Art of Cello on tšellomuusikale pühendatud festival, mis annab klassikalise muusika sõpradele ainulaadse võimaluse osa saada esmaklassilistest kontsertidest ja meistriklassidest.
Festival võtab fookusesse tšellomängijaid ja seab eesmärgiks tutvustada laiemale publikule nii kodumaist kui ka välismaist tšellomängukunsti, anda tulevastele tšellistidele võimalus õppida tunnustatud meistrite käe all ning esitleda ja täiendada Eesti tšellomuusikat.
Festival toimus esmakordselt tänavu 28. veebruarist 7. märtsini.
Klassikaraadio eetris kõlavad kaks kontserti, mis salvestatud Viimsi Artiumi kammersaalis 4. ja 5. märtsil.
Kontserdil pealkirjaga "Eesti sonaat" esinevad tšellist Marcel Johannes Kits ja pianist Sten Heinoja ning kontserdil "Kuninganna jälgedes" astub üles tšellist Hayoung Choi, teda saadab pianist Sten Heinoja.
Esmaspäeval, 17. aprillil kell 19
Eesti sonaat: Marcel Johannes Kits ja Sten Heinoja
Festivali Art of Cello kontserdil "Eesti sonaat" esinevad tšellist Marcel Johannes Kits ja pianist Sten Heinoja.
Marcel Johannes Kits on üks tuntumaid ja väljapaistvamaid Eesti tšelliste, kes on pärjatud auhinnaliste kohtadega nii kodu- kui ka välismaistel konkurssidel. Tema tähelepanuväärseimate saavutuste hulka kuulub III koht maailma absoluutsesse tippu kuuluval kuninganna Elisabethi konkursil Brüsselis 2022. aastal.
Aktiivse kammermuusikuna on ta esinenud paljude muusikutega. Tihedam koostöö seob teda eesti pianistidest Sten Heinoja ja Rasmus Andreas Raidega, kellega koos on antud kontserte mitmel pool Eestis ja mujalgi.
Alates üheksandast eluaastast on Marcel mänginud klaveritrios Trio 95' koos viiuldaja Robert Traksmanni ja Rasmus Andreas Raidega.
Marcel Johannes Kits mängib Francesco Ruggieri 1674. aastal Cremonas valmistatud tšellol ja kasutab Prantsuse meistri Victor Fétique'i umbes 1900. aastal valmistatud poognat, mis mõlemad on tema kasutusse andnud Saksa fond Deutsche Stiftung Musikleben.
Pianist Sten Heinoja esineb pidevalt nii soolo- kui ka kammermuusikuna erinevate koosseisude ja lavapartneritega ning tema iga-aastane repertuaar on väga mitmekülgne.
Heinoja muusikalisele lähenemisele on omane delikaatse kõla taotlus.
Oluline koht tema repertuaaris on Viini klassikute ja 20. sajandi soolo- ja kammermuusikal.
Kava:
- Arvo Pärt (1935) – "Peegel peeglis" (1978)
- Eduard Oja (1905–1950) – "Aja triloogia" (1934)
- Elu
- Igavik
- Tänapäev - Lepo Sumera (1950–2000) – "To Reach Yesterday" (1993)
- Jüri Reinvere (1971) – Tšellosonaat (2019, Eesti esiettekanne)
Salvestatud 4. märtsil 2023 Viimsi Artiumi kammersaalis.
Teisipäeval, 18. aprillil kell 19
Kuninganna jälgedes: Hayoung Choi ja Sten Heinoja
Festivali Art of Cello kontserdil "Kuninganna jälgedes" esinevad kuninganna Elisabethi konkursil I preemia pälvinud tšellist Hayoung Choi ja pianist Sten Heinoja.
Hayoung Choi on 1998. aastal Saksamaal sündinud Lõuna-Korea tšellist, kelle hiljutiste saavutuste hulka kuulub I preemia maailma absoluutsesse tippu kuuluval kuninganna Elisabethi konkursil Brüsselis.
Lisaks sellele on Choi üliedukas olnud veel teistelgi rahvusvahelistel konkurssidel nagu näiteks Krzysztof Penderecki tšellokonkursil Poolas, Antonio Janigro konkursil Horvaatias ja Justus Dotzaueri konkursil Saksamaal.
Johannes Brahmsi konkurssi võites oli ta kõigest 13-aastane ning ühtlasi läbi aegade konkursi noorim laureaat. Täna astub Choi solistina üles paljude nimekate orkestrite ees, mängib kuulsates kontserdisaalides ning esineb mainekatel festivalidel üle kogu maailma.
Choi on musitseerinud koos selliste suurnimedega nagu Gidon Kremer, Christian Tetzlaff, Kim Kashkashian, Jörg Widmann, Mitsuko Uchida, Antoine Tamestit, Elena Bashkirova ja Martin Helmchen.
Tema mängustiil on ergas ning paeluvalt mänguline ning see muudab kaasahaaravaks ka keerulisema repertuaari interpretatsiooni ning meeldejäävaks elamuseks iga tema kontserdi.
Choiga koos musitseerib klaveril Eesti pianist Sten Heinoja, kes on hinnatud nii solisti kui ka kammermuusikuna.
Viimastel aastatel on tema olulisimaks lavakaaslaseks tšellist Marcel Johannes Kits. Koos viiuldaja Triin Ruubel-Lillebergi ja tšellist Theodor Singiga kuulub Sten klaveritriosse Hämarik.
Heinoja interpretatsiooni iseloomustab emotsionaalne intelligentsus, tervikuhaare ja sügav muusika arenguvõimaluste tunnetus.
Kava:
- Krzysztof Penderecki (1933-2020) – "Capriccio per Siegried Palm" soolotšellole (1968)
- Franz Schubert (1797-1828) – "Arpeggione-sonaat", D. 821 (1824)
- Allegro moderato
- Adagio
- Allegretto - Benjamin Britten (1913-1976) – Sonaat tšellole ja klaverile C-duur, op. 65 (1961)
- Dialogo. Allegro
- Scherzo-Pizzicato. Allegretto
- Elegia. Lento
- Marcia. Energico
- Moto perpetuo. Presto
Salvestatud 5. märtsil 2023 Viimsi Artiumi kammersaalis.
Kontserdid jõuavad Klassikaraadio eetrisse koostöös festivali Art of Cello meeskonnaga.
Helirežissöör on Kristian Plink, vahendab Johanna Mängel.
Kontserdid ei ole veebis järelkuulatavad.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.