Mantova ja Veneetsia õukondades töötanud helilooja Claudio Monteverdi ooperist "Ariadne" ainus säilinud fragment on kuulus "Lamento d'Arianna" ("Ariadne lament").
Vähem on teada asjaolu, et ooperist on säilinud ka üksikuid dialooge ning Ottavio Rinuccini originaallibreto.
Kreeta mütoloogilise printsessi ja vapra kangelase Theseuse lool põhinev ooper "Ariadne" valmis tellimustööna ja kanti esmakordselt ette Mantova hertsogi poja Francesco Gonzaga ja Habsburgide dünastiast põlvneva Savoia printsessi Margareti pulmapidustustel 28. mail 1608. aastal.
2017. aastal rekonstrueeris ooperi vanamuusikaekspert, dirigent ja harfimängija Andrew Lawrence-King. Monteverdi stiili süvitsi tundva interpreedi ja uurijana kasutas Lawrence-King ooperi taastamiseks peale Rinuccini libreto ka muid ajaloolisi materjale, nagu üksikute säilinud dialoogifragmentide käsikirjalisi ümberkirjutusi ja helilooja kirju.
Kui "Ariadne lament" on kõigest kitsuke uks Monteverdi kadunud heliteosesse, siis Ottavio Rinuccini, Claudio Monteverdi ja Andrew Lawrence-Kingi teos "Arianna a la recherche" avab esimest korda kuulajale müstilise ukse taga asuva maailma täies värviilus ja ajaloolises ooperlikus kontekstis.
Kavas:
- Rinuccini / Monteverdi / Lawrence-King – "Arianna a la recherche"
Teose kannavad ette Eesti Filharmoonia Kammerkoor (koormeister Lodewijk van der Ree) ja Floridante barokkorkester Andrew Lawrence-Kingi juhatusel.
Klassikaraadio salvestatud kontsert on osa EBU vanamuusikapäeva programmist:
https://www.earlymusicday.eu/edition/2023/
Kontserdi korraldajad on Eesti Kontsert ja Eesti Filharmoonia Kammerkoor.
Otseülekanne Estonia kontserdisaalist.
Vahendavad helirežissöör Ats Treimaa, heliinsenerid Hannes Ivask ja Anton Ventsel ning toimetaja Lisete Velt.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.