Käesoleval sooloplaadil mängib Käbi Laretei paguluses elanud heliloojate teoseid, ühe erandiga: Lepo Sumera.
Plaadile on kirjutanud eessõna Alf Thoor: "See oli suur vana korter Karlbergsvägenil Stockholmis. Lucia-pidu. Palju rahvast, tuju, laulu ja mängu... See oli täpselt viiskümmend aastat tagasi. Eemal seina ääres seisab väga noor ja väga ilus tütarlaps, eksootilise välimusega. Ta ei kuulu õieti siia, keegi ütleb, et ta on tulnud kusagilt, siia kantud sõja laineist... Vestlus on lühike, sõbralikult vormiline. Ta nagu kogu aeg tahaks tagasi astuda, aga sein taga takistab... Käbi Laretei, ütleb keegi kui ma küsin. Lubav pianist, töötab tugevalt, debüteerib peatselt..."
Käbi Laretei debüütkontserti Stockholmi kontserdimajas 1946. aastal meenutasid kohalolijad veel palju hiljemgi.
Käbi Laretei alustas klaveriõpinguid 1936. aastal õpetaja Aino Kõrbi juures Tallinna Konservatooriumis. Pärast Eesti okupeerimist 1940. aastal jäi Käbi koos vanemate ja õega eksiili Rootsi, kus ta isa oli sel ajal Eesti Vabariigi suursaadik. Välismaalasena puudus Käbi Lareteil võimalus jätkata õpinguid Rootsi Kuninglikus Muusikaakadeemias, mistõttu ta hakkas võtma eratunde. Nii õppis ta 1947. aastast kuni 1950. aastate keskpaigani Eduard Tubina juures teooriat ja kompositsiooni. Edaspidi Šveitsis ja Saksamaal kuulusid Käbi Laretei õpetajate hulka Paul Baumgartner, Edwin Fischer, Marialuisa Strub-Moresco jt. Oma õpetajatest ja sõpradest räägib ta suure emotsionaalsusega kõigis oma raamatutes.
Juba 1946. aastal alustas Käbi Laretei kontserttegevust. Tema rahvusvaheline karjäär kulges Skandinaavias, Lääne-Euroopas, Ameerika Ühendriikides, Kanadas, Põhja-Ameerikas, Suurbritannias. 1952. aasta oli tema karjääri üks tipphetki, kui leidis aset esimene kontserdiõhtu Carnegie Hallis. Ta on andnud kontserte ka Washingtonis Valges Majas ja Londonis Royal Festival Hallis ning salvestanud heliplaate (Mozart, Chopin, Debussy, Schumann, Bartók, Rahmaninov, Hindemith, Grieg, Pärt jpt). Laretei kogus tuntust Rootsis, mujal Euroopas ja USAs ka oma telesaadetega, kus mõtiskles inimsaatuse, elu mõtte ja muusika üle, illustreerides oma mõtteid klaverimänguga.
Klassikaplaati tutvustab Johanna Mängel.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.