Teisipäeval, 3. detsembril kell 21:
Nyyd-muusika. Age Veeroos – Outlines of the Night
- Austria plaadifirmalt Kairos tänavu suvel ilmunud Age Veeroosi autoriplaadile "Outlines of the Night" on kogutud helilooja kammermuusikateosed aastatest 2019-2023.
Albumi idee sündis 2022. aastal, kui Age Veeroos töötas uue teose kallal koos kollektiiviga Ensemble Musikfabrik. Koostöös rahvusvahelise nüüdismuusika festivaliga Afekt esitati Tallinnas ja Kölnis teos "Ich sehe Federn wachsen im Sand der Wüsten…".
Saksamaal tehtud kontserdisalvestus oli esimene teadlik samm plaadi avaldamise suunas.
Autori sõnul oli eesmärk teha valik uuest kammermuusikast ning sinna läksid ka veel kirjutamata lood kuni 2023. aastani. Kogumikus on kasutatud nii olemasolevaid kui uusi salvestusi.
Plaadil musitseerivad Tallinna Uue Muusika Ansambel dirigent Arash Yazdani juhatusel, Heigo Rosin löökpillidel, Talvi Hunt süntesaatoril, Maria Jönsson bassflöödil, ansambel U:, George Kentros viiulil ja Mattias Petersson elektroonikal, Ensemble Musikfabrik dirigent Clement Poweri juhatusel ning Michele Marelli klarnetil.
Teisipäeval, 10. detsembril kell 21:
Nyyd-muusika. Lauri Jõeleht – Music for Piano
- Lauri Jõelehe värskele autoriplaadile on kogutud kõik helilooja klaveriteosed.
Pianist Irina Zahharenkova esituses kõlavad "Chant" ("Laul"), "Stella Matutina" ("Koidutäht"), "Tristezza" ("Kurbus") ja Klaverisonaat.
Teosed on salvestatud Mustpeade maja valges saalis ajavahemikus 2021-2024.
"Chant" ("Laul") oli helilooja esimene teos, millel on otsene seos ühe Hispaania kuldajastu heliloojaga. Selle lõpu eel kõlab tsitaat Diego Pisadori vihuelale kirjutatud loost "Pavana muy llana para tañer" ("Pavaan, mida tuleb hellalt käsitleda"), mida Jõeleht on rikkalike kaunistustega täiendanud.
Albumi mahukaim teos, 4-osaline Klaverisonaat, kõlab järjest ilma vahepausideta.
Osasid seob omavahel ka see, et sama materjali on kasutatud erinevates osades. Mõni teema võib olla äratuntav, kuid palju on ka sellist, mida on raske nooti nägemata omavahel seostada.
Näiteks 1. osa mõtisklev teema ostinaatsel taustal kõlab 2. osas prestos, muutudes seeläbi tundmatuseni.
Samuti on helilooja siin kasutanud ülemhelireast tulenevat harmooniat palju süstemaatilisemalt kui varasemates teostes.
Teisipäev, 17. detsember kell 21:
Nyyd-muusika. Mihkel Kerem – Viiulikontsert, tšellokontsert ja sümfoonia nr 6
- Inglismaal elava eesti helilooja Mihkel Keremi kolmas autoriplaat koondab teoseid, mis valminud aastatel 2018-2020.
Uuel plaadil on viiulikontsert (2018), tšellokontsert (2020) ning sümfoonia nr 6 (2020).
Viiulikontserdis soleerib Eesti tunnustatumaid viiuldajaid, ERSO kontsertmeister Triin Ruubel-Lilleberg, kes oli ka teose esmaettekandja.
Tšellokontserdi solistiks on Kanada päritolu, nüüd Hollandis ja Rootsis tegutsev tšellist Willem Stam, kes on rahvusvaheliselt nõutud uue muusika esitaja. Muuhulgas soleeris ta Mihkel Keremi teosel "1984" põhinevas auhinnatud filmis.
Albumil mängib Pärnu Linnaorkester, kes on varemgi Mihkel Keremi loomingut esitanud ning mitmeid teoseid esiettekandele toonud.
Orkestrit juhatab dirigent Mikk Murdvee, kes on üks pikaaegsemaid Keremi teoste esitajaid ning propageerijaid.
"Nyyd-muusika" on Klassikaraadio eetris teisipäeviti kell 21.
Saatejuht on Johanna Mängel.
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.