- Kes ja miks esineb Venemaal?
Olgugi, et Eesti on ametlikult kultuurikoostöö Venemaaga lõpetanud, on sõja jooksul agressorriigis üles astunud mitmed Eesti muusikud. Kolm neist on jõudnud ka avalikkuse ette.
Kui varasemad käigud on lihtsalt hukka mõistetud, siis Andres Mustoneni tabasid karmid sanktsioonid – omaenda asutatud, hiljuti juubelit tähistanud Eesti esimese vanamuusikaansambli kunstilise juhi kohalt taandamine.
Samal ajal esinevad Venemaal jätkuvalt paljud maailmakuulsad muusikud – näiteks Ameerika tipplaulja Joyce Didonato.
Lõppenud nädalal andis Sinfonietta Riga kontsertmeister Marta Sparnina peale 14 aastat tööd kollektiivis lahkumisavalduse, kuna orkestri peadirigent Normunds Šnė ei ole valmis sõja ajaks vene repertuaarist loobuma.
"Helikaja" uurib, mida arvavad Venemaal esinemisest ja Vene muusikast Eesti ja lähiriikide muusikaelu tegelased.
Kolmandal päeval peale sõja algust juhatas Venemaal tippdirigent Paavo Järvi, kandes revääril Ukraina lippu – temale sanktsioone ei järgnenud,
Eesti lõpetas ametlikult kultuurikoostöö Venemaaga kaks päeva hiljem.
Viiuliprofessor Mari Tampere-Bezrodny osales jaanuaris Moskvas Tšaikovski konkursi žüriis ega näinud selles probleemi. Eesti muusika- ja teatriakadeemia rektor Ivari Ilja mõistis hukka professori osalemise Venemaal üritusel.
19. märtsil esines Andres Mustonen Novosibirski kontserdisaalis Vene riigi rahastatud Trans-Siberi kunstifestivalil.
Kontserdil "Õrnad unenäod" astus muusik üles koos end Putini usaldusiskuks tituleerinud pianisti Jekaterina Metšetinaga.
Eesti Kontserdi juht Kertu Orro teatas seepeale muusiku taandamisest Hortus Musicuse kunstilise juhi kohalt. Ühismeediast võis lugeda palju hukkamõistu muusiku tühistamise kohta, Orro aga kinnitab, et otsus lõpetada koostöö Mustoneniga ei tähenda tühistamist ning ta saab edasi muusiku ja dirigendina tegutseda.
Eesti Rahvusooperi peadirektor Ott Maaten, ERSO peadirigent Olari Elts ning omanimelise fondi loonud kontserdikorraldaja Pille Lill leiavad üksmeelselt, et praeguses olukorras Venemaal esineda ei saa, küll jäävad nad erinevatele seisukohtadele vene repertuaari esitamise koha pealt. - Venemaalt pärit teatril ei ole praegu Eestis lavalaudadele asja. Aga lauljal?
Lõppenud nädalal kavatses Eestis ringreisi alustada Jekaterinburgi teater Nitja.
Mitmed kultuurikeskused, kus etendused toimuma pidanuks, teiste hulgas ka ERM, ütlesid aga lepingu üles, kuna ringreisi korraldaja polnud neile tutvustanud trupi tausta.
Ka kultuuriministeerium märkis, et Venemaalt pärit teatril ei ole praegu Eesti lavalaudadele asja.
Samal ajal müüb Alexela kontserdimaja 14. novembriks pileteid Anna Netrebko ja tema abikaasa Yussif Eyvazovi kontserdile, kes on aastaid end meedias esitlenud Putini toetajatena.
Peale sõja algust ja vallandamist tipp-ooperiteatritest üle maailma tegi Netrebko küll avalduse, et ta on rahu poolt. Alexela Kontserdimaja juht Aivar Sirelpuu ütleb, et tal puudub juriidiline alus katkestada leping muusikute agentuuriga, kes neilt ruume rendib. (Anne Aavik) - Andres Mustoneni juhtum ei ole jätnud mõjutamata ka naaberriikide muusikaelu.
Uurisime muusikavaldkonna tegelastelt Soomest, Lätist ja Leedust, kas mõni nende riigi muusikutest on alates sõja algusest Venemaal esinenud või kas nende riigis tohivad esineda Vene muusikud.
Läti Radio 3 Klasika peatoimetaja Gunda Vaivode ei tea küll, et mõni Läti muusik oleks pärast sõja algust Venemaal esinenud. Küll tühistas maailmakuulus Läti mezzosopran Elīna Garanča oma esinemise Moskvas mõni päev peale sõja algust.
Leedu raadio toimetus on jätnud oma kavadest välja suure osa vene muusikat.
Kuulus Leedu ooperilaulja, ka Eestis tuntud Kristian Benedikt esines Valgevenes ja sellest tekkis suur skandaal.
Leedu muusikakriitik ja raadiotoimetaja Rasa Murauskaitė-Juškienė räägib, et Andres Mustonen pidi esinema tänavu juunikuus ka Leedu tähtsaimal klassikalise muusika festivalil Vilniuses. Tema esinemine tühistati aga kohe, kui sai avalikuks muusiku esinemine Novosibirskis.
Soome Raadio Sümfooniaorkestri direktor Tuula Sarotie räägib, et Soomes ei esine venemeelsed artistid, samas ei ole Soomes seatud küsimuse alla vene muusikateoste piiramist. (Johanna Mängel)
Sarja "URR" kontserdi teema on seekord keha. Džässmuusik Karmen Rõivassepp räägib oma uuest plaadist "Narva" ja õhtusest kontserdist Jõulujazzil. Saatejuht on Ivo Heinloo.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.