Kell 13:
- Täna algab rahvusvaheline nüüdismuusika festival AFEKT.
Festivali peahelilooja on Chaya Czernowin, keda on nimetatud praeguses nüüdismuusikamaailmas suureks ja omanäoliseks hääleks mõlemal pool Atlandi ookeani.
Iisraelis sündinud, mitmel pool maailmas õppinud ja elanud ning praegu Harvardi ülikoolis muusikaprofessori ametit pidav Czernowin püüdleb oma loomingus tundmatu helimaailma poole, kartmata tõstatada aktuaalseid ja eksistentsiaalselt olulisi küsimusi.
Festivali avakontserdil Estonia kontserdisaalis kannavad ERSO, vokaalsolistid Keren Motseri ja Allen Boxer dirigent Michael Wendebergi juhatusel ette helilooja suurteose "Atara".
Teos on kirjutatud pandeemia ajal kaasmaalase Zohar Eitani luuletekstile, mis peegeldab ühiskonna sulgemise ja surma atmosfääri ning tundeid.
Intervjuu heliloojaga.
Klassikaraadio teeb festivali AFEKT sümfooniakontserdist otseülekande täna kell 19. (Johanna Mängel) - Eelmisel nädalavahetusel kanti festivalil European Polyphony ette Arvo Pärdi kooriteos "Kanon pokajanen".
Kreeka esiettekanne toimus Eesti Filharmoonia Kammerkoori ja dirigent Tõnu Kaljuste esituses Rhodosel. Koori jaoks oli see esmakordne kohtumine Rhodose publikuga.
Intervjuu festivali korraldajatega, räägivad Kreeka kultuuriühenduse Ars Artis juht Savvas Karantzias ja Prantsuse kultuuriorganisatsiooni Arts Spontanes juht Chrysanthos Antoniou.
Muljeid publikust: Rhodose aselinnapea Kostantinos Taraslias ja Kreeka Dodekaneeside parlamendi liige Vasileios Ypsilantis.
Mõtteid toimunust avaldab dirigent Tõnu Kaljuste. (Anneli Ivaste) - Saatekülaline on Eesti Sõjaväeorkestri juht ja peadirigent Simmu Vasar.
Eesti Sõjaväeorkester on tegutsenud rohkem kui aasta. Kuidas läheb, kus esinetakse ja millist muusikat esitatakse?
Sõjaväeorkester annab saabuval nädalavahetusel kaks kontserti, esinetakse koos Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ja Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli noorte muusikutega, solist on Johan Randvere ja dirigent Toomas Vavilov.
Kuidas on kontserdikava seotud militaristliku muusikaga ja mida veel kuuleb?
Kell 14:
- Jalutuskäik Klaverimuuseumis Valgamaal.
Eesti Rahvuslik Klaverimuuseum avati Holdre lossis suvel 2022. Klassikaraadio sõitis Valgamaale, et koos kuulajatega teha muuseumis jalutuskäik.
Seal saame kuulda, kuidas kõlab vanim Eestis säilinud klaver, tähendame üles Eesti klaverimeistrite tegutsemised ja püüame mõista – millest tekkis klaveri suur populaarsus sajand tagasi.
Millises seisus on Eestis vanad klaverid praegu?
Kes olid meie tähtsad klaverimeistrid ja milline oli nende seos Peterburiga?
Mitu klaverivabrikut oli Eestis ja mida nad lisaks klaveritele veel valmistasid?
Klaverimuuseumi algataja ja väljapaneku kuraator, helilooja Alo Põldmäe räägib Eestis olevatest klaveritest ja nende saatusest.
Saatejuht on Marge-Ly Rookäär.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.