Teisipäeval, 21. mail kell 19
Tempus Balticus
Tempus Balticus on 2016. aastal asutatud ansambel, kelle repertuaaris on palju muusikat kaasaegsetelt heliloojatelt, Baltimaade komponistidelt ning sageli kõlavad ka Brahms ja Beethoven.
Ansambli asutasid tšellist Māra Botmane, klarnetist Jānis Tretjuks ja pianist Johan Randvere, Lätist ja Eestist pärit muusikud, seega mängib ansambli identiteedis suurt rolli Läänemere piirkond, mille kaasaegse kammermuusika uurimine, täiendamine ja populariseerimine on Tempus Balticuse peamisi eesmärke.
Muusikute sõprus ja idee asutada ansambel said alguse juba kooliajal, kuid siis see mõte ei täitunud. Igaüks läks oma teed, kuni 2016. aasta suvel tuli lõpuks aeg unistused teoks teha. Kõik nad olid naasnud oma kodumaale ja täis energiat tegutseda.
Ansambel andis palju kontserte Balti riikides ning lõi pidevalt uusi ja huvitavaid projekte, tehes koostööd ka teiste muusikutega. Kui 2019. aastal kaotati ootamatult ansambli algkoosseisu üks liige Jānis Tretjuks, otsustasid muusikud hoida kooslus muutumatuna – tšello ja klaver –, kuid iga kavaga liitus mõni uus muusik, et jätkata ansambli ideede elluviimist.
Tempus Balticus esineb sageli Balti riikides. Üks viimaseid ja suurimaid kontserte toimus 2020. aasta oktoobris Riia Suurgildis, kus kohtusid Tempus Balticus, viiuldaja Kristīne Balana ja laulja Ieva Parša.
Viimane kontserdituur Lätimaal oli koos Sinfonietta Riga esimese oboe Maris Kugisega. Käesoleval kontserdil teeb kaasa viiuldaja Robert Traksmann.
Ansambli liige Johan Randvere ütleb kontserdiõhtu tutvustuseks:
"Meie viimaste aastate kava algab alati Tüüri "Dedication'iga", mille tunnetuslikult pühendame oma palavalt armastatud ja meie seast ootamatult lahkunud ansamblipartnerile Jānisele. Seekordne kava sisaldab meie Baltimaade uuemat muusikat ning ka päris mitut esiettekannet, mis teeb tohutult rõõmu. Sai meil ju selleks ka kunagi trio loodud, et esitada ja tellida või ka heatahtlikult sundida meie kaasaegseid heliloojaid triomuusikat kirjutama. Ja seda kõike järjepidevalt. Ning nagu elu on näidanud, eredad palad jäävad ka repertuaari edasi, Uusbergi eelmiseks aastaks kirjutatud teos on ka sel korral kavas."
Kava:
- Erkki-Sven Tüür – "Dedication" (1990) tšellole ja klaverile
- Bronius Kutavičius – "Seisundid. 8 miniatuuri" (2002)
Osad: 1. Kollased helmed, 2. Kurbus, 3. Karje, 4. Kloun, 5. Kolmnurk, 6. Lind klaasi taga, 7. Papist mees, 8. Igavene rahu - René Eespere – "Consensus" (2024, esiettekanne)
- Platon Buravicky – "Taevaste lillede aroomid" (2017)
- Karmella Tsepkolenko – "Where the sky disappears" (2024, esiettekanne)
- Pärt Uusberg – "Mõtisklusi vaimulikel radadel" (2023)
- Kristjan Kõrver – "Trivertimento" (2024, esiettekanne)
- Pēteris Plakidis – "Romantiline muusika" (1980)
Tempus Balticus esineb koosseisus:
Māra Botmane (tšello), Johan Randvere (klaver) ja Robert Traksmann (viiul). Kontsert toimus 5. mail Tartu Ülikooli muuseumi valges saalis.
Neljapäeval, 23. mail kell 19
Sten Lassmann
Sten Lassmann on Eesti üks väljapaistvamaid pianiste, kes on soosiva tähelepanu osaliseks saanud nii kodu- kui ka välismaal.
Tema viimase kümne aasta suurprojekt on olnud lindistada eesti ühe olulisema helilooja Heino Elleri kogu klaverimuusika, mis on nüüdseks tervikuna 9 heliplaadil ilmunud firmalt Toccata Classics.
Eesti Muusika Päevadeks on Lassmann pannud kokku põneva kava eesti klaverimuusikast – selle algusajast (Mart Saar) läbi 20. sajandi (Eduard Tubin, Lepo Sumera) tänapäevani (kaks esiettekannet: Riho Esko Maimets ja Alo Põldmäe).
Sellele kontrastiks, või ka kõrvutuseks on programmis leedu ja läti 20. sajandi I poole olulisemate meistrite Mikalojus Konstantinas Čiurlionise ja Jāzeps Vītolsi palu.
Kava:
- Eduard Tubin (1905‒1982) – Kolm prelüüdi (1934/35)
1. Moderato sostenuto, espressivo
2. Hetk. Eesti motiivil. Andante
3. Hetk. Marciale sostenuto - Riho Esko Maimets (s. 1988) – "floating, adagio" (2024, esiettekanne)
- Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875‒1911) – Kuus prelüüdi op. 33 (1909)
- Lepo Sumera (1950‒2000) – Sonaat (1971)
- Mart Saar (1882‒1963) – "Skizze" (1910)
- Mikalojus Konstantinas Čiurlionis (1875‒1911) – "Meri", kolm pala klaverile op. 28 (1908)
I Moderato, II Andante, III Allegro impetuoso - Alo Põldmäe (s 1945) – "Päikeseloite loits" op. 87 (2024, esiettekanne)
- Jāzeps Vītols (1863‒1948) – "Mere ääres" tsüklist "Kolm meenutust" (op. 43 nr 1, 1914)
"Kuuvalgel", kaks pala op. 41 (1910): nr 1 "Maga lapsuke", nr 2 "Lainete laul"
Kontsert toimus 5. mail Tartus, Heino Elleri muusikakooli Tubina saalis.
Festivali Balti & Eesti Muusika Päevad kontserdid salvestas EMP TV.
Helirežissöör on Tammo Sumera.
Kontserdid toimetab eetrisse Johanna Mängel.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.