Oratooriumi tekst on võetud Jeesuse mäejutlusest.
Teose nime on eesti keelde tõlgitud kui "Õndsakskiitmised" või "Õndsussõnumid".
Matteuse evangeeliumis on kirjas:
"Õndsad on need, kes on vaimus vaesed, sest nende päralt on taevariik. Õndsad on kurvad, sest neid lohutatakse. Õndsad on tasased, sest nemad pärivad maa. Õndsad on need, kellel on nälg ja janu õiguse järele, sest nemad saavad küllaga. Õndsad on halastajad, sest nende peale halastatakse. Õndsad on puhtad südamelt, sest nemad näevad Jumalat. Õndsad on rahutegijad, sest neid hüütakse Jumala lasteks. Õndsad on need, keda õiguse pärast taga kiusatakse, sest nende päralt on taevariik."
Teosel on proloog ja kaheksa osa, mis toetuvad kaheksale õndakskiitmisele. Õndsakskiitmised tuletavad meelde, et need, kes elavad Jumala Riigi seaduste järgi, saavad hiljem selle eest väärilist tasu.
Kristuse evangeeliumikuulutamise sõnumit kandev suurteos valmis aastatel 1869-1879. Sellesse perioodi jääb Saksa-Prantsuse sõda, milles Prantsusmaa sai hävitavalt lüüa.
Erinevalt paljudest Prantsusmaa kodakondsusega kaasaegsetest heliloojatest nagu Saint-Saëns, Fauré ja Massenet, ei võtnud Franck sõjategevusest otseselt osa ja tal jäi aega heliloominguga tegelemiseks.
Cesar Franck ise pidas oratooriumi "Les Beatitudes" oma tähtsaimaks tööks.
Teose esmaettekanne toimus pärast helilooja surma 1891. aastal Dijonis.
Kaks aastat hiljem võeti see publiku poolt suure menuga vastu ka Pariisis.
César Francki oratooriumi "Les Béatitudes" esitavad Liège'i Kuninglik Filharmooniaorkester, Ungari Rahvuskoor ja solistid.
Kontsert toimus 10. detsembril 2022. aastal Liège'i Filharmoonia saalis Belgias.
Eetris 23. mail kell 19.
Stuudios vahendab Ivo Heinloo.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.