Keegi ütleb, et sõnadest jääb väheks. Keegi ohkab sügavalt ja ütleb, et ei leia maailmas toimuva kirjeldamiseks sõnu. Keegi ütleb, et toimuvat ei olegi võimalik sõnadega kirjeldada. Ja olgugi, et "Wovon man nicht sprechen kann, darüber muss man schweigen," räägime me siiski. Räägime sellest, millest rääkida ei saa. Ja räägime sellest, millest ei taha rääkida. Tundugu see kui tahes paradoksaalne, pole midagi ohtlikumat kui dialoogi täielik katkemine. Ja tundugu sõnad kui tahes jõuetud, pole ometi midagi hirmsamat sellest, mis juhtub siis, kui sõnadest loobutakse.
Diplomaatia on ühtaegu dialoog ja kokkulepe dialoogi hoida, suhtlemise viis ja suhtlemine ise. Ja ehkki koosolekuid ja kohtumisi, läbirääkimisi ja kõnelusi võib salvestada ja neid salvestusi hiljem ümber trükkida, ei koosne dialoog kunagi ainult sõnadest. Vastuoluline, ent kahtlemata legendaarne Henry Kissinger on öelnud, et diplomaatia ei seisne mitte teise üle kavaldamises, vaid selles, kuidas veenda teist jagatud huvide või ühiste ohtude olemasolus. Ehkki 100aastaseks elanud Kissinger suri möödunud aastal, jäävad tema märgilisemad teod rahvusvahelises poliitikas 20. sajandisse. Ent milline on 21. sajandi diplomaatia?
Stuudios on välispoliitikahuvilised Merili Arjus ja Allan Aksiim. Saksamaalt ja Belgiast liituvad saatega Eesti kultuurinõunik Berliinis Merit Kopli ja Utoopia saatkonna saadik Taavi Teevet. Saatejuhid on Jan Teevet ja Oliver Issak.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.