Eesti 20. sajandi ooperite esikolmikusse kuuluva lummava armastusloo "Cyrano de Bergerac" autor Eino Tamberg on kokku kirjutanud kolm täispikka ooperit. Kümme aastat enne oma tippteose valmimist pani ta punkti oma esimesele ooperile "Raudne kodu", mis esietendus 15. juulil 1965 Estonias.
Selles lavateoses sai Pootsmani rolliga solistipagunid noor Voldemar Kuslap, kel on teos eredalt meeles ka 60 aastat ja sadakond rolli hiljem.
"Käisime selle lavastusega nii Moskvas kui kauges Taškendis," meenutab laulja.
"Raudne kodu" sündis Evald Tammlaane samanimelise näidendi (1938) ainetel. Libreto kirjutas Uno Laht.
Ooper pälvis esiettekandel suurt tähelepanu kujutades Eesti ooperimuusikas uut kvaliteeti teravate karakterikonfliktide poolest. Samuti kõlasid Eesti ooperis esimest korda kerge muusika elemendid.
Teose esmalavastusele Estonias järgnes Vanemuise lavastus – 1967. aastal avati "Raudse koduga" teatri uus hoone.
Ilmselt propagandistliku faabula tõttu ei ole ooperit hiljem lavastatud.
Helilooja Eino Tamberg rääkis esietenduse-eelses intervjuus ajalehele Kodumaa:
"Ooperi kirjutamisele mõtlesin juba aastaid — veel enne, kui mul valmisid "Kuupaisteoratoorium" ning ballett "Poiss ja liblik", samuti filmimuusika "Põrgupõhja uuele Vanapaganale". Ka ainestik oli ammu valitud: Tammlaane "Raudse kodu" juures köitsid mind näidendi väga tugev dramaturgia ja eredad tegelaskujud, aga ka tema omamoodi romantiline materjal, mis sobib hästi ooperiks. Plussiks oli seegi, et näidend polnud väga kitsalt rahvuslik."
Tegevus toimub 20. sajandil kahe maailmasõja vahelisel perioodil.
Proloogis kohtub Iige vangilaagris oma armastatu Peetriga. Tal on võimalik Peeter vangist vabaks saada ja unustada kõik möödunu.
Peeter hakkab meenutama minevikku, et mõista vabaduse hinda.
Laev valmistub minema merele, et võtta Londonist peale relvalast ja viia see kuskil tundmatus kohas peetava kodusõja osalistele. Kapteni tütar Iige sõidab kaasa. Neiu on kihlatud reeder Hanseniga.
Laeval kohtub ta lapsepõlvesõbra Peetriga, kes on tüürimehe praktikant. Noored armuvad. Laeva meeskond tahab teada, kummale sõdivale poolele viiakse relvad. Kapten lubab vastata Londonis.
Peetrist on kujunenud meeste juht. Iige peab teda mõjutama reisi kaasa tegema, siis tulevad ka teised. Peeter nõustub sõitma.
Laeval küpseb ülestõus. Peeter juhib laeva karidele, et mitte viia relvi vabaduse eest võitlevatele revolutsionääridele. Ta arreteeritakse ja saadetakse vangilaagrisse.
Epiloogis lõpetab Peeter meenutused ja eelistab jääda trellide taha.
Evald Tammlaan oli vasakpoolne kirjanik ja ajakirjanik, keda teati Jänkimehe nime all.
Tammlaan polnud venemeelne literaat, kuid hukkus sakslaste käe läbi Stutthofi vangilaagris 1941. aastal. Kuuekümnendatel valminud ooperi sisu on muidugi kallutatud nii, et see sobiks valitseva ideoloogiaga; keskpunktis on töörahva ja fašistide vastandamine.
Ooperi helikeel ei ole ajastu kontekstis kuigi avangardistlik, pigem heakõlaline; ka orkestri koosseis on traditsiooniline.
Tamberg on öelnud intervjuus, et konstruktsioonilt on teos lähedane Mussorgski ooperitüübile — rohkem on rõhutatud just draamaelementi.
Aariaid ooperis ei ole, duetid kasvavad nagu iseenesest välja retsitatiividest. Kasutatud on ka kõnetekste ja mõnikord on piirjooned laulu ja kõne vahel üsna hägused. Kooripartiid on põhiliselt meeskoorilt.
Ooperi kuulsamaid numbreid on Iige ja Peetri duett "Ma tulin, et sind vabastada, Peeter". Populaarseks sai ka Peetri laul kooriga "Raudne kodu on meil". Ülle Ulla laulis kuulsaks Sally laulu "Misty Town".
Ooper on salvestatud detsembrikuus 1965. aastal Moskvas.
Helirežissöör Juri Kokžajani käe all sündis ooperist esimene stereosalvestus Nõukogude Liidus.
Järgmisel aastal ilmus ka heliplaat Melodija märgi all.
Osatäitjad:
Iige – Urve Tauts
Peeter – Illart Orav
Kapten – Aaro Pärn
Reeder – Ervin Kärvet
Jess – Heino Otto
Sally – Ülle Ulla
Colly – Silvia Urb
Pootsman – Voldemar Kuslap
Tüürimees – Viktor Gurjev
Sander – Verni Kirs
Leks – Heino Rikas
Punapea – Tiit Tralla
Mehaanik – Arne Mikk
Marconi – August Sepp
Kõrtsiperemees – Ants Aasma
Katlakütja – Artur Linnamägi
Lumemüüja – Enno Eesmaa
Camerado – Uno Heinapuu
RAT Estonia koori (koormeister Uno Järvela) ja orkestrit juhatab Neeme Järvi.
Saate teevad helioperaator Katrin Maadik ja toimetaja Anne Aavik.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.