- Kell 9.05:
Stuudiokülaline on ajaloolane ja Tartu Ülikooli õppejõud Ago Pajur.
Juttu on Tartu rahu ümbritsenud ajaloolisest kontekstist ning selle mõjudest tänasele päevale.
Saatejuht on Aurora Ruus.
Salvestatud 2024. - Kell 15.05:
Aleksander Allen – "Elu sees"
Dokumentaalkuuldemäng, mis on valminud Saaremaa mehe, Vallimäe talu peremehe Aleksander Alleni (hilisema nimega Aleksander Aas) mälestuste põhjal, tema sünniaastast 26nda eluaastani: 1900 – 1926.
Ehedates mälestustes on raskusi ületavat elujõudu ja inimväärikust, valu ja rõõmu, nii naeru kui pisaraid …
Esitavad näitlejad Ott Aardam, Mart Aas ja muusik Tõnis Leemets.
Theatrumi lavastuse põhjal raadiole seadnud Mart Aas, Marius Peterson, Tõnis Leemets, Külli Tüli ja Toomas Lõhmuste.
Raadioteater 2007. - Kell 22.05:
Raadio Ööülikool. Fred Jüssi "Eesti maastike meelest".
Saate toimetaja Jaan Tootsen, helirežii Külli Tüli.
Ööülikool 2012.
Tartu rahuleping on 2. veebruaril 1920 Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel Tartus sõlmitud rahvusvaheline leping, millega lõpetati Vabadussõda ja määrati Eesti idapiir.
Lepinguga tunnustas Nõukogude Venemaa Eesti Vabariigi iseseisvust.
Eesti esindajad läbirääkimistel olid Jaan Poska ja kindral Jaan Soots, leping on koostatud eesti ja vene keeles ning ratifitseeriti Ülevenemaalise Kesktäitevkomitee poolt 4. veebruaril ja Eesti Asutava Kogu poolt 13. veebruaril 1920.
Ratifitseerimiskirjad vahetati Moskvas 30. märtsil 1920 ja sellest päevast hakkas leping kehtima.
Miks on Tartu rahu meie ajaloos oluline sündmus?
Ajaloolane Sulev Vahtre:
"Sellele küsimusele andis mõtlemapaneva vastuse Eesti rahudelegatsiooni esimees Jaan Poska 2. veebruaril 1920, kui ta sõnas, et see päev on kõige tähtsam päev Eesti ajaloos. Seda seepärast, et Eesti esimest korda määrab ise oma saatuse. Targalt öeldud. Tähtis on see, et Tartu rahu kinnitas reaalselt 24. veebruaril 1918 väljakuulutatud Eesti iseseisvuse. Kui vaadata hilisemat arengukäiku, siis oleks Tartu rahuga võrreldav Eesti taasiseseisvumine, ent selle tingimused on Eestile palju ebasoodsamad. Tartu rahu jääb ikka kõrgpunktiks. Jaan Poska toonitas muuhulgas veel üht tähtsat momenti: et maitskem rahu, aga kasvatagem oma sõjalist jõudu. Oht rahule ei olnud kadunud. Nii näitas ka ajalugu. Tartu rahu on sündmus, mida ajaloost kustutada ei saa, meil on põhjust seda meenutada ja tähistada. Samuti peaks see andma meile jõudu ja meelekindlust enda huve kindlameelsemalt kaitsta. Tartu rahu on ja jääb suureks saavutuseks ning eeskujuks Eesti ajaloos."
Tartu rahulepingu läbirääkimistel oli Eesti delegatsiooni juht Jaan Poska. Tallinnas, Kadriorus on Jaan Poska maja, mille avamise eel võõrustas Klassikaraadiot Poska maja perenaine Tiia Juhkam.
Kuuleme, kuidas Jaan Poska pere omal ajal Kadrioru majas elas, milliseid tegevusi harrastati ja millist laulu laulis Jaan Poska mõni tund enne oma surma.
- Reportaaži tegi Marge-Ly Rookäär.
Kuulamiseks:
Kommentaarid
Alates 02.04.2020 kuvab ERR kommenteerija täisnime.