"Viimaks on mul õigus naerda pärast seda, kui olen tapnud nii palju tegelasi," ütles Verdi oma viimase ooperi kohta.
Kogu elu oli Verdi püüdnud kirjutada koomilist ooperit, leidmata õiget materjali. Kui mitte arvestada Verdi nooruspõlve ebaõnnestunud katsetust ooperiga "Kuningas üheks päevaks" (1840) on "Falstaff" ainus koomiline ja üldse viimane ooper helilooja sulest.
Libreto kirjutas Arrigo Boito Shakespeare'i komöödia "Windsori lõbusad naised" ja ajaloolise näidendi "Henry IV" ainetel.
Sir John Falstaff on kogenud suli, kellel pole vastutustunnet ega moraalseid põhimõtteid. Sellegipoolest on ta seltskonnalõvi, keda armastatakse tema ürgse elurõõmu pärast.
Ooperi keskmes on tema püüdlus leida rahalisele kitsikusele lahendus, kasutades ära kaht jõukalt abielus olevat daami.
Falstaff kirjutab kummalegi naisele identse armastuskirja ja arvab, et sellega on asi korras. Kuid tema ohvrid pole rumalad: nad avastavad Falstaffi pettuse ja otsustavad alatule mehele õpetust anda.
Verdi komöödia "Falstaff" nimirollis Metropolitani laval on bariton Michael Volle.
Suurepärase solistide ansambli moodustavad Ailyn Pérez, Marie-Nicole Lemieux, Christopher Maltman, Hera Hyesang Park, Bogdan Volkov ja Jennifer Johnson Cano.
Meti orkestrit ja koori juhatab maestro Daniele Rustioni.
Ooper on salvestatud 1. aprillil.
Sisukokkuvõte
I vaatus, 1. stseen:
Tuba Sukapaela kõrtsis
Rõõmsameelne paks kelm Falstaff pitseerib kõrtsis aega veetes kinni kaks kirja. Teda jälgivad tema käratsevad kaaslased Bardolfo ja Pistola.
Falstaff on välja mõelnud plaani oma rahapuuduse leevendamiseks: ta on kirjutanud ühesugused kirjad proua Page'ile ja Fordile, kahele jõuka linnakodaniku naisele, kellega ta loodab sõlmida tulusa suhte.
Saabub riiakas dr Caius, kes kohe Falstaffiga tüli norima hakkab, väites, et tema kõlbeliselt laostunud sõbrad Bardolfo ja Pistola jootsid ta eelmisel õhtul purju, tegid ta taskud tühjaks, lõid tema teenreid ning varastasid kaks ta hobust.
Falstaff on alandatud doktor Caiuse suhtes rahulik ja ükskõikne ning doktor lubab pühalikult, et ei joo selliste kaabakatega enam kunagi. Falstaff manitseb voorust ja kõlblust teeseldes oma kaaslasi nende edasise käitumise pärast: "Varastage viisakalt ja õigel hetkel."
Falstaff käsib Bardolfol ja Pistolal toimetada oma armastuskirjad proua Fordile ja proua Page'ile, kuid nad keelduvad, väites, et sellises salakavalas plaanis osalemine oleks vastuolus nende põhimõtete ja autundega.
Falstaff ei lase end heidutada, vaid kutsub paaži, kes toimetab kirjad kohale.
I vaatus, 2. stseen:
Aed Fordi maja ees
Heas tujus ühinevad prouad Page ja Quickly Alice Fordi ja tema tütre Nannettaga.
Meg Page ja Alice Ford võrdlevad Sir John Falstaffilt äsja saadud kirju ning avastavad, et need on ühesugused.
Naised puhkevad naerma ja põlgavad Falstaffi häbematust, otsustades jultunud rüütlile õppetunni andmiseks talle kätte maksta.
Saabuvad Ford (Alice'i abikaasa), Fenton (kes soovib abielluda Fordi tütre Nannettaga), dr Caius (kosilane, keda Ford peab Nannetta jaoks sobivamaks) ning Bardolfo ja Pistola, kes loodavad Falstaffile enda alandamise eest kätte maksta.
