- Kirjanik Jürgen Rooste täidab esmalt luulerubriigi ning kõneleb seejärel oma 20. luulekogust "Loimurite laul" (Näo Kirik 2022).
Juttu tuleb nii taevast kui põrgust, laulmisest kui luuletamisest, aga ka loimuritest, imetillukestest iidsetest loomakestest, kes elavad kõikjal maailmas ja on erakordselt vastupidavad: "ka meie – eestlased – smugrilased / oleme ekstremofiilid / me marineerime aastasadu / slaavi ja germaani kastmes / ja siis kui lõpuks laulame end vabaks / oma veidras veekarukeeles / siis ikka köögutame ja kööbitame / ühele ja teisele poole". - Külla tuleb draamakirjanik Piret Jaaks, kellega kõneleme näidendite kogumikust "Sireenid" (Fraas 2022).
"Draamatekst on kummaline tekst, sest see on lugejate eest varjul," selgitab autor.
Millised on näidendite kirjutamise meetodid, mitut erinevat meetodit on Jaaks kõnealuses kogus kasutanud?
Pärast intervjuud kõlab lõik Raadioteatri lavastusest "Aasta pärast" (Klassikaraadio, rež. Aare Toikka, 2020), mille aluseks olev näidend on samuti "Sireenide" kogumikus ilmunud.
"Gogoli" sümboolne teenäitaja on ukraina-vene kirjanik Nikolai Vassiljevitš Gogol, kelle näidendid ja jutustused on veel kakssada aastat pärast autori surmagi ärksamatele mõtlejatele eeskujuks.
Saade püüab tegeleda nii päevakajalisemate kui ajatumate teemadega. Sõna saavad autorid, tõlgendajad ja tõlkijad, praktikud ja teoreetikud, kõlavad analüüsid ja arvamused, aga ka spekulatsioonid ja ennustused.
Kohtuvad kõrge ja madal, kusjuures võimalust mööda püütakse vältida surmtõsidust.
Saatejuht on Kaisa Ling ja toimetaja Maia Tammjärv.
"Gogol" on eetris laupäeval, 25. veebruaril kell 10.
Kordub esmaspäeval kell 14.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.