Arvutimängude muusikast on seni pigem vähe räägitud, kuid viimase paarikümne aasta jooksul on see maailm kiiresti arenenud.
Sari "Arkaad" võtabki septembrikuus fookusesse mängukonsoolide ajaloo ja arvutimängudele loodud muusika.
Valik mänge on jaotatud erinevate mängukonsoolide järgi. Juttu tuleb taskukonsoolide, telekakonsoolide ja lauaarvuti mängudest ning neile loodud muusikast:
T 3. september kell 21 - KUULA!
Taskukonsoolide mängud
Esimese saate teema on taskukonsoolid, nende mängud ja neile loodud muusika. Taskukonsoolid on kaasaskantavad, tavalistest mängukonsoolidest väiksemad seadmed. Taskukonsoolide alla kuuluvad näiteks Jaapani mängufirma Nintendo loodud Game Boy ja DS seeria, Sony loodud PSP ehk PlayStation Portable ja Nokia loodud N-Gage.
Varajaste taskukonsoolimängude heliloojad ei saanud helikujundusele suurt rõhku panna, vaid pidid rohkem vaeva nägema selle nimel, et tihedalt korduv muusika ei tüütaks mängijat ära. Rõhk suunati muusika loomisel selle ülesehitusele ja meloodiatele, mitte niivõrd selle kõlale.
T 10. september kell 21 - KUULA!
Telekakonsoolide mängud I
Saate keskmes on aastatel 1977-2001 välja antud konsoolid, nendele loodud mängud ja nende muusika.
Vahemikus 1977-2001 ilmusid põhiliselt teise ja kolmanda generatsiooni mängukonsoolid, kuid saates tuleb juttu ka valitud esimese ja neljanda generatsiooni omadest. Vaadeldakse mänguajaloo obskuursemaid kilde, mis ei ole suurde pilti jõudnud, ent nende kõrval ka populaarsemaid mänge nagu Donkey Kong ja Final Fantasy.
Primitiivsed helisüsteemid hoiavad meid suures osas kaheksa-bitise muusika lainel. Sajandi alguseks on arvutimängumuusikale tekkinud lisaks struktuurile ja meloodiale ka sügavus ja rikkam tekstuur.
T 17. september kell 21
Telekakonsoolide mängud II
Saate keskmes on telekakonsoolid, mille väljaandmisaeg ulatub sajandi algusest tänase päevani. Alustame mängukonsoolide viiendast generatsioonist ning lõpetame üheksanda generatsiooni konsoolide juures.
Tehnoloogia on muutunud tuhandeid kordi võimsamaks ja inimestele on võimaldatud seda, millest nad aastakümneid tagasi isegi unistada ei osanud. Mängukonsoolidest on ühtlasi saanud globaalsed sotsiaalvõrgustikud ja mängude muusika taga peituvad üksikute muusikute asemel mitmekümneliikmelised orkestrid. Nagu ka arvutimängude visuaalne pool, on nüüdisaja mängude muusika muutunud eristamatuks filmide omaga.
Otsime vastuseid küsimustele, kas mängukonsoole on võimalik tulevikus veelgi edasi arendada ning kuhu siitmaalt edasi liikuda.
T 24. september kell 21
Lauaarvuti mängud
Arvutimängude muusikale pühendatud saatesarjale "Arkaad" paneb punkti episood, mis keskendub lauaarvutite ehk PC mängude maastikule. Käsitleme PC mänge alates 1990ndate aastate algusest kuni tänase päevani. Saates esindatud mängu- ja muusikažanrid ulatuvad seinast seina. Juttu tuleb nii edukatest levimängudest kui ka kunagise multimeedia platvormi Adobe Flashiga loodud varju jäänud projekte.
Teejuht sellel kirjul maastikul on BFM-i filmikunsti helirežii tudeng Jasper Lina.
Klassikaraadio kuulajatele on ta varasemalt tuttav hilisõhtusest saatesarjast "Fantaasia". Sel suvel on Jasper viibinud Klassikaraadios praktikal, salvestanud ja teinud mitme saate helimontaaži.
Jasper Lina kirg mängude vastu algas juba noores eas. Umbes neljaaastaselt suutis ta koduarvutis otsida välja oma lemmikuid veebilehti, kust sai ligipääsu sadadele või koguni tuhandetele mängudele (näiteks Y8, Friv, Miniclip jpt).
Soovitusi mängudeks sai ta oma eakaaslastelt. Kõrgelt hindab ta mängude juures iseäralikkust. Tihti tõmbavad teda mängud, millel on puudunud kommertsedu. Ühe mängu puhul võlub teda kõige rohkem selle sisene atmosfäär.
Ülimalt huvitav nähtus on olnud ka viimaste aastatel filmide ja arvutimängude vahelise joone kaotamine.
Mängude ja muusika vahelist seost võrdleb Jasper filmidega: muusika jutustab filmides lugu, loob filmile atmosfääri, kirjeldab olukordi ja kõrgendab emotsioone. Muusikal on mängudes samasugune eesmärk.
"Arkaad" on Klassikaraadio eetris septembrikuu teisipäeviti kell 21.
Saatejuht on Jasper Lina, toimetaja Johanna Mängel.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.