Kell 13:
- Eesti Meestelaulu Selts tähistab täna pidukontserdiga 35. aastapäeva.
Novembris 1988 asutatud selts on pühendud meeste- ja poistelaulu edendamisele, meeskooride järelkasvule ning rahvuslikkuse ja isamaalisuse hoidmisele.
Meestelaulu seltsi eestvedamisel avati Tallinna Lauluväljakul Gustav Ernesaksa mälestussammas, taaselustati laulu- ja tantsupeo tule teekonna traditsioon ning Toompeal toimuvad rahvuslipu pidulikud heiskamistseremooniad vabariigi sünnipäeva varahommikul.
Kuidas elab meestelaulu selts täna, 35 aastat pärast loomist?
Kuidas kaasata kooride juurde lauljaid, kas jätkub dirigente poistekooride ja meeskooride ette?
Kas globaalses ilmaruumis on tarviline väärtustada rahvuslikkust?
Saatekülaline on Eesti Meestelaulu Seltsi juhatuse esimees Indrek Vijard.
Kuulame intervjuusid Eesti Raadio arhiivist, räägivad Heino Ross, Jaan Ots, Toivo Ojaveski ja Jüri Rent.
Kõlab muusika:
* Enn Võrk / Martin Lipp – "Eesti lipp" (ühendkoor, Kuno Areng, salvestatud Toompeal 24. 02. 1989)
* Gustav Ernesaks / George Gordon Byron (tõlkinud Minni Nurme) – "Muusikale" (XXIV laulupeo ühendkoor, dirigent Kuno Areng, salvestatud Tallinna Lauluväljakul 3. juulil 2004)
* Miina Härma / Jakob Liiv – "Meeste laul" (Tartu Akadeemiline Meeskoor, Meeskoor Forestalia, Eesti Meestelaulu Seltsi Tartu Meeskoor, dirigent Alo Ritsing, salvestatud Tartu Ülikooli aulas 4. novembril 2006).
Eesti Meestelaulu Seltsi 35ndale aastapäevale pühendatud kuue meeskoori kontserdist teeb Klassikaraadio otseülekande täna kell 19.
Kell 14:
- Cyrillus Kreegi vaimulikke laule äsja Kreegi päevad 2023 festivalil esinenud Vancouveri Kammerkoori esituses.
Kanada muusikaliselt silmapaistvaima koorikollektiivi dirigent on 2019. aastast Kari Turunen.
Intervjuus Turuneniga saame teada, millele toetub kammerkoori kõrge loominguline kvaliteet, mis teda Kreegi muusika juures paelub ja mil moel on Kreegi sajand tagasi loodu rahvusvaheliselt mõistetav ka täna.
Lisaks Kreegi lauludele ("Jeesus kõige ülem hää" (1918), "Taaveti laul nr 104" (1923), "Õnnis on inimene" (1923) ja "Taaveti laul nr 141" (1923)) esitab Vancouveri Kammerkoor ka Toivo Kuula imeilusa teose "Siell`on kauan jo kukkineet omenapuut" (1908).
Kontserdisalvestus on tehtud Tallinna Jaani kirikus 7. juunil 2023, helirežissöör oli Siim Mäesalu. - Regilaulu podcast. Tiit Saare ja Lüü-Türr "Kutse videvikule".
Laulu aluseks on Kuusalu kihelkonnast Risanda Kravtsovilt 1969. aastal salvestatud laulud (kogujateks Ingrid Rüütel, Ottilie Kõiva ja Hilja Kokamägi).
Eelkõige põhjarannikul Kuusalu kandis tuntud mänguline regilaul, kus noormees kutsub neidu enda juurde videvikku veetma, neiu aga toob ikka ja jälle põhjuseid, miks ta tulla ei saa.
Laul ongi nagu omamoodi flirt, kus noormees ja neiu esitavad otsekui kokkulepitud kahekõne.
Neiu ei saa tulla noormehe juurde, sest erinevad koduloomad häälitsevad ja neiule tundub, et just tema pärast.
Noormees aga rahustab, et keegi neist ei tee neiust välja, nad häälitsevad hoopis teistel põhjustel.
Et lõpuks oleks äraütlemine noormehele selge, käib neiu välja trumbi – ma ei tule, sest teie elamine on must, kole ja hirmuäratav.
Saatejuht on Marge-Ly Rookäär.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.