"Kellest saab järgmine Tõnu Kaljuste?" küsib Eesti üks rahvusvaheliselt edukamaid dirigente Risto Joost.
Kas EMTA dirigeerimiseriala õppekava on piisav alustamaks (rahvusvahelist) karjääri?
Kas harrastuskooride dirigent peab olema kõige parema võimaliku haridusega või saame eristada – kes suundub tööle rahvusvahelisele areenile, kes aga kodumaisele koorimuusikamaastikule?
Oktoobris 2019 toimus Tallinnas VII noorte koorijuhtide konkurss, seni suurima osavõtjate arvuga – mõõduvõtmisel osales 22 noort.
Konkursi peavõidu noppis Pärt Uusberg, eripreemia pälvis Ingrit Malleus, kes andis Klassikaraadiole intervjuu vahetult enne rahvusmeeskoori preemiakontsertide toimumist (jõulud 2022).
Üheks tuliseks jututeemadeks kujunes koorijuhtide ametiks ettevalmistamine EMTA-s.
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias koolitatakse koorijuhte ja dirigente, kes peaksid hakkama saama nii harrastuskooridega, professionaalsete kollektiividega kui ka olema võimelised end kehtestama rahvusvahelises mõõduvõtmises.
Kuidas on dirigentide ettevalmistusprotsessi üks olulisim osa – töö kooriga – seotud dirigenditöö karjääri esimeste sammudega?
Ingrit Malleus on lisaks EMTA-le õppinud Berliinis Hanns Eisleri nimelises ülikoolis ja Helsingis Sibeliuse Akadeemias.
Ta on Euroopa Kooriakadeemia koosseisu laulja; Helsingis tegutsevate eestlaste koori Siller peadirigent ning laulja-hääleseadja Musiikkitalo kontsertkooris.
Oma kogemuste põhjal tõi Ingrit Malleus välja mitu suunda, kuidas EMTA-s antavat õppeprogrammi võiks ajakohastada.
- Kuula intervjuud Ingrit Malleusega:
https://kultuur.err.ee/1608829861/ingrit-malleus-voiks-moelda-kas-meil-on-liiga-palju-laulupidusid
"Luukamber" uurib, kuidas vaatavad tõstatatud teemale dirigendid, kes on hiljuti alustanud või juba jõuliselt tegutsemas nii meil kui ka rahvusvahelises muusikas – kui vajalik on dirigeerimispraktika noorele inimesele iseseisva ametiredeli alumisest pulgast kinnihaaramiseks?
Saatekülalised:
- Risto Joost, Vanemuise teatri muusikajuht ja peadirigent, Jorma Panula nimelise dirigentide konkursi (2012) ning Nikolai Malko nimelise Kopenhaageni rahvusvahelise konkursi (2015) laureaat, tunnustatud rahvusvaheline dirigent nii ooperi- kui kontserdilavadel.
Lõpetas EMTA (Kuno Areng, Jüri Alperten, Paul Mägi dirigeerimiseklass, Uku Jolleri ja Nadia Kuremi lauluklass).
Täiendanud end Viini Muusika- ja Esituskunstide Ülikoolis, magistrikraadi kaitses orkestrijuhtimises Stockholmi Kuninglikus Muusikakolledžis (Jorma Panula klass). - Karin Tuul (Kuulpak), dirigent ja helilooja, on lõpetanud Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia magistrantuuri kooridirigeerimise erialal (cum laude) (Hirvo Surva klass), lisaks õppis samas heliloomingut (Tõnu Kõrvitsa kompositsiooniklass) ning on õppinud Amsterdami Konservatooriumis.
Kirjutas EMTA magistritöö uurimaks, kes tuleb koorijuhi eriala õppima ja miks sellele tööle jäädakse või ei jääda. - Nele Erastus õppis EMTA-s koorijuhtimist (Tõnu Kaljuste klass)
Noor ambitsioonikas dirigent, kes on enesetäienduste saamiseks sõitnud läbi pea terve maailma.
Esindanud Eestit maailma suurima auditooriumiga konkursil – EBU koorimuusikakonkursil "Let The Peoples Sing", tulles kammernaiskooriga Sireen täiskasvanute kooride kategooria võitjaks (2019). - Ingrid Roose lõpetas EMTA koorijuhtimise eriala (Hirvo Surva klass), täiendas end Stockholmi Kuninglikus Muusikakõrgkoolis ja kaitses EMTA-s orkestridirigeerimise erialal magistrikraadi (Jüri Alperteni klass).
Võitis Prantsusmaal Euroopa kooriühingu dirigentide konkursil (2019) esikoha ja on aasta jagu töötanud Pariisi orkestri koori koormeistrina.
Oma kogemusi tudeerimisest Eesti ja Leedu muusikaakadeemias võrdleb helilooja ja koorijuht Pärt Uusberg.
Teemat kommenteerib EMTA kooridirigeerimise juhtiv professor Hirvo Surva.
"Luukamber" on eetris laupäeval, 28. jaanuaril kell 9.
Kordus pühapäeval kell 12.
Saadet toimetab Marge-Ly Rookäär.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.