakadeemias. Tormise loominguklassi õpilastest osakame kõik nimetada Arvo Pärt, Tarmo Lepik ja Lepo Sumera nime.
"Ent Veljo Tormis õpetas ka kuulajaid", kinnitab Tiia Järg. "Ta õpetas kuulama ja tähele panema olulist ilmaelus".
Veljo Tormis oli proovide helilooja, ta ei andnud enne järele, kui sai koorilt kätte tema teosele tarviliku kõla ja karakteri. Aitas dirigentidega koos oma oma muusikalised vaimulapsed esiettekandene ja talle oli oluline meie enda juurte juures
Saates räägib Tiia Järg Veljo Tormise Moskva õpinguteaastatel vene heliloojate muusikast saadud kuulamiskogemustest ja otsesest seotusest Dmitri Šoštakovitšiga, tööst Eesti Rahvusmeekooriga ja Hando Runneli tekstide köitmist oma muusikasse, Tormise teose jõudmisest festivalile Varssavi Sügis ja Nõukogude Liidu rahvakunstniku aunimetuse saamisest. Juttu on ka Tormise põhimõttekindlusest olla oma loomingus vaba ideoloogiast, tema vabakutseliseks heliloojaks olemisest ning lõputust südamevalust väikerahvaste hääbumise pärast.
Saate autor on Tiia Järg.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.