Eesti Naislaulu Selts korraldab iga viie aasta järel konkursi, kus mitmes kategoorias (võistu)laulvad nais- ja neidudekoorid annavad oma esinemisega põhjaliku ülevaate naiskoori kooriliigi kunstilisest vormist.
11.-12. märtsil esines Tallinna Ülikooli aulas 29 naiskoori ja üks neidudekoor.
Koore hindas kolmeliikmeline žürii koosseisus: žürii esimees Romans Vanags (Läti) ning žürii liikmed Mari Amor ja Peeter Perens.
Lisaks iga kategooria esikolmikule jagati ka hulganisti eripreemiaid.
Võistulaulmise kunstiline juht oli Külli Kiivet.
Naiskooride kohustuslikud laulud olid:
"Üksainus maa" (Sirje Kaasik / Jaan Kaplinski)
"Kõik muutub lauluks" (Pärt Uusberg / Henrik Visnapuu)
"Dona nobis pacem" (Mari Amor)
Neidudekoori kohustuslik laul oli "Kuuvikerkaar" (Mari Amor / Ly Kuningas).
Kahepäevane laulmine oli rõõmsat elevust pakkuv ja mõtteid tekitav, kohtuti ju pärast pandeemiat esimest korda nii hulgakesi.
Naiskooride toonus on ühtlaselt hea, toonitab ENLS esimees Margit Võsa. Kooriliigi tugevust näitab seegi, et esmakordselt oli konkursitules mitu naiskoori.
Kõigest paar aastat tegutsenud Tallinki naiskoori (loodud 2019) dirigent Hirvo Survalt uurime, milles peitub naiskoorilaulu võlu ning omi kogemusi kooslaulmisest jagavad Tallinki naiskoori lauljad.
Ka naiskoor Kirekeel osales võistulaulmisel esmakordselt, koori dirigent Aet Vill räägib konkursile valitud muusikast ja kooslaulmise võimalustest.
Esimest korda oli võistlustules 2020. aastal loodud Käina naiskoor, selle dirigent Ragne Rüütelmaa räägib naiskoori tegevusest Hiiumaal ja kogukonna toetusest laulukultuurile.
Naiskoori Maimu dirigent aastast 1972 Ivi-Heljo Harju räägib laulmisest ja elust Karksi-Nuias, Suurupi naiskoori Meretule dirigent Elen Ilves avaldab aga valemi, mil moel on ta oma koori saanud laulma 60 noort naist.
Oma kategooria parimaks dirigendiks tituleeritud, hiljuti 90ndat sünnipäeva tähistanud Silvia Mellik räägib naiskoori Vanaemad ponnistustest võistulaulmise eel ja jagab muljeid konkursil kuuldu kohta.
Eesti Naislaulu Seltsi juhatuse liige dirigent Toomas Voll, kes osales konkursil Tallinna Ülikooli Naiskooriga, tõlgendab konkursil saadud kogemusepagasit. Helilooja ja koorijuht Sirje Kaasik räägib naiskooridele muusika kirjutamisest ning kooride hääleseadja Maila Plooman jagab tähelepanekuid kooride vokaalsete ja kunstiliste õnnestumiste kohta.
Kahepäevast muusikamaratoni mõtestavad žürii esimees, Läti Ülikooli naiskoori Minjona peadirigent, korduvalt Läti laulupidude peadirigent olnud Romans Vanags ning žürii liikmed helilooja Mari Amor ja dirigent ja 2019. aasta üldlaulupeo "Minu arm" kunstiline juht Peeter Perens.
Saate koostab Marge-Ly Rookäär.
Eesti Naislaulu Selts tegutseb aastast 1994, seltsi eeskäijaks peetakse 1921. aastal Tallinnas loodud Eesti Lauljate Liitu, Tartu Naislaulu Seltsi (loodud 1928) ja Tallinna Naislaulu Seltsi (loodud 1935).
Naislaulu seltsi korraldada on traditsioonilised laulupäevad ja võistulaulmised, ka naiskooridele loodud uue muusika tellimine ja naiskoorilaulu propageerimine.
Klassikaraadio salvestas A-kategooria naiskooride konkursi, valik sellest on eetris 30. märtsil kell 19.
Salvestuse helirežissöör on Ats Treimaa.
"Luukamber" on eetris laupäeval, 18. märtsil kell 9.
Kordub pühapäeval kell 12.
- Eesti Naislaulu Seltsi esimees Margit Võsa oli stuudiokülaline saates Delta:
https://klassikaraadio.err.ee/1608896264/delta-9-martsil-muba-virtuoosid-ukraina-lood-naiskoorid-kuno-kerge/ - Kuula ka teisi saateid "Luukamber":
https://klassikaraadio.err.ee/1608884360/luukamber-koorijuhtimisest-noore-dirigendi-pilgu-labi
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.