Bardolfo ja Pistola reedavad Falstaffi ning paljastavad härra Fordile tema plaani Windsori naisi võrgutada. Mehed lahkuvad, et oma intriige kavandada, kuid Fenton ja Nannetta jäävad maha teineteisega kurameerima.
Nannetta on häiritud, kuna tema isa on korraldanud talle abielu põlastusväärse dr Caiusega.
Naised peavad salanõu, mida Falstaffiga ette võtta. Nad otsustavad saata proua Quickly Falstaffi juurde sõnumiga, et Alice Ford on tema pakkumisega nõus.
Abikaasade teadmata on ka mehed pununud intriige Falstaffi lõksumeelitamiseks: Ford kohtub Falstaffiga maskeeritult ja varjatud nime all. Ta meelitab Falstaffi oma majja, et teda karistada.
II vaatus, 1. stseen:
Sukapaela kõrtsis
Bardolfo ja Pistola teesklevad patukahetsust, paludes Falstaffil neile andestada ja head suhted taastada.
Proua Quickly kummardab Falstaffi ees ja kõnetab teda peenelt pilkavas toonis tiitliga Teie majesteet, meelitades naiivset rüütlit ja ajades ta segadusse.
Proua Quickly ütleb Falstaffile, et Alice on üks õnnetu naine. Falstaff olevat äratanud tema kire ja naine ihkab meeleheitlikult mehe armastust.
Proua Quickly korraldab kiirelt Falstaffi ja Alice'i kohtumise, kui tolle armukade abikaasa on eemal. Falstaff on enesega rahul.
Bardolfo teatab, et üks võõras soovib Falstaffiga tutvuda. Tema nimi on sinjoore Fontana (maskeeritud härra Ford). Ta toob Falstaffile kingituse, suure pudeli Küprose veini, näidates sellega üles oma tänu.
Sinjoore Fontana pöördub Falstaffi poole auväärsel toonil lootes, et suurte teadmistega Falstaff suudab kindlasti Fontana kitsikusest päästa. Ta ütleb Falstaffile, et tunneb meeleheitlikku armastust voorusliku pr Fordi vastu, kuid seni pole naine tema armastusele vastanud.
Ta pakub, et kui Falstaff aitaks teda, võluks proua Fordi, sulataks ta üles ja võidaks tema poolehoiu, oleks naine pärast seda tema suhtes ehk leplikum.
Sinjoore Fontanal on lihtne Falstaffi veenda, pakkudes talle tasuks kulda, kui ta aitab Fontanal proua Fordi soosingut võita.
Falstaff on ideest vaimustuses. Kõhklemata võtab ta vastu tasu, öeldes justkui möödaminnes, et tal on kohtumine proua Fordiga juba kokku lepitud.
Falstaff lahkub, et panna selga oma parimad riided. Üksi jäänud Ford on segaduses ja hämmingus, suutmata uskuda oma naise truudusetust. Ta mõistab hukka abielu kui institutsiooni ja kuratlikud naised ning vannub kättemaksu.
Falstaff naaseb, riietatuna oma kõige peenematesse rõivastesse. Käsikäes väljudes vahetavad nad ülepaisutatud viisakusi: rüütel on oma eelseisvale võidule mõeldes rõõmus.
Ford on ahastuses ja raevus, kuid peidab tunded teeseldud naeratuste taha.
II vaatus, 2. stseen:
Tuba Fordi majas
Proua Quickly annab proua Fordile ja proua Page'ile üksikasjaliku ülevaate oma kohtumisest Falstaffiga.
Naised valmistuvad oma ohvri saabumiseks. Teenijad panevad suure pesukorvi akna lähedale ja neid juhendatakse, et kutsumise peale peavad nad korvi jõkke tühjendama.
Nannetta katkestab ettevalmistused, teatades emale läbi pisarate, et isa nõuab, et ta abielluks eemaletõukava dr Caiusega. Proua Ford, kes mõistab tütre kitsikust, kinnitab talle, et sekkub ja teeb kõik, et isa soov ei täituks.
