Teinekord rabas jalutades õitsvaid murakaid silmates on vast mõnigi mõelnud, et siia tuleb tagasi tulla marjade valmimise ajal.
Kevadel soodes murakaväljasid katvad valged õied on soos kasvavate taimede seas ühed suurimad. Kui aga õisi lugeda ei oska, võib korilase hing pettuda - raba pealt võib eest leida vaid paljad murakalehed.
Sel juhul on marjakorjaja sattunud isaste taimede peale.
See ongi üks muraka eripärasid, mis on omane vaid väiksele osale taimedest.
Neil on eraldi isastaimed ja emastaimed. Just sellele "Looduse leksikoni" seitsmes saade keskendubki.
Saatesarja "Looduse leksikon" pealkirja avab Lennart järgmiselt:
"Kui raamaturiiulist võetud leksikoni sirvimist saadab raamatulehtede sahin, siis looduse leksikon avaneb meile kirju helimaastiku ja teinekord ka eriskummaliste häälte saatel. Kuuldub tuntud ja tundmatuid, loodus ei ole kunagi sama kõlaga, igakord natuke teistmoodi tuules. Looduses on ka lehtede koori ampluaa laiem – mühast puuvõrades krabistamiseni metsapõrandal."
"Looduse leksikon avaneb kõigile, kes teda "lehitseda" soovivad. Kuid ta avaneb meile teisiti kui raamat: loodusel on oma loogika ja teinekord on see nii keerukas, et üllatume tihti teemades, kuhu oma loodusrännakutel satume," räägib Lennart Lennuk.
Lennart Lennuk on bioloog, Eesti Loodusmuuseumi näituste kuraator ja kogude osakonna juhataja ning Eesti Looduseuurijate Seltsi asepresident.
"Looduse leksikon" on eetris pühapäeviti kell 9.
Kordub kolmapäeviti kell 21.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.