Looduses leidub hirmutavaid tegelasi omajagu. Vast ühed kurikuulsamad neist on nahkhiired.
Küllap peamiselt on need loomad jäänud meile müstiliseks seetõttu, et nad tegutsevad pimedas.
Samuti on nahkhiirtest omajagu müüte, mis on tekkinud paljuski teadmatusest – kartusest ja vajadusest seletada. Nii on nahkhiired olnud inspiratsiooniks erinevate tegelaskujude – näiteks Dracula ja Batmani – loomisel, eestlased on neid aga arvanud vanapagana loomadeks.
Siiski on nahkhiirt peetud ka õnneloomaks.
Saate pealkirja avab Lennart järgmiselt:
"Kui raamaturiiulist võetud leksikoni sirvimist saadab raamatulehtede sahin, siis looduse leksikon avaneb meile kirju helimaastiku ja teinekord ka eriskummaliste häälte saatel. Kuuldub tuntud ja tundmatuid, loodus ei ole kunagi sama kõlaga, igakord natuke teistmoodi tuules. Looduses on ka lehtede koori ampluaa laiem – mühast puuvõrades krabistamiseni metsapõrandal."
"Looduse leksikon avaneb kõigile, kes teda "lehitseda" soovivad. Kuid ta avaneb meile teisiti kui raamat: loodusel on oma loogika ja teinekord on see nii keerukas, et üllatume tihti teemades, kuhu oma loodusrännakutel satume," räägib Lennart Lennuk.
Lennart Lennuk on bioloog, Eesti Loodusmuuseumi näituste kuraator ja kogude osakonna juhataja ning Eesti Looduseuurijate Seltsi asepresident.
"Looduse leksikon" on eetris pühapäeviti kell 9.
Kordub kolmapäeviti kell 21.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.