Ehkki kuldnokk võib oma häälelise väljendusoskuse ja muutuva sulestiku tõttu olla sageli eksitajaks, on neil üks ainulaadne käitumismuster – parvlemine.
Loojangupäikeses võib näha kuldnokki lendamas täielikus üksmeeles. Justkui oleks koerograaf seadnud need hingematvad õhumanöövrid.
See taevalaotuses aset leidnud tants on aga palju enamat kui lihtsalt tants – see on pilguheit ühte fundamentaalsemasse elu liikumismustrisse.
Kuldnokka on peetud nii koostöö kui ka ühtsuse sümboliks. Ikka seetõttu, et neid nähakse tihti koos.
Kollektiivsest käitumisest või liikumisest on huvitunud paljud teadlased paljude sajandite jooksul. Lisaks bioloogidele on see kollektiivne käitumine inspireerinud matemaatikuid, füüsikuid, aga ka arvutiteadlasi.
Lisaks sotsiaalteadustele on selle liikumise ja käitumismustri uurimine aidanud arendada robootika ja arengubioloogia suundi ning aidanud aru saada keerukatest süsteemidest.
Saatesarja "Looduse leksikon" pealkirja avab Lennart järgmiselt:
"Kui raamaturiiulist võetud leksikoni sirvimist saadab raamatulehtede sahin, siis looduse leksikon avaneb meile kirju helimaastiku ja teinekord ka eriskummaliste häälte saatel. Kuuldub tuntud ja tundmatuid, loodus ei ole kunagi sama kõlaga, igakord natuke teistmoodi tuules. Looduses on ka lehtede koori ampluaa laiem – mühast puuvõrades krabistamiseni metsapõrandal."
"Looduse leksikon avaneb kõigile, kes teda "lehitseda" soovivad. Kuid ta avaneb meile teisiti kui raamat: loodusel on oma loogika ja teinekord on see nii keerukas, et üllatume tihti teemades, kuhu oma loodusrännakutel satume," räägib Lennart Lennuk.
Lennart Lennuk on bioloog, Eesti Loodusmuuseumi näituste kuraator ja kogude osakonna juhataja ning Eesti Looduseuurijate Seltsi asepresident.
"Looduse leksikon" on eetris pühapäeviti kell 9.
Kordub kolmapäeviti kell 21.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.