Teatatakse Falstaffi saabumisest. Kõik peidavad end, jättes vaid proua Alice Fordi rahulikult oma lautoga toolile istuma. Falstaff asub kohe Alice'iga kurameerima.
Teda meelitades vabandab ta oma ülekaalulisuse pärast. Falstaff suurustab oma noorusega: "Kui ma olin Norfolki hertsogi paaž, olin nii sale, nõtke ja vilgas, et oleksin võinud läbi sõrmuse pugeda."
Just siis, kui kelmikas rüütel on edu saavutamas, teatab proua Quickly, et saabumas on ärritunud Meg Page. Falstaff peidab end kiiresti sirmi taha.
Meg teatab, et Ford otsib teda ja on meeletult armukade, olles veendunud, et Alice'il on majas peidus armuke, ning on otsustanud ta paljastada.
Ford saabub koos Fentoni, dr Caiuse, Bardolfo, Pistola ja teiste vandenõulastega. Ford kahtlustab, et Falstaff peidab end pesukorvis. Ta avab korvi, loobib kogu musta pesu üle põranda laiali, ent ei leia Falstaffi.
Frustreerituna läheb ta koos meestega ülejäänud maja läbi otsima. Pärast meeste lahkumist tuleb Falstaff sirmi tagant välja, naised peidavad ta kiirelt suurde pesukorvi, kuhjavad tema peale mustad riided ja panevad korvile kaane peale.
Selle sagina ajal peidavad Nannetta ja Fenton end vaikselt sirmi taha. Hetk hiljem naasevad Ford ja tema kaaslased kindla kavatsusega rüütel üles leida.
Äkki kostub sirmi tagant vali suudlemine.
Ford on elevil, olles veendunud, et ta on lõpuks ometi tabanud end peitnud Falstaffi.
Mehed liiguvad sirmi poole, olles valmis rüütlile täie raevuga kallale tungima. Naiste naer summutab Falstaffi hüüded. Ta on pesukorvis peitumisest lämbumas.
Mehed tõmbavad sirmi eest ära ning leiavad oma hämmastuseks Fentoni ja Nannetta, kes on oma lembehetkel kogu ümbritseva kära ja segaduse unustanud.
Pettunud Ford vihastub veel ägedamalt, noomib Fentonit ja käsib tal majast lahkuda. Äkki teatab Bardolfo, et näeb väljas Falstaffi. Ford ja mehed tormavad välja ning jälitavad teda.
Kui mehed on lahkunud, kutsub proua Ford oma teenijad, kes tõstavad vaevaga pesukorvi akna juurde ja tühjendavad selle all voolavasse Thamesi.
Ford naaseb, olles rõõmus, kui näeb, kuidas Falstaff kohmakalt veest välja ronib: kättemaks on täide viidud.
--------------- Vaheaeg ----------------
III vaatus, 1. stseen:
Sukapaela kõrtsi ees
Päikese loojudes pöördub Falstaff pettunult ja kurvalt tagasi Sukapaela kõrtsi, kus ta kurdab oma häbi ja alandust ning kirub maailma õelust.
Ta tellib klaasi hõõgveini, kallab selle endale sisse ja jutustab siis, millise ennekuulmatu kohtlemise osaks ta Windsori prouade juures sai. Tasapisi saab vein temast võitu ja tema usk iseendasse taastub.
Äkki ilmub tema ette proua Quickly, kellel on järjekordne sõnum Alice'ilt, kuid Falstaff tõrjub ta eemale. Naise korduvad austusavaldused äratavad Falstaffis kättemaksuhimu ja raevu.
Proua Quickly püüab järjekindlalt taastada rüütli usaldust Alice'i vastu: ta apelleerib Falstaffi haavatavusele, kinnitades talle Alice'i jätkuvat kiindumust tema vastu.
Proua Quickly lepib kokku veel ühe kohtumise Falstaffi ja proua Fordi vahel keskööl Herne'i tamme juures Windsori pargis.
