1889. aastal astus Tobias Tallinna Nikolai gümnaasiumi, mis oli nüüdse GAGi eelkäija ja hakkas ühtlasi õppima toomkiriku organisti Ernst Reinicke juures. Gümnaasiumi lõpetamisel sooritas Tobias kodukooliõpetaja eksami.
14. detsembril 1907 oli Rudolf Tobiase autorikontsert Tallinna Börsisaalis, praeguses ajaloomuuseumis Pikal tänaval. Baltisakslasest muusikakriitik Otto Greiffenhagen märkis selle kohta: "Tema instrumentatsioon kõlab tõesti hästi. Ka lauluhääli mõistab ta osavusega käsitleda."
Märgilise tähtsusega nii eesti kultuuriloos kui Rudolf Tobiase elus oli 1913. aastal Estonia teatri ja kontserdisaali avamine. Kontserdi avateos oli "Sanctus" Tobiase oratooriumist "Joonase lähetamine" autori enda juhatusel.
Veel olid Tobiase muusikast kavas "Kalevipoja epiloog" ja ballaad "Sest Ilmaneitsist ilusast" Raimund Kulli dirigeerimisel. Päev varem oli Estonia avaaktus, kus väidetavalt kõlanud kaks laulu: Tobiase "Eks teie tea" ja Bortnjanski "Sa Iisraeli karjane".
25. mail 1989 kõlas Estonia kontserdisaalis esimest korda tervikettekandes Tobiase peateos, oratoorium "Joonase lähetamine".
On tähenduslik, et Estonia teater ja Tobiase portree kaunistasid Eesti 50-kroonilist rahatähte. 1924. aastal nimetati Rudolf Tobiase tänavaks ümber senine Slobodka tänav. Käesoleval ajal töötab seal Rudolfi restoran.
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia koostöös Hiiumaa Kultuuri Seltsiga kuulutas 2023. aasta novembris välja Rudolf Tobiasele pühendatud heliloomingu konkursi, et rõhutada helilooja erakordset tähendust Eesti muusikaloos
Kontserdil antakse üle konkursi preemiad.
Rudolf Tobiase 151 sünniaastapäeval toimuvad kontserdid üle Eesti Tobiasega seotud paikades - Hiiumaal, Haapsalus, Kullamaal Tartus ja Tallinnas.
Klassikaraadio teeb ülekande Muusika- ja teatriakadeemia kontserdilt, kus antakse üle ka Rudolf Tobiasele pühendatud heliloomingu konkursi preemiad.
Kõlavad Rudolf Tobiase, Helen Tobias Duesbergi ja Tõnu Kõrvitsa teosed ning konkursil edukalt esinenud heliloojate parafraasid koorilaulule "Eks teie tea".
Kava:
- Rudolf Tobias – Keelpillikvartett nr 2 c -moll
- II Scherzo. Allegro vivace
- III "Ööpala"
Esitajad: Alexander Gonzalez Pavlova (viiul), Yumiko Almuth Matsuyama (viiul)Kristin Klesment (vioola), Niklas Schröder (tšello) - Helen Tobias-Duesberg – Klaveritrio Soome-Ugri rahvaviisidele
- I "Šamaan" (Adagietto)
Esitajad:Toomas Hendrik Ellervee (viiul), Marten Meibaum (tšello),
Mariam Mikeltadze (klaver) - Rudolf Tobias – "Läbi öö"
Esitajad: Toomas Hendrik Ellervee (viiul), Mariam Mikeltadze (klaver) - Tõnu Kõrvits – Klaverikvintett "Lunar X"
- I Pimedusest välja
- II Vaikusest välja
- III Valguse hümn
Esitajad: Annelize Vlasenko (viiul), Marelle Kivinukk (viiul), Lisbeth Poom (vioola),
Andres Alexander Metspalu (tšello), Piret Mikalai (klaver) - Rudolf Tobias – "Eks teie tea"
- Rudolf Tobias – "Otsekui hirv"
Esitab EMTA koor
Dirigendid Illia Humeniuk ja Ode Pürg - Kaks parafraasi Rudolf Tobiase teosele "Eks teie tea"
Esitab Ilana Makarina (klaver)
Kontserdi kunstilised juhid on Mihkel Poll ja Henry-David Varema.
Ülekanne Muusika- ja Teatriakadeemia suurest saalist.
Vahendavad helirežissöör Ats Treimaa, heliinsenerid Magnus Kaus ja
Roman Belov ning toimetaja Anne Aavik.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.