Falstaff maskeerib end mustaks jahimeheks, "mustaks rüütliks", kes legendi kohaselt seda kohta kummitab.
Vandenõulased – Alice, Meg, Nannetta, Ford, Fenton ja dr Caius – on aga nende vestlust pealt kuulanud. Nad ühinevad ja otsustavad, et maksavad Falstaffile lõplikult kätte: nad hirmutavad pahaaimamatut Falstaffi, olles maskeeritud haldjateks ja kuraditeks.
Ford ja dr Caius punuvad järgmist intriigi. Plaani kohaselt riietab Caius end mungaks ja Nannetta looritatakse valgesse. Nad abielluvad veel sel samal ööl ja saavad Fordi õnnistuse.
Proua Quickly kuuleb aga nende plaane pealt ja lubab nad peatada. Ta jookseb Alice Fordi ja Nannettat vandenõust teavitama.
III vaatus, 2. stseen:
Herne'i tamm Windsori pargis
Kuuvalgel ööl kogunevad maskeeritud vandenõulased. Fenton ümiseb Nannettale serenaadi. Nannetta saabub ja nad embavad teineteist.
Alice Ford ja proua Quickly on otsustanud nurjata Fordi plaanid dr Caius ja Nannetta ametlikult paari panna. Nad annavad Fentonile mungakuue.
Ilmub Falstaff, kandmas kahte hirvesarve ja hiiglasuurt keepi. Olles pühalikult loendanud kesköötunnil kõlanud 12 kellalööki, kuuleb ta Nannettat lauluga haldjaid kutsumas.
Ilmub Alice Ford ning Falstaff püüab kohmakalt teda emmata. Alice tõmbub eemale, hoiatades, et Meg on lähedal. Meg ilmubki, et hoiatada neid teda jälitava nõiakarja eest: Alice põgeneb hirmu teeseldes.
Ilmuvad Nannetta ja vaimud. Meg on maskeeritud roheliseks nümfiks, Pistola saatüriks ning lapsed paharettideks ja haldjateks. Kõik tantsivad Falstaffi ümber: nad peksavad ja löövad teda jalgadega.
Falstaff ehmatab ennast oimetuks ja kogeb paanilist hirmu: ta usub, et kui üleloomulikke olendeid vaatab, on ta hukule määratud, ja heidab näoli maha, lubades kogu aeg, et parandab oma käitumist.
Äkki libiseb Bardolfo kapuuts kogemata ta näo eest. Falstaff tunneb ta ära ja kogu komejant saab läbi.
Falstaff muudab oma meelt, leppides oma alandamisega filosoofiliselt, kahetsedes, kuid hea tujuga.
Shakespeare'i "Windsori lõbusates naistes" kurdab Falstaff: "Mulle hakkab tunduma, et mind on tehtud eesliks" ja Henry IV esimeses osas: "Nad kogesid kogu seda naudingut vaid tänu minule" ja "Ma ei ole mitte ainult ise teravmeelne, vaid ka põhjus, miks teised on teravmeelsed."
Ford lubab oma tütrel Nannettal dr Caiusega abielluda, kuid naised on otsustanud tema plaani nurjata. Proua Quickly teeb Bardolfost haldjakuninganna, riietades ta kleiti ja loori ning dr Caius usub, et teda pannakse paari Nannettaga.
Tegelikkuses saab Nannettaga abiellumiseks õnnistuse hoopis mungariietuses Fenton.
Alice Ford õhutab oma abikaasat, kes pole teadlik asjaosaliste tegelikust identiteedist, korraldama kaksikpulmad. Pärast abiellumist eemaldavad kõik oma maskeeringu ja petumäng saab läbi: haldjakuninganna ehk maskeeritud Bardolfo on "abiellunud" dr Caiusega ning paari pandi ka kaks noort armastajat, Fenton ja Nannetta. Ford lepib oma kaotusega kombekalt.
Alandatud Falstaff leiab lohutust, et lisaks temale on ka kedagi teist naeruvääristatud.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.